Koně jako hvězdy slavnosti sv. Jana Křtitele na Menorce

Pondělí, 29. červen 2015

Letní prázdniny jsou za dveřmi. Mnoho lidí ale využívá k dovolené spíše období před, nebo po prázdninách. Užijí si tak více klidu a stejný komfort za menší finance. Pokud k tomuto druhu lidí patříte, určitě byste se měli ke konci června nacházet na španělské Menorce. Přijdete si na své jako milovníci tepla a klidu i jako milovníci koní.

Kde je Menorca

Menorca je druhý největší a nejsevernější ostrov v souostroví Baleáry. Nachází se v srdci západního Středomoří. Je téměř stejně vzdálená od Afriky, Itálie i Iberského poloostrova. Podnebí je zde typicky středomořské. V historii se Menorca ocitla pod nadvládou různých etnik. Možná i proto je pro místní tak důležité připomínat si tradice. Dnes ostrov spadá pod Španělsko.

 

Svátek sv. Jana Křtitele

Španělsko je známo svým náboženským založením a oblibou církevních oslav. Jedním z nejoblíbenějších a nejznámějších svátků je svátek sv. Jana Křtitele na Menorce. Samotný svátek připadá na 24. černa, ovšem oslavy začínají již několik dní předem. V bývalém hlavním městě Menorcy, Ciutadelle, se zhruba tři dni před zmíněným datem sejdou davy lidí a po odpolední siestě konzumují velká množství tradičního menorského ginu s citronovou limonádou a pořádají komické „bitvy“ se slupkami od lískových ořechů. Vše však probíhá v přátelském duchu.

 

Koně a jezdci jako hlavní hvězdy

24. června v pravé poledne se na Plaza de San Juan ve staré části města koná před radnicí za účasti významných osobností promenáda s koňmi. Jezdci i jejich koně jsou zdobně vystrojeni a projíždějí ulicemi i náměstím zaplněným lidmi. Čas od času některý jezdec svého koně přiměje, aby se vzepnul. Věří se totiž, že pokud se nad vámi nějaký z těchto koní vzepne, je to jakási forma požehnání. Takže lidé ke vzpínajícím se koním přistupují, nebo na ně i sahají pro štěstí.

 

Středověká klání s koňmi nakonec

Po promenádě se koně s jezdci, kteří třímají jakási kopí, seřadí před radnicí a pořádají s nimi nájezdy na vzdálený terč (5 cm v průměru). Terč je umístěn na druhém konci náměstí plného lidí, přes které se jezdci musí velkou rychlostí dostat a terč trefit. Lidé to jezdcům nijak neusnadňují, jelikož uskakují na poslední chvíli (známka odvahy). Pokud se některému z jezdců splnit úkol úspěšně podaří, je oceněn hlasitými projevy uznání. Oslavy v tomto duchu probíhají po celý zbytek dne a večer jsou zakončeny ohňostrojem. Chcete-li pocítit závan historie, pokochat se švarnými jezdci na bujných koních a pobavit se, vřele doporučuji.

 

Zdroje: cs.wikipedia.org, www.cigarclubmagazine.cz

autor článku: Michaela Matějková

Počet přečtení tohoto článku: 1272

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Figaro, Bobo

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.