Články

 • Kontroverzní PMU průmysl

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Zkratka PMU je odvozená od názvu Pregnant-Mare-Urine industry. Celý název znamená ve volném překladu „průmysl s močí březích klisen".
 • Marengo - Napoleonův nejvěrnější...

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Rychlý, odvážný, spolehlivý - osud Napoleonov ipřivedl do cesty koně, do nějž jako by se vtělila duše jeho samého.
 • Odhad stáří koně podle chrupu

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Stáří koně se dá přibližně odhadnout podle zubů koně, vzhledu hlavy a tělesné stavby. Zuby hrají  ve všech aspektech posuzování stáří nejdůležitější roli. Nejpřesnějším ukazatelem jsou řezáky, podle kterých lze nejlépe odhadovat stáří do 12 let, v pozdějším věku se patrné rozdíly smazávají. Správné určování věku koně vyžaduje dobrou znalost zubů, jejich opotřebování a hlavně zkušenosti vycházející z praxe.
 • Organizace chovů koní v České republice

  Neděle, 16. listopad, 2008
  V České republice funguje a působí poměrně velké množství organizací, které svojí činností zaštiťují a zabezpečují chov koní, který je tak díky tomu perspektivně rozvíjen.
 • Phar Lap - Australská celebrita meziválečných let

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Píše se rok 1929, rok velké hospodářské krize. New yorská burza padá. Celosvětová ekonomika je v troskách. Všude vládne nejistota a strach z budoucnosti. Lidé po celém světě jsou nezaměstnaní, neboť  továrny a další podniky krachují. Ale přesto musí žít dál.
 • Podestýlka a její druhy

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Místování stájí a boxů je všední záležitostí každé stáje. Kvalitní a objemná podestýlka je pro koně stejně důležitá, jako dostatek sena a vody. Podestýlka pomáhá udržet koně v teple a pohodlí, podněcuje ho, aby si lehl a uvolnil tím zátěži nohou, kloubů, kopyt a svalů. Dostatečná podestýlka snižuje riziko zranění hlezen a loktů. Ačkoliv je to zvláštní, kvalitní podestýlka podněcuje koně k močení.
 • Na hřbetě koňského policisty

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Sedíte si takhle pohodlně v parku, čtete si noviny a svačíte, když v tom kolem vás projde skupinka jezdců na koních, jež mají pod sedlem nápis: Policie České republiky. Najednou z dálky slyšíte jakýsi šum, praskot a řev. Oba jezdci vytáhnou svoje vysílačky, prohodí pár slov a jemným klusem se začnou přibližovat ke zdroji onoho sílícího rebelského zvuku. Zvědavost vás nenechá dlouho čekat, zvednete se a pomalu začnete jezdce pronásledovat. Dojdete na nedaleké náměstí, kde probíhá menší, zjevně neschválená, demonstrace.
 • Očkování koní

  Neděle, 16. listopad, 2008
  S vakcinací se obvykle začíná v prvním čtvrtletí každého roku. Každá vakcína má svůj čas, kdy je nejlepší ji aplikovat. Infekční choroby představují při svém výskytu nejen vyšší náklady na chov, ale mohou být i příčinou jeho konce. Nejnebezpečnější nákazy minulých let byly s pomocí vakcín silně sníženy ve svém výskytu. Patří k nim chřipka koní, která může probíhat velmi dramaticky a hlavně hromadně, dále infekční anémie, hřebčí nákaza, případně vozhřivka. Poslední tři uvedené nemoci se po dobrém prošetření chovů staly méně aktuálními.
 • Mohou koně brambory?

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Krmné brambory patří mezi okopaniny. Okopaniny se řadí mezi šťavnaté, lehce stravitelné glycidové krmivo pro koně, s nízkým obsahem vlákniny. V přiměřeném množství mají dietetické účinky a používají se pro ochucení a pro zpestření krmné dávky v zimě. Lehce stravitelný škrob slouží jako pohotová energie. V krmné dávce jimi můžeme nahradit obiloviny, a to podle výkonnosti koní.
 • Bezpečnostní a ochranné vybavení jezdce

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Pokud se rozhodnete jezdit v solidním jezdeckém klubu nebo oddílu, dostanete pravděpodobně seznam (nebo alespoň ústní doporučení), co všechno byste měli na jezdeckou hodinu mít na sobě. Postačí vám pohodlné tepláky (takové, o kterých víte, že předejdete nepříjemným odřeninám a pruzeninám), tričko a boty s rovnou podrážkou. Důležitými prvky výbavy jsou ale také takzvané ochranné pomůcky, jejichž význam a rozdíly mezi nimi by vám měl osvětlit následující článek.
Celkem záznamů: 581

Dnes má svátek  Jadran,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.