Nemoci koní

 • Letní vyrážka

  Čtvrtek, 4. prosinec, 2008
  Léto není jen časem dlouhých příjemných večerů, trávených třeba plavením koní, kdy se na zčeřené vodní hladině odráží zapadající slunce, ale i rovněž obdobím, kdy se není někdy doslova kam schovat před nejrůznějším, zle dotírajícím hmyzem. Právě bodavý hmyz je původcem letní výražky, kožního onemocnění koní.
 • Tetanus

  Čtvrtek, 4. prosinec, 2008
  Tetanus je způsoben endotoxinem, který je produkován grampozitivní anaerobní (to znamená, že může žít jen v prostředí bez kyslíku) sporulující bakterií Clostridium tetani. Vyskytuje se všude ve vrchní vrstvě půdy obsahující hodně organických látek (např. při hnojení chlévskou mrvou) jako spóry nebo bakterie. Právě spóry přežívají i v okysličeném prostředí, ale až anaerobní prostředí na ně působí jako spouštěcí mechanismus.
 • Hříběcí

  Pátek, 28. listopad, 2008
  Hříběcí nebo také chříběcí - předpokládá se, že hříběcí, která je způsobená hnisotvornými bakteriemi (streptokoky - Streptococcus equi), je komplikací chřipky koní, tedy virové infekce. Toto vysoce nakažlivé onemocnění, probíhající za velmi dramatických příznaků a postihující v největší míře mladé koně, způsobuje nejvýraznější zdravotní poruchy.
 • Kolika a koně

  Úterý, 25. listopad, 2008
  Kolika patří mezi nejčastější problémy u koní. Můžepotkat kteréhokoliv z nich. Je to skupina onemocnění provázených různě silnými bolestmi břicha. Není radno ji podceňovat, u zcela zdravého koně se v rozmezí několika hodin může rozvinout v život ohrožující stav.
 • Obezita u koní

  Úterý, 25. listopad, 2008
  Jakkoliv jsou zpravidla koně spojení s představou tvorů zrozených k nespoutanému pohybu, mohou i tato zvířata trpět nadváhou. A samozřejmě i v případě koní je obezita fyziologickým stavem, jehož důsledky jsou pro zdraví jednoznačně negativní.
 • Klouby koní, jejich poškození a regenerace

  Pátek, 21. listopad, 2008
  Onemocnění pohybového ústrojí koní přímo ovlivňují jejich sportovní využití i výkonnost a jsou pravděpodobně nejčastější příčinou ukončení kariéry mnoha sportovních koní. Tato onemocnění jsou v úzkém vztahu k postoji končetin, podkování, výživě a způsobu využití koní. Velmi často jsou důsledkem nepřiměřené zátěže, nevhodného tréninku či poranění, které jsou příčinou vývinu akutních a chronických zánětů kloubů a šlach. Následkem těch pak často dochází k degenerativním změnám na kloubech.
 • Artróza - degenerativní onemocnění kloubů u koně

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Artróza (nebo také osteoartróza a osteoartritida) je noční můrou pro majitele všech koní. Je jedno, jestli se objeví po úrazu, nebo jako zhoršující se pohyblivost kloubu s přibývajícím věkem koně, vždy se jedná o stejnou potíž. Artróza je chronické degenerativní onemocnění kloubu, které vede ke stálému poškození chrupavek v kloubu. Jako většina kloubních onemocnění je poškození nevratné a neléčitelné. Jediná nabízející se pomoc spočívá v podávání doplňků stravy, které působí protizánětlivě a sníží bolestivost kloubu.
 • Chronická bronchitida

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Bronchitis - zánět průdušek
  Chronická bronchitida je onemocnění, které se u koně objeví následkem dlouhodobějších problémů. Často záleží pouze na majiteli a podmínkách, v jakých je kůň chován. Je nutno zdůraznit, že bronchitida může vyústit v plicní emfyzém, což je trvalé poničení plicní tkáně. Plíce se naplní vzduchem, který je postupně roztáhne.
 • Infekční metritida klisen

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Tato choroba označovaná také jak CEM (contagious equine metritis) paří mezi velmi nebezpečné pohlavní nákazy u koní.  V letošním roce se s ní potýkal i náš Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Tato nákaza způsobuje značně sníženou strong>plodnost klisen a při nedostatečném ošetření či ztíženém průběhu může způsobit i úplnou sterilitu. Zároveň však také způsobuje značné ekonomické ztráty chovatelům.
Celkem záznamů: 59
|< << 23456 >> >|

Dnes má svátek  Jadran,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.