Koně a týrání I.

Neděle, 4. březen 2012

Bohužel ne všichni chovatelé či majitelé zacházejí s koňmi tak, jak by měli a tak, jak si to koně vyžadují. Někdy se jedná jen o nedbalost, někdy může jít i o úmyslné týraní koní, v každém případě je však takovéto zacházení s koňmi nepřípustné a taky nezákonné.

Zákony pamatují na ochranu koně

I na koně se pochopitelně vztahují zákony, jejichž cílem je ochrana zvířat. Základní právním předpisem je v tomto směru zákon 246/92 Sb. Na ochranu zvířat proti týrání.


Tento zákon považuje zvířata za živé tvory pociťující bolest a utrpení. Každé jednání, které zvířatům způsobuje bolest či utrpení, je tak jednáním protiprávním. V tomto zákoně je podrobně definováno, co se považuje za týrání zvířat. Výčet způsobů, jakým mohou lidé zvířata týrat, je bohužel velmi dlouhý. Uveďme tedy jen některé, které se mohou týkat koní především.

 

Týráním zvířat, tedy i koně, je:

 • nucení zvířete k výkonům, které neodpovídají jeho fyzickému stavu a biologickým schopnostem a prokazatelně překračují jeho síly.
 • omezovaní výživy zvířete, včetně jeho napájení
 • omezování svobody pohybu zvířete nutné pro zvíře určitého druhu, pokud by omezování způsobilo utrpení zvířete
 • používaní podnětů, předmětů nebo bolest vyvolávajících podnětů tak, že působí klinicky zjevné poranění nebo následné dlouhodobé klinicky prokazatelné negativní změny v činnosti nervové soustavy nebo jiných orgánových systémů zvířat
 • zacházení se zvířetem, přepravování nebo pohánění takovým způsobem, který zvířeti způsobuje anebo může způsobovat poranění, bolest či jiné poškození zdraví.

 

Koně mohou být týráni i nedbalostí svých majitelů, či chovatelů, kteří nejsou schopni z nejrůznějších důvodů zabezpečit koním adekvátní podmínky odpovídající jejich přirozeným potřebám.

 

Tuto problematiku právně upravuje zákon č. 166/1999 Sb. o veterinární péči. Ten definuje odpovídající podmínky pro chov, včetně zajištění odborné veterinární péče. Upravuje i podmínky pro přepravu zvířat a určuje postupy pro omezení šíření nákaz. Mezi jinými povinnostmi ukládá tento zákon i povinnost, chovat zvířata způsobem, v prostředí a podmínkách, které vyžadují jejich biologické potřeby, fyziologické funkce a zdravotní stav. Chovatelé jsou rovněž povinni předcházet poškození zdraví zvířat.

 

Důležitým právním předpisem je i vyhláška ministerstva zemědělství č.208/2004 Sb. minimální standardy pro ochranu hospodářských zvířat. Ta specifikuje podmínky pro chov koní, které je nutné dodržet.

 

Týrání koně je trestné

Na týrání zvířat pamatuje i trestní zákoník. Zcela správně je tak týrání zvířat a zanedbání péče o ně pokládáno za trestný čin, který je podle příslušných paragrafů, a to §302 trestný čin Týrání zvířat a §303 trestný čin Zanedbání péče o zvířata z nedbalosti, trestně postihován.

 

Zákony poskytují koním ochranu před týráním. Ale slušné zacházení s nimi a zvířaty obecně by mělo být naprostou samozřejmostí a základní povinností každého člověka.

 

Autor: Karel Trčálek

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 3783

Zpět na výpis

 • Re: Týrání

  04.06.2012 20:52:57

  Jája napsal(a):

  Sebrat mu ty koně!!!:_( >:-( !! !! >-| :_( :_(

 • -- bez nadpisu --

  03.04.2012 18:43:59

  ~~~ napsal(a):

  :_( :_( :_(

 • Proč to lidi dělají?

  09.03.2012 07:36:48

  Stiltin napsal(a):

  Jedna docela stará paní mi jednou řííkala,že když vyrůstala málo kdo na koni jezdil.Spíš se z koní dělal akorát salám.Když je kůň moc nemocný a necháme ho umřít milosrdnou smrtí tak to týrání není,ale když ho budeme práskat bičem,
  nedávat mu jídlo a budeme ho cpát do snižených prostorů tak je to TÝRÁNÍ.Nebo jsem se taky dočetla,že majkitelé menších koní,kteří jim nic nevydělají davájí je na koňský trh.Koně,kteří se na trhu neprodají ,odveze je buď majitel nebo jdou na jatka!!>:-(

 • Týrání

  06.03.2012 15:35:00

  lucinka napsal(a):

  My máme ve vesnici chlápka a ten má asi 6 koní, má je v garáži, do výběhu jim dává hnůj, koně nemají ve výběhu co žrát, 6 koní mají na takovým malým prostoru kde i trénují. ta jeho dcera ty koně mlátí, hází po koních obrovskejma šustrama a jabkama, když jede, dokáže couvat i na holku s kočárkem ve kterým má malé dítě!!!! furt jim ti koně utíkají, je na ně zavolaná hygiena, koně jsou v podvýživě, nemůžou si pořídit slušnou deku na koně, ta holka honila jednoho koně a málem shodila jednu paní, její manžel té holce šel domluvit a její tatíček na toho pána zavolal policajty, že dceři vyhoržuje zabitím, že dcerka je zabarikádovaná v domě ale když přijeli ti policajti holka jela na koni!!! Prostě hrůůůůuza :-( :_/ >:-( :_( :(

Celkem záznamů: 4
|< << >> >|

Dnes má svátek  Sargo,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.