VIDEO: Konec koní v New Yorku?

Čtvrtek, 13. březen 2014

Koně a fiakry v New Yorku? Po pravdě řečeno, klapot koňských kopyt a volaní fiakristů bychom čekali asi spíše třeba ve Vídni než v New Yorku, městě, jehož symbolem jsou typicky žluté taxíky. Ale i v New Yorku si můžete popřát projížďku v klasickém fiakru. Tedy alespoň zatím, protože dle všeho toto „nelidské podnikání“, jak nazývají provozování koňských fiakrů jeho odpůrci, čeká brzký konec.

Týraní koní nebo jejich záchrana?

Mezi newyorskou 59. ulicí a 5. Avenue stojí fiakry už více jak sto padesát let. Kdo chce, může do nich nasednout a pozorovat mumraj v newyorských ulicích za zvuků klapotu koňských kopyt.

Tato moderní romantika v rušném centru velkoměsta má však podle svých kritiků i odvrácenou stranu, která je tím hlavním důvodem hlasitého volání po zákazu těchto tradičních fiakrů.

Tím hlavním argumentem je samozřejmě týrání koní. Podle odpůrců koňských povozů jsou koně v zápřahu až devět hodin, navíc v hustém pouličním provozu došlo už k několika nehodám. Protesty proti fiakrům přesvědčily i newyorského starostu.Koně do městského provozu nepatří, je to pro ně nebezpečné, mohli by žít úplně jinak,“ tak se dají krátce shrnout argumenty, kterými starosta New Yorku Bill de Blasio zdůvodňuje případný zákaz.

Majitelům koní se to docela pochopitelně nelíbí, jejich pohled na věc je zcela odlišný. „Dodržujeme všechny předpisy a zákony na ochranu zvířat. Práce našich koní je přísně regulovaná, navíc jsou pravidelně kontrolováni veterinářem,“ zní protiargumenty majitelů koní, kteří k tomu ještě dodávají to hlavní a podstatné, totiž že zákaz fiakrů bude mít negativní dopad na samotné koně.

Jde totiž o to, jak tvrdí majitelé, že kdyby se koně neocitli v New Yorku, skončili by nevyhnutelně na jatkách. Právě možnost ´pracovat v New Yorku´ je do tohoto smutného osudu, na rozdíl od mnoha jiných koní, zachránila.

 

Nadprodukce koní v Americe

Tím se dostáváme k jádru problému, kterým je "nadprodukce koní" v USA. Ta je pak podle odborníků důsledkem neregulovaného chovu koní.

Podle statistik například v roce 2013 skončilo na mexických a kanadských jatkách asi 140.000 amerických koní. To je, pro srovnání a lepší představu, plus mínus dvojnásobek celkového počtu koní, kteří jsou chováni v České republice.

Zákaz fiakrů tak může paradoxně ublížit samotným newyorským koním, kterých se v okolí Central Parku nachází asi dvě stě. Co s nimi bude potom, až fiakry kvůli svému zákazu dojezdí, nedokážou možná říct ani ti, kteří tento zákaz prosazují.

Náhrada za koně se ale už našla. Místo fiakrů mají turisty v New Yorku vozit vozítka na alternativní pohon. V již zmiňované Vídni bychom si něco takového místo koní zatím asi sotva dokázali představit.

Pokud však fiakry v New Yorku opravdu skončí, budou tento kdysi tradiční dopravní prostředek připomínat už jen pamětnické videozáznamy bez ohledu na to, kdo má v tomto sporu pravdu.

 

 

 

Autor: Karel Trčálek

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 2822

Zpět na výpis

 • Re: Projížďka v NYC

  17.03.2014 23:11:18

  napsal(a):

  Askáskovi (17.03.2014 23:05:14) napsal: Měla jsem tu možnost nechat se vézt tímto neobvyklým povozem - fiakrem - ulicemi NYC a Centrálním parkem. Bylo to v neděli, jaro v plném proudu a park byl jedno velké rekreační středisko... Byl to neopakovatelný zážitek a jak tady čtu v článku měla jsem vlastně štěstí v 90letech minulého století, že jsem se nakonec přes počáteční strach nechal přemluvit...Nemyslím si, že by koně trpěli. Přestože byl provoz velký, koně šli svým tempem a nemyslím si, pokud si vzpomínám, že by jen náznakem se plašili nebo je auta nerespektovala ...


  Muselo to být krásné. :_/ :_/ :_/
  Též jsme několikrát jeli kočárem, i když ne v NY. :-|
  Jeli jsme v Sofii, Bukurešti, Moritzburgu i jinde....
  Vždy to byl krásný, neopakovatelný zážitek, který si člověk nese sebou do konce života ve vzpomínkách.

 • Projížďka v NYC

  17.03.2014 23:05:14

  Askáskovi napsal(a):

  Měla jsem tu možnost nechat se vézt tímto neobvyklým povozem - fiakrem - ulicemi NYC a Centrálním parkem. Bylo to v neděli, jaro v plném proudu a park byl jedno velké rekreační středisko... Byl to neopakovatelný zážitek a jak tady čtu v článku měla jsem vlastně štěstí v 90letech minulého století, že jsem se nakonec přes počáteční strach nechal přemluvit...Nemyslím si, že by koně trpěli. Přestože byl provoz velký, koně šli svým tempem a nemyslím si, pokud si vzpomínám, že by jen náznakem se plašili nebo je auta nerespektovala ...

Celkem záznamů: 2
|< << >> >|

Dnes má svátek  Sargo,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.