Rehabilitace pomocí koně - Jak poznat kvalitní hiporehabilitační střediska

Pátek, 12. prosinec 2014

Pokud máte o hiporehabilitaci zájem, obracejte se vždy pouze na hiporehabilitační střediska, kde personál má odpovídající vzdělání a zkušenosti se specializací na hiporehabilitaci. Na webových stránkách České hiporehabilitační společnosti (ČHS) je uvedeno 37 členských středisek dle krajů i s údaji o složení profesionálního týmu, jeho vzdělání a také zázemí střediska a provozní podmínky. Provozovatelů hiporehabilitace je ale mnohem více.

Jak se pozná kvalitní hiporehabilitační středisko?

Základním ukazatelem kvality a bezpečnosti střediska je vždy odborný personál – terapeut, instruktor a dobře připravený kůň. Personál musí mít požadované vzdělání a zkušenostmi dle nabízeného oboru hiporehabilitace, včetně cvičitelů koní. Koně by měli mít složenou specializační zkoušku, na jejímž základě jim je udělena licence ČHS - kůň má na svém boxu cedulku. Indikátorem je také přijímací proces formou vstupního pohovoru nebo vyšetření a doložení písemného souhlasu lékaře nebo psychologa.

Terapie a lekce jsou vedeny dle potřeb klientů a koně jsou jim vybíráni dle léčebného cíle. Důležité je bezpečné a bezbariérové prostředí, vybavení a zázemí pro klienty – středisko disponuje písemnými pravidly bezpečnosti a provozním řádem. Vlastní hiporehabilitace probíhá v kryté nebo otevřené jízdárně, jezdí se i v terénu. Důležitým vybavením je nástupní rampa.

 

Je pro hiporehabilitaci vhodný jakýkoliv kůň?

Obecně se nedá říct, které plemeno koní je pro tuto práci nejvhodnější. Obecně je doporučováno zařazení klisen a valachů (ne hřebců) starších 5ti let.  Dalším hlediskem je charakter koně a jeho zdravotní stav. Jedním z kriterií, je tolerance koně k dotykům po celém těle a tolerance k různým zvukovým projevům atd. Při výběru do HT je hlavním hlediskem výborná mechanika pohybu, pravidelné chody a funkční hřbet. Kůň, který nesplňuje tyto základní požadavky, do HT nepatří. Pryč jsou doby, kdy se zařazovali koně vyřazení z různých zdravotních důvodů (kulhání, bolavý hřbet atd.) a na důchod. Pro výběr koně do PPK a AVK jsou rozhodující charakterové vlastnosti koně. Musí to být kůň, kterému nebude vadit střídání lidí kolem něj, musí být schopen přizpůsobit se méně pohyblivému člověku, atd. Více informací o speciální přípravě a licenci koní se můžete dočíst na  http://www.hiporehabilitace-cr.com/co-je-hiporehabilitace/hiporehabilitacni-kun/.

 

Jak dlouho se jezdí na koni?

Délka jedné jednotky hipoterapie se pohybuje od 10 do 20 min na koni a může být obohacena kontaktem s koněm, např. hlazením a krmením. Hipoterapie se jezdí v ambulantní formě nebo formou intenzivních týdnů a je vždy individuální, tzn., že pro jednoho klienta je k dispozici jeden kůň a terapeut. Oproti tomu AVK a PPK můžou být jak ve skupinové tak individuální formě v délce 30 – 120 min. Intenzita ambulantní docházky je 1 – 3 týdně po dobu minimálně 3 měsíců.

 

Co když hiporehabilitaci nabízí náš soused, který nám chce pomoci a má „hodného“ koně?

Odborná práce patří odborníkům. Neadekvátní a nesprávná aplikace, byť provedená v dobré víře, může člověka se zdravotním, psychickým nebo sociálním problémem hodně poškodit. Můžeme podpořit nechtěné pohybové stereotypy, přetížit tělní systémy, fixovat deformity, zhoršit zdravotní stav jedince, podpořit nechtěné vzorce chování, zhoršit psychický stav, atd. Při práci s koněm, který nemá speciální výcvik, a tudíž není připraven na všechny možné varianty zvuků, pohybů, manipulace s ním a na jeho hřbetě, se může stát nabízená „hiporehabilitace“ hrou o zdraví a někdy i život. Více o rizicích nesprávné hiporehabilitační praxe si můžete přečíst na http://www.hiporehabilitace-cr.com/co-je-hiporehabilitace/hipoterapie/muze-hipoterapii-provadet-kazdy/.

