Plemenitba a odchov hříbat

 • VIDEO: Koňská dvojčata, víc starostí než radosti

  Pátek, 30. květen, 2014
  Už jste někdy viděli koňská dvojčata? Máme pro vás speciální video. Po jeho zhlédnutí vás jistě napadne otázka, proč jsou vlastně koňská dvojčata vzácná? Odpověď na to není zase až tak složitá.
 • Kudrnatý kůň, který nezpůsobuje alergii

  Pondělí, 23. prosinec, 2013
  Jednou z mnoha alergií je i alergie na zvířecí srst. Kvůli ní se pro mnoho lidí stává přímý kontakt se zvířaty prakticky nemožný, a bohužel to platí i pro kontakt s koňmi. Přesto však v koňském světě existuje jedna výjimka, která umožňuje i alergikům, aby si také mohli vyzkoušet, jak vypadá svět při pohledu z koňského hřbetu. Touto výjimkou je kůň zvaný ´Bashkir Curly´.
 • Péče o osiřelé hříbě

  Středa, 9. květen, 2012
  O hříbě se samozřejmě nejlépe postará klisna, ale co dělat, když hříbě osiří? Nahradit hříběti klisnu je velmi těžké. Vyžaduje si to velké množství energie a také značnou dávku trpělivosti. Pokud se ale osiřelému hříběti věnujeme, bude nám jistě největší odměnou nádherný kůň, který z toho malého a bezbranného tvorečka vyroste.
 • Hříbata u volně žijících koní

  Pátek, 27. duben, 2012
  Dá se předpokládat, že v ´normálních chovech´ se březím klisnám a stejně tak hříbatům věnuje zvýšená pozornost. To je vcelku pochopitelné, březí klisny i hříbata si zvýšenou péči ze strany chovatelů jistě zaslouží.
 • Jak vybrat hřebce?

  Neděle, 5. únor, 2012
  Máme klisnu a chceme hříbě. Věc zdánlivě jednoduchá, protože ke splnění našeho přání nám stačí už jen hřebec. A jsme u toho, protože není hřebec jako hřebec a ne každý hřebec, natož ten první, na kterého narazíme, je tím nejvhodnějším partnerem pro naši klisnu. Zákony dědičnosti platí i u koní. Připuštění klisny hřebcem nevhodným ať už po stránce exteriérové či povahové se s největší pravděpodobností promítne na hříběti, což jistě není naším cílem. Otázka zní: „Který hřebec je ten ideální?“
 • Metody odstavu hříbat

  Pátek, 5. listopad, 2010
  Odstav hříběte je bezesporu zdrojem stresu, jak pro klisnu, tak především pro samotné hříbě. Cílem každého chovatele koní by mělo být provedení odstavu takovým způsobem, aby byli při něm jeho aktéři, to znamená klisna a hříbě, co nejméně traumatizováni. Hlavně u hříbat může mít nešetrný odstav dalekosáhlé negativní následky pro jeho zdraví i psychiku.
 • Šetrný odstav hříbat

  Středa, 6. říjen, 2010
  Každé hříbě dospěje jednou do toho věku, kdy se musí odstavit od matky. Taková situace je psychicky náročná pro klisnu a především pro hříbě. Odstav znamená pro hříbě zásadní zlom v jeho dosavadním životě. Nešetrný a necitlivý odstav může u hříběte vyvolat silný stres, jehož následky mohou být bez přehánění i celoživotní.
 • Jak poznat, že je klisna březí?

  Středa, 16. červen, 2010
  Odchov koní je bezesporu náročná záležitost, ať už se to týká samotné péče o klisnu nebo i finanční a ekonomické stránky odchovu. Proto je důležité diagnostikovat březost klisny pokud možno co nejdříve, aby se tomu maximálně přizpůsobil chovný režim klisny, jejíž zdraví, a také zdraví hříběte, musí být vždy na prvním místě.
 • Koně a dvojčata

  Pondělí, 15. červen, 2009
  Kůň je od přírody zvíře uniparní neboli jednorodé. V praktické mluvě to znamená, že pro klisnu je standardní mít pouze jedno mládě (hříbě). V ojedinělých případech se však může stát, že dojde ke vzniku dvojčat. V následujícím textu bych chtěla shrnout, jak dochází ke vzniku dvojčat, jak poznáme, že naše klisna čeká dvojčata a jak postupovat při porodu a odchovu dvojčat. Dle dostupných statistik je výskyt dvojčat u koní odhadován na cca 4 % porodů. Důležitý vliv na konečné procento výskytu dvojčat má plemeno.
 • Poporodní komplikace

  Úterý, 28. duben, 2009
  Poporodní komplikace se vyskytují málokdy, většinou klisna porodí bez problému. Důležité je vědět, že když se problém vyskytne, měl by ihned přijet veterinář! Jakýkoliv poporodní zdravotní problém může ohrozit nejen reprodukční budoucnost klisny, ale i její život.
Celkem záznamů: 20
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Sargo,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.