Nemoci koní

 • Jak plesnivé seno může otrávit vašeho koně

  Pondělí, 15. prosinec, 2014
  Plesnivé seno určitě nepůsobí už na první pohled dojmem „zdravé a racionální výživy“. Asi málokdo by měl tolik odvahy, nebo spíše nezodpovědnosti, aby senem, které je prorostlé plísní, krmil koně. Nejde samozřejmě jen o vizuální či o chuťovou stránku takového „krmiva“, plísně totiž mohou velmi vážně poškodit i zdraví koně.
 • Když kůň krvácí z nozder - infekční anemie koní

  Pátek, 5. prosinec, 2014
  Zkontrolovali jste si, zda vám ve vašem očkovacím průkazu již nevypršela lhůta na očkování proti tetanu? Jste-li správný koňák, vaše tetanová injekce je již pravděpodobně dávno propadlá, zato váš kůň má tu nejvyšší možnou péči a hned zítra přijde veterinář na další vakcinaci. Proti čemu všemu musíme či můžeme koně u nás v Česku očkovat, a která onemocnění hrozí bez možnosti ochránit koně vakcinací? Která jsou nejzávažnější?
 • Jak poznat podvyživeného koně

  Středa, 26. listopad, 2014
  Pokud si lámete hlavu nad tím, jak poznat koně, který trpí podvýživou, buďte si jisti, že to není nic složitého. Podvyživený kůň je po dlouhou dobu vystaven nedostatku jídla a vody, což se jednoznačně podepíše na jeho fyzické i psychické kondici. Pro každého majitele koně je důležité, aby proces podvýživy poznal již v samotném počátku a okamžitě zahájil kroky vedoucí k nápravě. Podvyživeného koně lze poznat podle několika příznaků již na první pohled.
 • Jak na odčervení hříbat

  Pátek, 15. srpen, 2014
  Vzhledem k tomu, že imunitní systém hříbat není zpočátku dobře vyvinutý, respektive není vyvinutý zcela, napadají ho různí paraziti, kteří jsou trochu odlišní od těch, kteří útočí na dospělé jedince. Z toho důvodu musí být i koncept odčervení postaven trochu jinak.
 • Klíšťata jsou nebezpečná i pro koně

  Úterý, 20. květen, 2014
  Jsou všude. Jako každý rok. Drobná, ale ne právě dvakrát vítaná klíšťata. A nevyhýbají se ani koním. Jak moc jsou klíšťata pro koně nebezpečná? Hledat klíště na koni je totiž bez přehánění stejné, jako hledat příslovečnou jehlu kupku v seně.
 • Mor koní

  Pondělí, 3. únor, 2014
  Mor koní neboli pestis equorum (označován také jako africký mor koní, zkráceně z anglického názvu tzv. AHS) je onemocnění virového původu, které se řadí mezi exotické nemoci. Způsobuje jej vir z rodu Orbivirus, což je vir s dvojvláknitou RNA. V současnosti je hojně rozšířen v Africe a přenáší se bodavým hmyzem. I když u nás se dosud nevyskytl, volný obchod a nedodržování legislativy při přesunu koní je vážnou hrozbou rozšíření této smrtelné nemoci. Vyskytla se již ve Španělsku i na Blízkém východě. Náchylní na onemocnění jsou také velbloudi a psi. Dá se vůbec léčit?
 • Hadí maso neboli léčba koní v dávnověku

  Úterý, 28. květen, 2013
  Dnešní veterinární medicína pochopitelně využívá při léčení koní všechny moderní metody a poznatky, které má k dispozici. Ale možná vás napadne otázka: „Jak se vlastně koně léčili dřív?“
 • Může být kůň alergický na trávu?

  Pondělí, 7. březen, 2011
  I koně, stejně jako lidé, občas trpí nějakým typem alergie (přecitlivělost na určité látky). Ale aby byl kůň alergický na trávu? Jakkoliv se to může zdát neuvěřitelné, i takováto situace může nastat. Jako příklad si můžeme dát britskou plnokrevnou pětiletou klisnu Pandoru, trpící právě alergií na trávu. Jakýkoliv i vnější kontakt s trávou jí působí neskutečné problémy, a proto jediná šance, jak může chodit ven a nemusí zůstat zavřená celé dny ve stájích, je speciálně ušitá polyesterová kombinéza a maska, která chrání její tělo a umožňuje jí tak trávit čas i venku.
 • Mastitida - zánět mléčné žlázy

  Středa, 27. říjen, 2010
  Mastitida neboli zánět mléčné žlázy se u klisen ve srovnání s jinými hospodářskými zvířaty objevuje relativně vzácně. Vyskytnout se ovšem může a pro klisnu představuje bolestivou zdravotní komplikaci, která, pokud se včas a účinně neléčí, ohrožuje funkčnost mléčné žlázy.
 • Jak řešit abscesy u koní?

  Úterý, 9. únor, 2010
  Výskyt abscesu kdekoliv po těle, ať už u koní, lidí, či jiných živočichů, není až tak výjimečný, ale je možné, že tento termín není úplně všem zcela jasný. Pojďme si tedy vysvětlit co to ten absces vlastně je. Jedná se o opouzdřený hnisavý zánět tkáně infekčního původu, který vzniká roztavením (hnisavým zkapalněním) odumřelé tkáně.
Celkem záznamů: 59

Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.