Jak se nenechat koněm vyhodit ze sedla

Středa, 27. červenec 2016

Letíte zrovna vzduchem a doufáte, že spadnete do měkkého, protože vás právě kůň před chvilkou vyhodil ze sedla? Když se nic nestane, může to nakonec vypadat i jako legrace. Ale legrace to určitě není. Proč koně vyhazují a jak nepřistát na zemi, to je téma našeho článku.

Vyhazování je obranná reakce koně

Když kůň vyhazuje, je to nepříjemné, ale v přírodě bylo vyhazování pro koně obranou proti predátorům, kteří na něj útočili. Jde tedy o chování do značné míry přirozené a instinktivní, třebaže u jezdeckých koní nežádoucí.

Častou příčinou vyhazování koní je „předávkování“ energií. K němu dojde docela snadno. Například tehdy, když kůň nemá dostatek volného pohybu, a proto si energii vybíjí vyhazováním.

Na vině může být i nadměrný přísun energeticky vydatného krmiva, tedy krmiv, které obsahují cukry a avenin. Ten najdeme hlavně v ovsu. Na spoustu koní má stejný účinek jako plechovka energetického nápoje na člověka.

Další příčinou může být i tenze, která v koni vyvolá nepříjemné pocity. Vyhazování je pak čistě obrannou reakcí, zvláště pak, když kůň nemůže utéct někam pryč. Třeba proto, že se nachází v příliš malé ohradě. Tenzi samozřejmě mohou vyvolat i smyslové podněty, klasickým příkladem jsou třeba petardy, které koně vyplaší. Nebo taky bolest, kterou mu třeba způsobuje sedlo.

Vyhazování může být i projevem konfliktního chování. To je však většinou vyvoláno tím, že je kůň špatně ovládán, jinak řečeno, že komunikace mezi jezdcem a koněm poněkud vázne a kůň neví, co má dělat.

Chceme-li koně vyhazování „odnaučit“, musíme především odstranit příčinu. A zároveň v něm nesmíme posilovat právě ten vzorec chování, kdy kůň pochopí, že vyhazováním dosáhne svého, například se zbaví jezdce, tedy nás.

 

Jak zabránit vyhození ze sedla

Nicméně to, že kůň začne vyhazovat zrovna v tu chvíli, když budeme sedět v jeho sedle, nelze nikdy vyloučit. Připraveným štěstí přeje, proto s touto eventualitou vždy počítejme.

V prvé řadě dbejme na to, aby kůň, na kterém jedeme, neměl důvod začít vyhazovat. Je-li mladý, plný energie, neuškodí, když mu před vyjížďkou dopřejeme pohyb, třeba na lonži nebo i na volno, ale samozřejmě tak, aby ho to nestresovalo. Při jízdě pamatujte na to, že základem jezdecké dovednosti je koni nepřekážet.

Pokud máme na koni strach, je to špatně. Kůň to pozná a křečovitost jezdce je právě to, co zpravidla v koni vyvolá tenzi, tedy přetlak nepříjemných pocitů. Nemějte strach, ale dbejte na bezpečnost. Nejde o nic jiného, než mít spolehlivé sedlo s opěrkami, které vás podrží, a spolehlivou výstroj. K tomu patří přilba a vhodné oblečení, to jsou ty maličkosti, které vám dodají pocit jistoty.

A jistotu byste měli mít i v tom, že poznáte, kdy se kůň chystá vyhodit. Dost často je to reakce na určitou situaci. Napětí těla koně se zvyšuje, před samotným vyhozením většinou koně zpomalí. V tomto momentě se dá ještě vyhození zabránit. Například razantním zvednutím hlavy koně a nekompromisním pobídnutím, třeba i kopnutím, k jízdě vpřed. Pokud to není možné, je potřeba stáhnout otěží koni hlavu do strany a donutit ho udělat co nejmenší kruh.

 

Když nepomůže ani jedno, ani druhé, ani nic jiného, nezbývá, než se nenechat shodit. Radit, co v tu chvíli dělat je jedna věc, ale právě sedět na vyhazujícím koni je věc druhá. V každém případě musíme zůstat narovnaní a tlačit nohy ve třmenech dolů. Jinak přijde na řadu tvrdé přistání.

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 2359

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.