VIDEO: Návrat koně Przewalského do volné přírody

Pondělí, 30. červen 2014

Dne 1. 7. 2014 dojde díky Pražské zoologické zahradě k návratu dalších čtyř exemplářů koně Przewalského do volné přírody jejich domoviny – Mongolska. Díky zoologické zahradě, která ještě nedávno měla tohoto koně ve svém znaku, protože je nejen u odborníků, ale i u laické veřejnosti vnímána jako symbol odchovu těchto koní, půjde díky těmto čtyřem kusům o již celkem šestnáct členů stáda, které takto zoologická zahrada v Tróji ve spolupráci s českou armádou a Ministerstvem životního prostředí vypustila do pouště.

Pražská zoologická zahrada tak napomáhá jejich návratu do jejich přirozeného prostředí. V tomto roce bude návrat do volné přírody umožněn čtyřem klisnám ve věku od čtyř do šesti let, které budou vypuštěny do národního parku s názvem Gobi B.

 

Jak převoz koně Przewalského probíhá

Předtím, než budou klisny přepraveny do Mongolska, jsou v současných dnech umístěny v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově. Do pouště Gobi budou klisny přepraveny armádním letounem CASA, kterým byli ostatně dopraveni i jejich předchůdci. Letoun CASA navíc přistane přímo do nezpevněné oblasti proto, aby následně nemusely klisny absolvovat mnohahodinový transport na příslušné místo. Zde se klisny připojí ke stávající skupině koní Przewalského. V současné době žije na území Mongolska 300 kusů těchto koní, přičemž celosvětově je hlášen výskyt 1900 kusů ve volné přírodě a národních parcích.  Všichni, kteří na projektu návratu těchto koní do volné přírody spolupracují, si jasně uvědomují, že všech dvanáct koní, kteří se zatím v rámci této spolupráce vrátili do svého přirozeného teritoria, žije a těší se dobré kondici. Nezbývá, než si přát, aby bylo možné za pár měsíců s jistotou říci, že skóre je 16:0.

 

Video o koních Przewalského si můžete prohlédnout zde:

 

 

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 2279

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sára, Shagy

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.