TOP 10 knížek, které by měl mít přečtené každý, kdo si chce pořídit koně

Úterý, 5. červenec 2016

Kůň je vznešený a nádherný tvor. Je však také náročný, potřebuje lásku a důslednou péči. Starost o něj vyžaduje nejen čas a peníze, ale i vytrvalost a trpělivý přístup. Plánujete-li, že si koně pořídíte, měli byste se předtím seznámit s jeho základními potřebami, vlastnostmi a povahovými rysy. V tom vám pomohou námi vybrané knihy.

Encyklopedie koní

Nejprve si uvedeme čtyři základní příručky, vhodné pro každého, kdo se zajímá o koně a jezdectví.

Rozsáhlá a přehledně uspořádaná Encyklopedie koní (1998) od Josée Hermsen obsahuje základní informace o chovu koní a různých odvětvích jezdeckého sportu.

Stejnojmenná kniha Elizabeth Peplow, Encyklopedie koní (1998), mapuje historii a vývoj koně. Představuje hlavní koňská plemena i jezdecké sporty (drezura, parkurové skákání, klusácké dostihy aj.). Učí jezdectví, péči o koně i výcviku.

Kůň a péče o něj (2003) od Judith Draper je velká obrazová encyklopedie, provázející péčí o koně i poníky. Nabízí neocenitelné rady týkající se správné volby koně, tréninku, zdraví a první pomoci, výstroje atd.

Nejen koním, ale i poníkům je věnována také Encyklopedie koní a poníků (2004) Tamsin Pickeral. Přehledně informuje o problémech v chovu koní a poskytuje poznatky, které budou majitelé koní potřebovat při péči o tato krásná zvířata.

 

Knížky o koních: Poznej svého koně a další

Vedle rozsáhlých encyklopedií existují i další přínosné knihy o chovu koní, správné péči a výcviku. Představíme si některé z nich.

Kůň a já – Péče o koně a jezdecký výcvik (2002) Rosie Dickins a Gilla Harveyho je vhodná pro začínající i zkušené jezdce. Čtenář se v ní dozví mj. o vyjížďkách, skákání, drezuře i různých soutěžích.

Knížka Poznej svého koně (2004) K. F. Hempflinga se zabývá charakteristikou jednotlivých skupin plemen a neotřelými metodami výcviku, jež vedou k úspěchu.

Úžasní koně (2009) Garyho Mullena je ilustrovaný průvodce světem koní. Přináší fakta i různé perličky, pověry a legendy související s koňmi. Obsahuje také praktické rady k jízdě na koni a hlavní zásady bezpečnosti.

Dárková kniha Život s koněm není na jedno kopyto (2010) M. F. Budzik hravou formou shrnuje informace o všem, co chcete vědět o koních. Kromě základních údajů o původu, anatomii, chovu, plemenech a sportech v ní objevíte i různé kuriozity.

Péče o koně bez chyb a omylů (2012) Romo Schmidta si klade za cíl změnit zastaralá schémata myšlení a vysvětlit omyly, které se projevují na zdraví i psychice koní. Ukazuje praktická zlepšení, vedoucí ke spokojenosti koní.

Na závěr si představíme útlou knížečku Koně jsou nej! (2012), jejímiž autory jsou Tinne R. Kamm a Laura Kammer Jakobsen. Je určena dívkám zblázněným do koní a nabízí jim plno tipů, jak se stát nejlepším přítelem svého koně.

 

Našlo by se mnoho dalších zajímavých knih věnovaných koním. Kdyby vám nestačila naše top desítka, můžete nahlédnout do staré, ale dobré antologie Speciální zootechnika – Chov koní (1957), anebo do bohatě ilustrované knihy Giady Riondino Koně – Moje velká kniha (2012).

autor článku: Simona Michálková

Počet přečtení tohoto článku: 3317

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.