Zduchovická Velká cena opět pro Opatrného

Úterý, 9. srpen 2016

S roční odmlkou vystoupal na stupínek nejvyšší při Velké ceně Zduchovic v rámci Českého skokového poháru Aleš Opatrný. Po výhře v roce 2014 v sedle Zandira se v neděli 7. 8. radoval z první příčky v hlavní soutěži za výkon s Idariem van het Netehof.

Úřadující mistr České republiky Aleš Opatrný s koněm Idario van het Netehof byl jediný, kdo si poradil bezchybně se základním kolem náročné Velké ceny. Parkur stupně T* připravil zahraniční stavitel Josef Maier skutečně náročný. Mimo jiné v něm hrál velkou roli i čas. A právě některé chyby soupeřů pramenily z kratších nájezdů v touze stihnout časový limit.

Opatrný předvedl výbornou jízdu

Aleš Opatrný však předvedl výbornou jízdu a s časovou rezervou dokončil ve stanoveném limitu. Jezdec s tímto koněm startoval poprvé od mistrovství České republiky, a jak ukázal, forma mu vydržela. Bez shození dokončil základní kolo ještě Jiří Papoušek a Jenifer 4. Inkasoval však 1 bod za překročený čas, jenž hrál nakonec roli i po finále. Tato dvojice, která startovala jako předposlední, totiž dokončila trasu finálového parkuru bezchybně a čekala tak na odpověď posledního startujícího, Aleše Opatrného. Ten však i napodruhé dokončil parkur s nulou na kontě a o vítězi bylo rozhodnuto. Jeden trestný bod ze základního kola posunul Jiřího Papouška s Jenifer na konečné druhé místo. Pro třetí příčku si dojel loňský vítěz Ladislav Arient na koni Apollo 6. Tato dvojice inkasovala v základním kole 6 trestných bodů, ve finále však předvedla bezchybnou a zcela nejrychlejší jízdu finále. Výsledek Arientovi nakonec stačil na pěkné třetí místo. Čtvrtý dokončil Jan Chýle s Cool Paradise a pátou pozici vybojoval opavský jezdec Jiří Hruška. Ten není zrovna tradičním účastníkem Velké ceny Zduchovic a pro start se rozhodl díky průběžnému druhému místu v dosavadním bodování žebříčku. Díky páté příčce ve Velké ceně Zduchovic si druhou příčku pojistil. V čele ČSP 2016 i přes svoji absenci ve Zduchovicích zůstává Marek Klus.

Aleš Opatrný Velká cena Vzduchovic. Foto: Kateřina Navojová

Amateur Tour a Czech Junior Cup

Tradiční předehrou Velké ceny byla finále dvou rámcových seriálových soutěží. V Amateur Tour (ZL, 110 cm) i Czech Junior Cupu (120/130 cm) přitom byla naplněna maximální startovní pole a jezdci o účast ve finále museli bojovat v páteční a sobotní kvalifikaci. Již v kvalifikačních soutěžích se velmi dobře představila Leona Chladníčková s klisnou Cinderella Z, které nakonec v rozeskakování dokončily v nejlepším čase. To společně s bezchybnou jízdou znamenalo pro olomouckou dvojici zasloužené vítězství. Pro druhé místo si dojela nejlepší jezdkyně ze sobotní kvalifikace, Zuzana Tyšerová s Donou 9. Elitní trio uzavřela Barbora Zikmundová v sedle zkušeného Guffyho.

Amateur Tour. Velká cena Vzduchovic. Foto: Kateřina Navojová

Dvacet startujících na Czech Junior Cupu

V Czech Junior Cupu se do rozeskakování probojovalo nebývale mnoho dvojic a o prvenství svedlo boj dvacet startujících. Hned v počátku se do čela dostala Sára Vingrálková a Chieano. Jezdkyně nakonec první místo udržela, byť se k ní soupeřky v závěru rozeskakování přiblížily velmi blízko. Jezdkyně nicméně touto výhrou dokázala, že umí jezdit nejen na styl, když vyhrála sobotní stylovou soutěž, ale také velmi rychle. V sedle svého druhého koně Dollar Look navíc dokončila ještě pátá. Druhé místo získala loňská vítězka zduchovického Czech Junior Cupu, Anna Lani Novak a Lolla Trench. Třetí nejlepší výkon pak podala Tereza Svobodová. Všechny dekorované jezdkyně spadají do mladší věkové kategorie.

Junior Cup. Velká cena Zduchovic. Foto: Kateřina Navojová

17. - 20. srpna bude další kolo Českého skokového poháru

Další kolo Českého skokového poháru se uskuteční za dva týdny, konkrétně ve dnech 17. – 20. srpna na Farmě Ptýrov u Mnichova Hradiště. Tam se pojede již tradičně Velká cena za umělého osvětlení při sobotní noci. Na záznam Velké ceny Zduchovic se můžete podívat na i-Vysílání České televize, nebo po skončení olympijských her – ve středu 24. srpna na ČT Sport.

autor článku: Redakce Konicci.cz