Chov koní

 • Koně v zimě I.

  Sobota, 22. leden, 2011
  Mrzne. Přesněji, mrzne, až praští, lidé se choulí do mnoha vrstev svého zimního oblečení. Kdo může, je hezky v teple. Jak ale snášejí takovou mrazivou zimu koně? Mají se dekovat, jak doporučují jedni, nebo se mají spolehnout jen na svoji srst, jak radí druzí? Co dělat, aby koním nebyla zima?
 • Metody odstavu hříbat

  Pátek, 5. listopad, 2010
  Odstav hříběte je bezesporu zdrojem stresu, jak pro klisnu, tak především pro samotné hříbě. Cílem každého chovatele koní by mělo být provedení odstavu takovým způsobem, aby byli při něm jeho aktéři, to znamená klisna a hříbě, co nejméně traumatizováni. Hlavně u hříbat může mít nešetrný odstav dalekosáhlé negativní následky pro jeho zdraví i psychiku.
 • Šetrný odstav hříbat

  Středa, 6. říjen, 2010
  Každé hříbě dospěje jednou do toho věku, kdy se musí odstavit od matky. Taková situace je psychicky náročná pro klisnu a především pro hříbě. Odstav znamená pro hříbě zásadní zlom v jeho dosavadním životě. Nešetrný a necitlivý odstav může u hříběte vyvolat silný stres, jehož následky mohou být bez přehánění i celoživotní.
 • Problémy s původem a chovností

  Pátek, 17. září, 2010
  V článku poskládaném z vašich otázek a odpovědí právničky Markéty Vallové přiblížíme možná řešení některých problémů s původem a chovností koně.
 • Proč jsou někteří koně agresivní?

  Středa, 23. červen, 2010
  Říká se, že pes, který štěká, nekouše. Co ovšem dělat s koněm, jehož chování je agresivní tak, že může ohrozit nejen zdraví druhých koní, ale zdraví lidí, kteří s ním pracují? A proč může být vlastně kůň, třeba i dobře vycvičený, agresivní?
 • Jak poznat, že je klisna březí?

  Středa, 16. červen, 2010
  Odchov koní je bezesporu náročná záležitost, ať už se to týká samotné péče o klisnu nebo i finanční a ekonomické stránky odchovu. Proto je důležité diagnostikovat březost klisny pokud možno co nejdříve, aby se tomu maximálně přizpůsobil chovný režim klisny, jejíž zdraví, a také zdraví hříběte, musí být vždy na prvním místě.
 • Povinné čipování koní zahájeno!

  Pondělí, 24. srpen, 2009
  Tento rok dochází k výrazným změnám v označování a evidenci koní. Mělo by to přinést větší kontrolu nad koňským a oslím osazenstvem, lepší a rychlejší identifikaci. Nastává éra mikročipu.
 • Útulky pro koně

  Pátek, 7. srpen, 2009
  Význam slova „útulek" zná každý z nás. Ale při vyřknutí tohoto slova se nám spíše vybaví útulek pro psy nebo kočky než pro koně. Ale naštěstí i tato zařízení u nás existují. Jedná se o domovy pro koně staré, nemocné, týrané či nechtěné. Většina útulků také aktivně bojuje proti nechvalně známým koňským transportům, či častému a zbytečnému usmrcení na jatkách, ovšem toto téma by vydalo na samostatný a především velice smutný článek.
 • Řidičské oprávnění pro tah koní

  Středa, 5. srpen, 2009
  Již dávno pryč jsou doby, kdy se s koňmi chodilo na závody „po kopytě" a na delší vzdálenosti se přepravovali vlakem. Technický pokrok ve vývoji vozidel nám zjednodušil přepravu koní a cenově zpřístupnil i vozidla a přívěsné vozíky. Technické vybavení, ale není tím jediným, co k přepravě koní potřebujeme. Nezbytně nutné je i řidičské oprávnění. V poslední době se objevilo mnoho dotazů, které se týkaly právě řidičských oprávnění, hlavně skupin B,E a B+E. Proto se v následujícím textu na tuto problematiku zaměříme a pokusíme se vám ji přiblížit.
 • Jak odnaučit koně nechtěnému vzpínání

  Čtvrtek, 30. červenec, 2009
  Kůň a vzpínání patří jaksi neodmyslitelně k sobě. Vzpínající se kůň je symbolem bujnosti a síly, kterou v sobě tento přítel člověka má, ale je také symbolem nezkrotnosti. Tu můžeme ocenit a také oceňujeme u koní, jejichž stáda se volně prohánějí divočinou, nebo spíše proháněla, protože tato divočina už také patří většinou minulosti.
Celkem záznamů: 94

Dnes má svátek  Jadran,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.