Koňská duše z nebeských plání

Pondělí, 2. listopad 2015

Zapadajícím sluncem ozářenou americkou plání pádí flekatý, nespoutaný mustang. Pár desítek let starý westernový film končí a já vzpomínám na všechny ty vznešené tvory, kteří už se mnou v tomto krutém světě nebojují za mír a klid, ale běhají někde na nebeských pláních. Alespoň na Dušičky bychom našim padlým koňským duším mohli vzdát holt.

Koňský hřbitov?

V dnešní době koňské hřbitovy nefungují, nicméně u většiny zámků lze při troše hledání vypátrat koňské pohřebiště panských koní. Svědčí to o vážnosti, v jaké chovali zámečtí pánové své oře. Když v nějaké zámecké zahradě uvidíte bludný balvan, který se tam přirozenou cestou objevit nemohl, jde o místo, kde pohřbili zámeckého koně.

 

Za čest a slávu

Jen málokterého koňáka nechá představa dřívějších lítých bojů a válek v sedlech ořů chladným. U každého většího bojiště je zároveň i hromadné pohřebiště všech padlých koní, jejichž čísla mnohdy stoupají až k tisícům. Aneb když zvířata trpí za lidi. V dnešní době se síla koní naštěstí nahradila silou motoru… Ale i přesto – například velké pražské hřbitovy již od poloviny října hlídají ozbrojení policisté na koních. Blíží se svátky zesnulých a vandalismus se ledasčeho nezalekne.

 

Šemík, jednorožec a ti druzí

Až vás budou bolet nohy, vezměte si rozžhavenou podkovu, zabalte ji do svěceného šátku a přelijte vychlazeným pivem. To odtékající pivo bolest nohou uzdraví. Tradice již ale nezmiňuje, jakou cestou jej podávat. A až zahlédnete černý kočár se čtyřspřežím, jemuž od kopyt odletují jiskry, vězte, že přijíždí sám pekelný kníže. Aneb – ke koním se váže pověstí a bájí dost a dost. Jsou naší každodenní společností a prostě patří do našich životů. Zapalme na Dušičky svíčku za každého svého koňského přítele, který již nežije, za všechny padlé v bojích i při velkých závodech. Zaslouží si to za vše, co pro nás jejich nástupci dělají!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 1666

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sára, Shagy

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.