Nemoci koní

 • Poruchy pohybu - KULHÁNÍ

  Čtvrtek, 30. duben, 2009
  Ve skutečnosti je velmi těžké přesné určení, na kterou končetinu kůň kulhá a ve které její části lpí příčina kulhání. Při diagnostice se má kůň vést na rovné linii, po tvrdém povrchu a nejlépe v klusu. Na vodítku je kůň veden směrem od vyšetřující osoby, poté ve vzdálenosti zhruba 30 m se vodič s koněm otočí v prudkém obratu na malém kruhu a jdou zpět. Při otáčení je nutné bedlivě sledovat případné bolestivé reakce koně. Pokud kůň našlapuje na zdravou končetinu s větším důrazem a přitom ve stejném okamžiku skloní hlavu, lze předpovídat, že ho bolí druhá noha. Tomu odpovídá zhoupnutí zádě na stejné straně, na které je i zdravá končetina. To znamená: když kůň došlápne na levou hrudní končetinu a přitom skloní hlavu, bolí ho pravá hrudní končetina. Zřetelné kulhání na vnitřní hrudní končetinu často poukazuje na poškození střelkového aparátu. Pokud kůň kulhá na pravou pánevní končetinu, tak mu při došlápnutí na levou pánevní končetinu poklesne záď.
 • Herpesvirus

  Středa, 29. duben, 2009
  Herpesviry jsou celosvětově rozšířené viry vyvolávající různá onemocnění u mnoha živočišných druhů, včetně koní. Herpesviry vyskytující se u koní dělíme na čtyři základní skupiny.
 • Překlubování (flexní deformity)

  Úterý, 28. duben, 2009
  Překlubování, nebo-li ohnuté končetiny, patří mezi nepravidelné postoje končetin u hříbat. Někdy se hovoří o zkrácených šlachách ohýbačů prstu. Překlubování nepostihují jen novorozená hříbata, ale může se objevit i u starších rostoucích koní.
 • Špánek

  Sobota, 18. duben, 2009
  Špánek je pojem, kterým jednoduše nazýváme vznik exostózy neboli návní kosti. Návní kost se nejčastěji tvoří na vnitřní straně končetiny mezi hleznem a spěnkou.
 • Nálevky

  Středa, 15. duben, 2009
  Nálevkami nazýváme měkké váčkovité zduřeniny kloubů na hleznech a spěnkách. Většinou se tvoří v jejich horní polovině uvnitř i zvenku, takže dochází ke zvětšení kloubního pouzdra a šlachové pochvy na končetinách.
 • Podlom

  Středa, 8. duben, 2009
  Nemoci kůže mohou být příznakem a zároveň průvodním jevem vnitřních onemocnění, nebo mají vlastní přímou příčinu. Někdy se však nezabrání tomu, že i u velmi pečlivě ošetřovaného koně se objeví na končetinách, zejména na zadních končetinách v ohbí spěnky strupovitá, hnisavá místa. Jedná se o infekci z nečistoty, která podráždila ohbí spěnky, tzv. podlom.
 • Vzteklina u koní

  Čtvrtek, 2. duben, 2009
  Vzteklina je velmi nebezpečná nemoc postihující všechny teplokrevné živočichy (i člověka). Zmínky o vzteklině najdeme už před 5 000 lety. Virus vztekliny je rozšířený po celém světě, naštěstí pokrok v medicíně přinesl i možnost vakcinace jako prevence před nákazou. Díky dobře promyšlenému systému prevence (orální vakcinace lišek 1989, povinné očkování psů 1953) se v České republice vzteklina skoro nevyskytuje.
 • Dehydratace koní

  Čtvrtek, 26. březen, 2009
  Bez vody to jednoduše nejde, a to platí samozřejmě i koní. Pravidelný příjem dostatečného množství tekutin je zárukou toho, že nedojde k odvodnění organismu koně v takové míře, která již přesáhne tu kritickou fyziologickou hranici, kdy už organismus není schopen sám se s nadměrným odvodněním vyrovnat a dochází tak ke zdravotním komplikacím.
  využito 13_1.jpg
 • Vši u koní

  Středa, 25. březen, 2009
  Veš je podřádem bezkřídlého řádu hmyzu a řadíme ji mezi parazity vnější - parazituje totiž na těle savců a živí se jejich krví. Vši jsou rozšířené po celém světě, je známo zhruba 500 druhů. Jejich velikost se pohybuje mezi 0,4 - 6,5 mm, vajíčka jsou samozřejmě menší a nazýváme je hnidy.
 • Chřipka u koní

  Úterý, 24. březen, 2009
  Příčina vzniku chřipky je virové onemocnění, ale i kontakt s nemocným zvířetem. Pozor, jedná se o velmi nakažlivé onemocnění! Z tohoto důvodu bychom měli pečlivě dezinfikovat veškeré potřeby, se kterými nemocný kůň přišel do styku, a izolovat ho od ostatních.
Celkem záznamů: 59

Dnes má svátek  Jadran,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.