Jak dovézt a registrovat koně ze zahraničí?

Středa, 12. srpen 2015

Jako většina dilemat má i toto téma několik pro a proti. Číhá na vás několik úskalí, se kterými se zřejmě setkáte. S čím tedy při pořizování koně ze zahraničí počítat?

Kůň ze zahraničí se vyplatí, když ho nelze sehnat v ČR

Koupě koně v zahraničí se vyplatí v případě, že se jedná o výběr vhodného plemene nebo konkrétního koně z určité stáje, kterého není možné koupit v naší zemi. Výhodou také je, že při pořizování koně z prodejní stáje můžete spolu s vámi vybraným koněm obdržet za velmi výhodných podmínek koně jiného, kterého můžete následně prodat a pokryje vám tak z části náklady na import do země.

 

Doprava koně do ČR

Mezi nevýhody lze zařadit proces importu zvířete do země jako takový, protože se skládá z několika kroků, které nejsou na první pohled úplně jednoduchou záležitostí, která by byla vyřízena během chvilky. Je potřeba zařídit dopravce, který koně dopraví z dané země do naší republiky. Zde samozřejmě platí, že čím blíže je k naší zemi exportní oblast, tím levněji převoz koně vyjde. Jednodušší je také případ, kdy je možné koně dovézt pozemní dopravou a není potřeba zahrnout dopravu leteckou či lodní.

 

Povinná registrace koně ze zahraničí

Pokud se rozhodnete pro koupi a dovoz koně ze zahraničí, je nutné počítat s jasně danými pravidly pro dovoz a následnou povinnou registraci koně. Všichni koně dovezení ze zahraničí podléhají povinné registraci v databázi Ústřední evidence. Navíc, angličtí plnokrevníci musí být hlášeni u Jockey Clubu ČR, klusáci u České klusácké asociace. Toto hlášení je povinné bez ohledu na další využití koně v ČR.

Hlavní podmínkou pro registraci je kontrola totožnosti koně inspektorem, který totožnost potvrdí v průkazu koně. Tuto kontrolu je třeba domluvit s příslušným inspektorem, kterého požádáte o kontrolu ještě před ohlášením dovozu koně do ČR. Po kontrole totožnosti zvířete zašle majitel hlášení o dovozu.

 

Průkaz koně ze zahraničí

V průkazu koně musí být vyznačeno razítko potvrzující export ze zahraničí a jeho trvalý pobyt v ČR (pokud je kůň dovezen ze země využívající systém passport endorsement). Takový průkaz se zašle na adresu ÚEK spolu s hlášením o dovozu koně (pokud se jedná o anglické plnokrevníky a klusáky, je zapotřebí před vydáním zajistit kontrolu totožnosti koně, následně příslušná organizace - buď JCČR nebo Česká klusácká asociace vydá průkaz koně). V případě, že takové razítko v průkazu chybí, zašle jej majitel zpět do země původu.

V případě, že kůň z jakéhokoli důvodu nemá průkaz, je majitel koně povinen požádat o vydání jeho kopie na příslušné organizaci. Tento průkaz je vydán na základě jména a registračního čísla koně. Průkaz musí koně doprovázet na všechny akce a slouží k jeho následné totožnosti.

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 3592

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.