Masopust se blíží, jezdci už se těší.

Neděle, 26. březen 2017

Pomalu se nám blíží jaro a s ním spojené delší dny, více tepla a také začátek jezdecké sezony. Stejně jako jsou na podzim dominantou Hubertovy jízdy a na Vánoce zase vánoční vyjížďky, v tomto období jsou v koňském kalendáři v popředí Velikonoce a s nimi spojený příchod jara. Tak se vyhoupněte do sedla a jedeme vstříc jarnímu počasí.

Lidé se na Velikonoce doma připravují barvením vajíček, přípravou výzdoby a pletením pomlázek. Samotní koně mají Velikonoce spojené jedině s tím, že už raší tráva a bude pro ně tedy lepší pastva. Můžeme jim tento den obohatit i nějakým tím „lepším obědem“. Ve většině případů ale koňáci „slaví“ Velikonoce pořádnou velikonoční vyjížďkou společně s ostatními nadšenci. Koně jsou po zimě přímo natěšení z velkého prostoru na loukách a jejich nespoutaná energie mnohdy bouchne ihned, což je vybídneme ke cvalu. S tím se ale tak nějak počítá.

 

Velikonoční koňské vyjížďky

Velikonoční vyjížďky se pořádají skoro v každé jezdecké stáji. Tyto akce nejsou většinou přímo oficiální záležitostí. Domluví se jen členové daného jezdeckého oddílu a vyrazí na svých koních ven užít si krásný den. Pokud tedy zrovna přeje i počasí a neprší, nedejbože není ještě sníh. Tito jezdci mezi sebe určitě přijmou i další nadšence, kteří se jim ozvou a dorazí. Čím větší počet, tím lepší zážitek ve výsledku je. Proto pokud máte o takovouto vyjížďku zájem, nebojte se kontaktovat nejbližší jezdeckou stáj.

Další velikonoční akce jsou pořádány také na rančích a v podobných zařízeních – jezdecké školy, malé kontaktní zoo s poníky apod. Na velikonoční víkend mají speciální nabídky s ubytováním i pro celé rodiny, kdy je možné malovat vajíčka, plést pomlázky a s tím spojit i příjemnou vyjížďku na půjčených koních. Někde je možné shlédnout různá velikonoční představení, která si jezdci pro obecenstvo připraví na svých koních. Pořádají se i speciální velikonoční soutěže v drezuře, obratnosti, dětské dostihové závody nebo ukázka koňského spřežení, jehož vozatajové jsou oděni do speciálních krojů a koně mají krásné tradiční zdobené postroje.


Tradice v sedle

V zapadlejších vesnicích, kde lidem koně slouží více než jinde a děti se učí „rajtovat“ už od mala, jezdí na koňském hřbetě malí odvážní jezdci také koledovat s košem na zádech a s pomlázkou v ruce. Je to spíše rarita než pravidlo, ale podívaná je to jistě hezká.

Na několika místech v České republice jsou také pořádány masopustní průvody a jízdy podle dlouholeté tradice. Koně mají speciální postroje a jezdci jsou oblečeni do dobových uniforem, které se skládají z černých fraků a cylindrů, které působí velmi tajemně. Tyto tradice sahají mnohdy až do 16. století a říká se jim Jízdy křižáků nebo Jízdy kolem osení. Jedním z míst, kde se podobné akce každý rok pořádají, jsou také Mikulášovice na Šluknovsku nebo v Dolní Poustevně. Nádhernou podívanou přijíždějí shlédnout lidé nejen z blízkého okolí, ale také stovky dalších napříč celou republikou.

Navnadili jsme vás k uspořádání hezké velikonoční vyjížďky nebo podobné akce? Proč ne.. Vyleštěte uzdečky, očistěte sedla, koním zapleťte do hřívy pestrobarevné stuhy a můžete vyjet se svými kamarády také.

autor článku: Michaela Patková

Počet přečtení tohoto článku: 2060

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Nova,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.