První pomoc pro koně

Pátek, 5. červen 2015

Mnozí z nás horko těžko dokáží vytáhnout ze zasunuté paměti znalosti z lekcí první pomoci na základní škole. A to šlo o lidi. Teď jde o vašeho koně, vašeho jediného miláčka – víte, jak mu můžete v krizi pomoci?

Zdraví nebo život

Jak vlastně poznáte, že je vaše pomoc neodkladná a účelná? Je zcela přirozené, že vás přitom přepadne naprostá panika, že něco pokazíte. Nepoddávejte se jí! Prvním signálem nutnosti vaší pomoci je kaluž krve. Ačkoliv koně jí mají dost a hned tak jim nedojde, pokud se jedná o zranění bodnou či sečnou ranou v těsné blízkosti šlach a kloubů, není nač čekat. Okamžitě volejte svému veterináři, který ihned někoho vyšle a mezitím vám poradí alespoň na telefonu.

 

Co teď a co potom

Základním pravidlem je samozřejmě co nejdříve po zhodnocení situace zavolat veterináře. Ten bude potřebovat každý detail a co nejpřesnější popis vzniklého zranění. Neseďte na raněném koni! Pro začátek mu poskytněte základní 3T – ticho, teplo, tišení (paniky). Odveďte koně pokud možno do klidu, navíc se procházkou uvolní z prožitého šoku. Dále musíme vědět, kde změříme tep a dech – mohou být pro veterináře zásadními informacemi. Obvykle má kůň maximálně 40 tepů za minutu a až 16 dechů za minutu. Dobře pozorovatelných na boku krku. Dalším podstatným ukazatelem je barva sliznic. Jsou-li příliš bledé a nedokrvené, signalizuje to ztrátu krve někde jinde v těle, nejčastěji krvácením do dutiny břišní. Jdou-li barvy sliznic až do modra, je to signál pro poruchu dýchacího centra v mozku, se kterým si hned tak neporadíte a je lepší nechat to na odbornících.

 

Co při první pomoci u koně nikdy nedělat

Jelikož nemůžeme odhadnout, jak bude postupovat veterinář, až dorazí, neměli bychom koně krmit. Znesnadňuje to anestezii a může dojít i k zadušení, když je zvíře nakrmené.

V případě krvácejících ran můžeme zaškrcením pomoci zvířeti stejně jako u lidí. Obecně není dobré před příchodem lékaře používat přípravky, které vytvoří na ráně ochranný nebo barevný povlak.

 

Veterinář na telefonu

Platí, že pokud si kůň jakýkoliv předmět zabodl do těla, je pokud možno lepší, když jej majitel nevytahuje a ponechá v těle koně až do příchodu veterináře. Každopádně vám každý veterinář telefonicky poradí a není se čeho bát! Jistě to zvládnete a vše dopadne dobře!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 2006

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Favory,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.