Nemoci koní

 • Kopytní absces

  Neděle, 22. březen, 2009
  Absces - termín označující jakékoliv nahromadění hnisu ve vytvořené dutině. V případě kopytního abscesu se jedná o hnisavý zánět ve škáře, kde se hnis hromadí mezi škárou a rohovinou, nikudy nemůže ven a vytváří tak velký tlak způsobující bolest a kulhání. Kůň se většinou odmítá pohnout z místa, na postiženou končetinu nemůže došlápnout a tváří se téměř, jako by noha byla zlomená. Pomocí kopytních kleští se však dá absces naštěstí lehce diagnostikovat a mohou se tak vyvrátit všechny horší varianty. Nicméně absces se může objevit i téměř bez příznaků. Většinou se tak stává v případě, kdy se nachází blízko patek, nebo na okraji kopyta. Místo je pak citlivé pouze na dotek, při chůzi kůň nepociťuje výraznější bolest.
 • Cushingův syndrom

  Neděle, 22. březen, 2009
  (pituitary pars intermedia dysfunction - PPID)

  Cushingův syndrom je v posledních letech poměrně ožehavým tématem u starších koní. Nemoc, která byla dříve považována za vzácnou, postihuje nyní velké množství koní. Je to zřejmě ovlivněno zvyšující se úrovní veterinární péče a tím i dlouhověkostí koní. Cushingův syndrom byl poprvé popsán před 70 lety a od té doby je stále zkoumán.

 • Kohoutí krok

  Pátek, 20. březen, 2009
  Někteří začínající „koňaři" si teď zřejmě řeknou, co má kůň společného s kohoutem. Ti zkušenější již tuší, že jde o poruchu mechaniky pohybu. Ale co vlastně o této poruše víme? V následujícím článku jsem se pokusila shromáždit stručné informace o tom, jak tato porucha vypadá, jak nejspíš vzniká a co dělat, abychom koni postiženému kohoutím krokem co nejvíce usnadnili jeho život.
 • Sloní noha – Lymfangitida

  Čtvrtek, 19. březen, 2009
  Většina chovatelů se již jistě s lymfangitidou, lidověji flegmónou, setkala nebo případně setká. Ráno vstoupíte ke svému koni do boxu a jeho jedna končetina je obludně oteklá, bez známek vnějšího poranění. Její tloušťka je někdy až dvojnásobná oproti ostatním. V tomto článku bych ráda shrnula příčiny, možnou léčbu a prevenci tohoto onemocnění, která však není v některých případech snadná.
  Postižená končetina koně
 • Žďárská nemoc koní

  Středa, 11. březen, 2009
  Žďárská nemoc koní je název pro otravu koní vyvolanou Senecio jacobea - starčkem. Tato zdánlivě neškodná bylina se žlutými květy je nebezpečná zvláště na jaře. Jedovaté látky (alkaloidy) jsou v rostlině vázané právě na jaře a nemění její chuť. Zejména mladí koně ji rádi spásají.
  starček obecný.jpg
 • Myopatie koní

  Středa, 11. březen, 2009
  Myopatie koní je onemocnění svalů způsobené většinou poraněním nebo výživovou poruchou. Může být postižen jakýkoliv sval. Při poranění sval obvykle krvácí a je bolestivý na dotek, teplota je v místě poranění zvýšená kvůli vznikajícímu zánětu (což je obranná reakce organismu), dochází k otoku a funkce svalu je velmi ztížena.
 • Myoglobinurie

  Čtvrtek, 5. březen, 2009
  Myoglobinurie (černé močení, sváteční nemoc, zátěžová rhabdomyolýza) je nemoc, kterou řadíme mezi choroby oběhové soustavy, ale také mezi ostatní myopatie - svalová onemocnění. Nemoc je typická vylučováním tmavé moči (převážně červenohnědé barvy), což je způsobováno uvolňováním myoglobinu (svalové barvivo) z poškozených svalových vláken do moči.
 • Nemoci očí u koní

  Pondělí, 19. leden, 2009
  Nejčastější choroby či úrazy, postihující zrak koní. Jak poznat cizí těleso v oku? Co dělat se zánětem rohovky u koně? Jak na periodický zánět očí u koní? Více se dočtete v článku.
 • Botulismus

  Neděle, 11. leden, 2009
  Botulismus, noční můra majitelů koní, je smrtelná forma otravy. Kůň má šanci na přežití pouze při rychlém jednání.
 • Svrab

  Čtvrtek, 4. prosinec, 2008
  Svrab, nebo také prašivina, je kožní onemocnění, které postihuje i koně. Toto onemocnění sice bezprostředně neohrožuje život zvířete, ale je pro něj krajně nepříjemnou záležitostí.
Celkem záznamů: 59

Dnes má svátek  Favory,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.