Divocí koně expandují – první mláďata vyrážejí do světa

Středa, 14. únor 2018

Možná jste zaznamenali, že před téměř třemi lety byl v Česku spuštěn jedinečný projekt návratu divokých koní plemene exmoorský pony do české kotliny. Novináři i média s napětím sledovali, jak se skupince čtrnácti klisen s hřebci začínala rodit první hříbata. A nyní přišel čas poslat první generaci dál.

Divočina v Česku

Nestátní rezervace vznikla v původně vojenském prostoru. Téměř na čtyřiceti hektarech Milovické rezervace se stádečko začalo brzy útěšně rozrůstat. Koně byli dovezeni z anglického Exmooru, jedné z mála oblastí, kde ještě dodnes divoce žijí. Každý kus z dovezeného stádečka je veden v plemenné knize, ze které by byl automaticky vyškrtnut, pokud by byl z divočiny odcizen, a tudíž by se stal bezcenným. Spolu s koňmi bylo dovezeno i stádečko šesti praturů z Nizozemska a veřejnosti tak byla otevřena nová rezervace.

Kam teď?

Skupinka deseti hřebců, o něž se původní stádečko divokých koní rozrostla, již byla převezena do oblasti Josefovských luk ve východních Čechách. Z hříbat vyrostli statní hřebci, kteří potřebují vyrazit do světa a založit vlastní stádo. Jde o oblast s jedinečnou biodiverzitou, kterou je potřeba chránit. Tamní ornitologové si od vypuštění divokých hřebců slibují snadnější údržbu travního porostu, ve kterém se zdržuje posledních pár vzácných druhů ptáků, motýlů a dalšího hmyzu. Pastva velkých kopytníků je například klíčově důležitá pro mnohé mokřadní ptačí populace.

Zpočátku ale musí být skupinka koní udržována v elektrické ohradě o rozměrech asi 2 hektary, aby se aklimatizovali nejen koně, ale i návštěvníci, kteří se v rezervaci dosud neumějí patřičně chovat.

b01.jpg

Proč je důležité míti koně

V Evropě původně žili divocí koně hojně na celém území. S narůstající civilizací postupně jejich početní stavy začaly rapidně klesat, nakonec jich posledních pár přežívalo v divočině Polska koncem 19. století. O znovuobrození koně Przwalského dodnes usilují zoologické zahrady celé Evropy, například plemeno Tarpan je již však nenávratně ztraceno. Unikátní projekt navrátil původní divoký druh koní již do dvou přírodních rezervací v Česku po více jak 7000 letech. Přirozená pastva velkých kopytníků dává možnost vzniknout přírodním stanovištím s nízkým, dobře hnojeným porostem a prokypřenou půdou. Budoucnost české divočiny tak nabývá jasnějších, optimističtějších, čtyřnohých obrysů s vlající hřívou.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 760

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Favory,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.