Zoonózy u koní aneb proč si pořídit koně

Úterý, 2. únor 2016

Zoonózy je označení nemocí, které jsou přenosné ze zvířete na člověka. Ačkoliv mnohem častějším důvodem přenosu je špatné tepelné opracování potravin, nezřídka dochází k nakažení lidí i pouhým kontaktem se zvířetem, které je nositelem nemoci. I když jsou v této problematice nejčastěji zmiňování psi a kočky, koně nejsou výjimkou.

Dermatofytózy - v ČR u koní nejčastější

Nejčastější zoonózou v Česku jsou u koní dermatofytózy. Jde o souhrnné označení několika nejrůznějších onemocnění kůže, které jsou lehce přenosné na člověka a špatně se léčí jak u koní, tak u lidí. Jde například o plísňové onemocnění trichofytózu, neboli opar lysivý, který se rozvíjí nejvíce právě v zimním období v zateplených a málo větraných stájích. Projevuje se především v oblasti očí, uší, tlamy a pohlavních orgánů vypadáním srsti v malých kruzích, které následně zakrvácí a zarostou velkým strupem. Je způsobeno plísní Trychophyton. Právě u koní se lidé mohou nakazit i kontaktem s hřebly, sedly a ostatními pomůckami, které přišly do styku s nemocným zvířetem. Léčba je v pozdějších stádiích zdlouhavá a vleklá, proto je důležité při prvních příznacích ihned navštívit lékaře, který podá účinnou vakcínu. Podobný průběh, příčiny i postup léčby má také například další plísňová choroba – kandidóza.

 

Když je kůň přenašečem listeriózy

V ojedinělých případech může být kůň přenašečem také listeriózy. Ačkoliv tato bakterie přežívá nejčastěji v trávicím traktu přežvýkavců, zřídkakdy se vyskytuje i u koní, kteří se nakazí ze špatně skladovaného krmiva. U koní obvykle příznaky nejsou patrné – tělními tekutinami a v případě potravin špatně tepelně opracovaným masem se může přenést i na lidi, především na těhotné ženy a starší lidi. Přestože až 10% lidské populace žije s touto bakterií ve střevech bez jakýchkoliv vnějších příznaků a projevů, u citlivých nakažených jedinců se projevuje horečkou, průjmy, bolestí kloubů a svalů. Léčba bývá často neúčinná.

 

Parazité u koní

Existuje také několik vnitřních parazitů koní, kteří však nebývají přenosní na lidi a jako takoví se mezi zoonózy neřadí (přesná definice zoonózy je „nemoc přenosná ze zvířete na člověka, kde patogen končí a dále se nevyvíjí a obvykle není ani dále přenosný z člověka na člověka“). Nejčastějším problémem jsou škrkavky (proti nimž v dospělosti u koní vzniká přirozená imunita), tasemnice a strongylus. Obvykle stačí odčervit.

 

Ve srovnání se psy a kočkami – nejpočetnějšími domácími mazlíčky, kteří v žebříčku oblíbenosti odsunuli koně až na třetí místo – se lidé od koní nemusí ničeho bát. Až na pár kopanců a kousanců se najde jen málo rizik onemocnění a parazitů přenosných na lidi. Je tedy jednoznačné, že koupě koně je ta správná volba, jejímž jediným rizikem je masivní odliv peněz, nemoci však příliš nehrozí. Tak do toho!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 3533

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sára, Shagy

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.