Péče a zdraví koní

 • Odčervování koní

  Čtvrtek, 4. prosinec, 2008
  Trávicí trakt, ale i jiné tělesné orgány koní, tak jako jiných domácích zvířat, mohou osídlit vnitřní parazité. Nejčastěji se jedná o tzv. červy. V tělesných orgánech zvířete se ve většině případů vyskytují dospělci a larvy různých druhů parazitů.
 • Bezpečnostní a ochranné vybavení jezdce

  Čtvrtek, 4. prosinec, 2008
  Pokud se rozhodnete jezdit v solidním jezdeckém klubu nebo oddílu, dostanete pravděpodobně seznam (nebo alespoň ústní doporučení), co všechno byste měli na jezdeckou hodinu mít na sobě. Postačí vám pohodlné tepláky (takové, o kterých víte, že předejdete nepříjemným odřeninám a opruzeninám), tričko a boty s rovnou podrážkou. Důležitými prvky výbavy jsou ale také takzvané ochranné pomůcky, jejichž význam a rozdíly mezi nimi by vám měl osvětlit následující článek.
 • Je můj kůň opravdu zdravý?

  Pátek, 28. listopad, 2008
  Stojí vám ve stáji opravdu zdraví koně? Jak prohlédnout koně a rozpoznat tak včas počáteční příznaky choroby se dozvíte v tomto článku.
 • Druhy podkov

  Úterý, 25. listopad, 2008
  Jistě není třeba vysvětlovat, co podkova je. Ale co se na ni podívat blíž? Podkovy se vyrábějí většinou z oceli, hliníku, slitin, nebo z gumy a plastů. Ke kopytu se připevňují tzv. podkováky, hřebíky z měkčího materiálu, které mají obdélníkovou hlavu a velmi ostrou špičku. Existují však i nalepované podkovy. 
 • Bazén pro koně

  Úterý, 25. listopad, 2008
  Bazén pro koně slouží jako doplněk tréninku koně a je výbornou pomůckou pro udržení kondice koně při nemoci pohybového aparátu a pro návrat koně do kondice po ní. Bazén pro koně bývá kruhového tvaru, ideálně o průměru 20 metrů, neměl by mít menší průměr než 12 m. Uprostřed kruhu je ostrůvek pro lonžéra tak, že pro koně zbude pruh široký asi 2 metry.
 • Přirozený odchov versus boxování

  Úterý, 25. listopad, 2008
  Jak už z pojmu vyplývá, jde o chov koní v podmínkách, které jsou pro ně novým domovem. Po desítky milionu let žili koně venku, bez přístřeší, podkov a lidské pomoci. Tak se také vyvíjely jejich smysly, reakce a chování. Kůň, jak všichni víme, je stádové zvíře, které vedle sebe potřebuje mít své druhy, aby se cítil v bezpečí a byl šťastný.
 • Kovat či nekovat?

  Úterý, 25. listopad, 2008
  Trendem dnešní doby je mít nakovaného koně. Měli bychom si však uvědomit, že koně se začali kovat až ve středověku, kdy museli i několik dnů stát v hnoji a blátě v malých ohrádkách. Během pobytu v ohrádce kopyta velice změkla a zároveň se vysušila (čpavkem). Když měl kůň následně absolvovat delší vzdálenost po tvrdých cestách, většinou začal kulhat. Z tohoto důvodu (zavírání koní do boxů, ohrádek) se začali koně kovat. Do této doby chodili koně bez podkov bez problémů po všech površích.
 • Podestýlka a její druhy

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Místování stájí a boxů je všední záležitostí každé stáje. Kvalitní a objemná podestýlka je pro koně stejně důležitá, jako dostatek sena a vody. Podestýlka pomáhá udržet koně v teple a pohodlí, podněcuje ho, aby si lehl a uvolnil tím zátěži nohou, kloubů, kopyt a svalů. Dostatečná podestýlka snižuje riziko zranění hlezen a loktů. Ačkoliv je to zvláštní, kvalitní podestýlka podněcuje koně k močení.
 • Očkování koní

  Neděle, 16. listopad, 2008
  S vakcinací se obvykle začíná v prvním čtvrtletí každého roku. Každá vakcína má svůj čas, kdy je nejlepší ji aplikovat. Infekční choroby představují při svém výskytu nejen vyšší náklady na chov, ale mohou být i příčinou jeho konce. Nejnebezpečnější nákazy minulých let byly s pomocí vakcín silně sníženy ve svém výskytu. Patří k nim chřipka koní, která může probíhat velmi dramaticky a hlavně hromadně, dále infekční anémie, hřebčí nákaza, případně vozhřivka. Poslední tři uvedené nemoci se po dobrém prošetření chovů staly méně aktuálními.
Celkem záznamů: 99
|< << 678910 >> >|

Dnes má svátek  Jadran,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.