Zkracujeme hřívu koně

Sobota, 20. srpen 2011

Dlouhá vlající hříva nebo hříva připomínající anglický trávník? Pokud máte právě toto dilema a pokud se vaše estetické cítění kloní k druhé variantě, pak vám přinášíme v tomto článku pár drobných postřehů týkajících se otázky „jak na to?“

Zkracování hřívy je jednou z možností, jak pozměnit vzhled koně. Neodmyslitelně patří například ke koním, se kterými se hraje pólo. Zkrácená hříva je „trikem“, který koním vizuálně zvětšuje krk a celkově omlazuje jejich vzhled.

 

Ovšem než vezmete do ruky nůžky, je dobré si uvědomit, že hříva slouží koni i jako ochrana proti různému, tedy většinou obtížnému hmyzu. Z tohoto důvodu není vhodné zkracovat hřívu koním, kteří většinu času tráví ve výběhu. Těm by hříva opravdu mohla chybět.

 

Zvážili jsme všechna pro a proti, hříva půjde dolů. Jak na to?

 

Stříháme hřívu koně

Na začátek je hřívu potřeba řádně rozčesat a sčesat na jednu stranu krku. A pak už to může začít. Při prvním zastřižení bychom měli hřívu ponechat trochu delší, než jakou máme výslednou představu. Důvod je jednoduchý. Budeme mít tak totiž k dispozici rezervu při finálním zarovnávání, kterému se většinou nevyhneme.

 

K tomu, abychom neudělali ze stříhání velkovýrobu ´zubů´ či ´schodů´ nedržme nůžky při stříhání se hřívou vodorovně, ale, jak radí odborníci, v úhlu pětačtyřiceti stupňů. Lze použít i speciální nůžky, které by měly být k dostání v obchodech prodávajících jezdecké potřeby.

 

Hřívu tedy zkrátíme na takřka žádoucí délku a opět rozčešeme. Při této příležitosti zarovnáme i všechny případné ´nerovnosti terénu´, které se na hřívě vyskytují. Shledáváme-li ve výsledku svého snažení přesto určité rezervy, přehoďme hřívu ještě na druhou stranu krku a odstraňme zbývající nesrovnalosti, které poněkud narušují dokonalost vašeho díla.

 

Výše uvedený postup platí samozřejmě jen tehdy, jestliže hřívu pouze zkracujeme. Volíme-li ´ježka´ může být náš postup při stříhání o chlup či koňskou žíni razantnější. Přinejmenším nemusíte brát ohled na to, zda děláte ´zuby´ či nikoliv.

 

Hřívu koně lze i protrhat

Hřívu je ovšem možné upravit i jinými metodami. Můžeme ji prořezat speciálním nožem. Anebo taky použít k její úpravě i protrhávání. K tomu slouží speciální kovový hřebínek, který rovněž nabízejí obchody s jezdeckými potřebami.

 

Výrobní postup je následující. Před protrháváním se hříva opět rozčeše a všechna přemístí na jednu stranu krku. Pak následuje vlastní procedura, jež má následující postup. Začíná se u kohoutku. Do jedné ruky se vezme pramen hřívy. Ten se hřebínkem vyčeše směrem zezdola nahoru. Žíně, které nám zůstanou v ruce (jsou to ty nejdelší) se dvakrát omotají kolem hřebínku, a přimáčknou se k němu palcem. Následuje finální prudké trhnutí. Takto se postupně upraví celá hříva.

 

Množství žíní musí být přiměřené. To znamená pokud možno co nejmenší, aby trhání nezpůsobovalo koni přílišnou bolest. Pokud kůň přesto při trhání evidentně trpí a vzpouzí, nezbývá než hřívu zkrátit šetrnějším způsobem.

 

Autor: Karel Trčálek

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 5899

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Etna,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.