Nemoci koní

 • Otravy u koní - co a jak?

  Úterý, 8. prosinec, 2009
  Pro začátek tohoto tématu je zcela jistě vhodné poznamenat, že my jako chovatelé či majitelé koní patříme mezi ostatními chovateli domácích zvířat k těm méně ohroženým, co se otrav zvířat týče. Mnohem hůře jsou na tom chovatelé všežravých a masožravých zvířat, u nichž je riziko otravy mnohem vyšší. Dá se říci, že otravy u koní nejsou nic běžného, když však k nějaké dojde, její důsledky mohou být zničující a rozsáhlé.
 • Nemoci kopyt - hniloba, schvácení a další

  Pátek, 19. červen, 2009
  Hniloba kopyt je velmi častá nemoc, postihující především oblast střelky. Většinou ji způsobuje těsné kopyto. Přerostlá rohovina zabraňuje potním žlázám plnit jejich funkci (vytvářet kyselé prostředí, které ničí bakterie hniloby). Proto se občas hniloba kopyt vyskytne i u pastevních koní, kteří jsou špatně strouháni nebo kováni. Hniloba vzniká především u koní nacházejících se delší dobu ve špatně kydaném boxe (čpavek vysušuje kopyta a napomáhá vzniku hniloby).
 • Nechutenství

  Úterý, 9. červen, 2009
  Jedním z neklamných příznaků začátku onemocnění, nebo indispozice koně je odmítání krmiva. Výhodou k zjednání nápravy je dobrá znalost potravních zvyklostí koně, kdy je u něj možnost zhoršený příjem potravy přesněji posoudit ještě dříve, než začne úplně krmivo odmítat.
 • Parazité koní

  Pondělí, 1. červen, 2009
  Velcí strongyli jsou až 4 cm velcí parazité (čeleď: Strongylidae patřící mezi Hlístice), migrující v larválním stádiu střevními cévami. Poškozují cévy, takže může dojít k prasknutí cévní stěny nebo k přerušení oběhu. Některé druhy parazitují v játrech (Strongylus edentatus).
 • Schvácení kopyt u koní

  Středa, 27. květen, 2009
  Schvácení kopyt, neboli laminitida, akutní laminární degenerace, je nemoc, kterou lze poměrně snadno předvídat podle okolností nebo podle tělesných dispozic koně. Při dodržování správné životosprávy se riziko výskytu výrazně snižuje.
 • Měsíční slepota

  Úterý, 19. květen, 2009
  Měsíční slepota je zánětlivé a zároveň také nejnebezpečnější onemocnění očí, které může koně postihnout. Pokud je oko vážně poškozeno, může dojít k oslepnutí. Zánět se objevuje v přední oční komoře, tedy mezi čočkou a rohovkou. Pozor, příčinou oslepnutí není samotný zánět, ale těsné srůsty, které se na postiženém místě začnou tvořit.
 • Otlaky

  Čtvrtek, 14. květen, 2009
  Bez ohledu na spousty různých typů sedel i postrojů a bohatství výběru deček se stále jedná o dosti častou záležitost. Příčinou je špatně padnoucí sedlo, špatná volba podbřišníku, nevyhovující i silně znečistěná sedlová dečka. Nelze opomenout ani chybný chomout, různě dlouhé postraňky nebo jiné vady postroje. Tyto nepravidelnosti způsobují chronické potíže a následná terapie je poměrně náročná i nákladná.
 • Alergické reakce u koní

  Středa, 13. květen, 2009
  Alergie se u koní nejčastěji projevuje na kůži ve formě kopřivky. Jsou to hladké boule velikosti hrášku na různých částech těla, často pokrývají celou plochu kůže. Otoky na hlavě vypadají zle, ale většinou to není tak nebezpečné, jak by se mohlo zdát.
 • Poškození šlach u koně

  Úterý, 5. květen, 2009
  Tak jako u většiny onemocnění je velmi důležité co nejdříve rozpoznat začínající poškození. Po správně zvolené léčbě má šlacha velké naděje na zahojení. Míru poškození šlach se může posoudit ultrazvukem.
 • Podotrochlóza (Navikulární syndrom)

  Pondělí, 4. květen, 2009
  Podotrochlóza je v dnešní době hojně diskutovaný problém, u nějž stále není zcela jistá příčina. Je to onemocnění kopyt, které způsobuje dlouhodobé kulhání i u mladších koní. Jedná se o degenerativní bolestivé chronické onemocnění střelkového aparátu, postihující hrudní končetiny buď jedno, nebo oboustranně. Objevuje se i názor, že podotrochlóza může být dvojího typu - buď artrotická, která je opravdu velmi obtížně léčitelná, anebo pouze blíže nespecifikovatelná bolest v patkách, kterou ovšem lze správným chovem a využitím koně upravit a zmírnit.
Celkem záznamů: 59

Dnes má svátek  Jadran,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.