 

Na kolik hiporehabilitace vyjde?

Ambulantní hiporehabilitaci prozatím bohužel zdravotní pojišťovny nehradí. Hradí se přímo z plateb klientů a sponzorských darů, grantů a dotací. Cena za jednu individuální terapii/lekci se pohybuje mezi 150 – 300,-Kč, což dopovídá 1/4 – 1/2 z celkových nákladů. Na každou individuální lekci je třeba zapojit kromě speciálně připraveného koně minimálně dvě další vyškolené dospělé osoby.

 

Všechny potřebné informace včetně indikací a seznamu provozovatelů podle krajů najdou zájemci na webových stránkách České hiporehabilitační společnosti www.hiporehabilitace-cr.com

 

Autorka: Ing. Věra Lantelme, DiS., předsedkyně České hiporehabilitační společnosti a vedoucí fyzioterapeutka Hiporehabilitačního střediska Svítání

 

Podobné články:

1. díl - Hipoterapie

2. díl - Aktivity s využitím koní

3. díl - Psychoterapie s koněm

4. díl - Parajezdectví

5. díl - Jak poznat kvalitní hiporehabilitační střediska

Hiporehabilitace - http://www.hiporehabilitace-cr.com/media-2/media/

autor článku: Redakce Konicci.cz

Počet přečtení tohoto článku: 6732

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  09.02.2016 01:11:55

  °Leňa a Mici ❤° napsal(a):

  Dáreček už je od včera jiném článku: Zoonózy u koní.
  Může se jít přes lupu, nebo přes Nemoci koní

 • -- bez nadpisu --

  08.02.2016 17:18:02

  Denýskovi napsal(a):

  at děláme co děláme dáreček nikde..je zajímavé .že někteří ho našli..!

 • -- bez nadpisu --

  07.02.2016 23:13:24

  janabufik napsal(a):

  A dneska taky nic :-( :-( :-( Že by bylo dárečků málo a byly vysbírané než se sem dostanu ?? ?? ?? Nojo, je to asi blbost, ale vyzkoušela jsem všechny možné (i nemožné :D ) způsoby a dáreček zase nemám 8-} 8-}

 • Re: Re:

  07.02.2016 23:09:49

  janabufik napsal(a):

  loty (06.02.2016 22:44:55) napsal:

  Zkuste článek načíst znovu,když je článek načteny dejte F5,měl by se načíst:-) snad vám to pomůže:-)  Včera to nešlo ani tak, zkoušela jsem všechny způsoby 8-} :-(

 • -- bez nadpisu --

  07.02.2016 13:46:31

  °Leňa a Mici ❤° napsal(a):

  Nejdříve šel dárek vybrat přes "články" a "zajímavosti o koních."
  Přes lupu nešel.
  Teď je to zas naopak: přes zajímavosti o koních to nejde, ale jde přes vyhledávání lupou, když zadáte klíčové slovo, v tomto případě: "Hiporehabilitační střediska," -to jde.
  Když člověk vyzkouší všechny možnosti, tak na to příjde i sám.
  Ovšem nechápu, proč dárek nejde vybrat vždy, ať už se k němu dostaneme jakoukoliv cestou? Čistě teoreticky by to mělo fungovat, ovšem nefunguje.
  Je zajímavé, že na micinkách a na hafíkách to jde tak, i tak.
  Tak proč NE na koníkách?? 8-| -To je divné!!

  Jinak VŠEOBECNÁ RADA: Někdy se dáreček nezobrazí hned, pak je opravdu potřeba článek zavřít, a otevřít znova, a chvilinku počkat, než se dárek usadí. A nebo se pořádně koukat, protože někdy je tak dobře ukrytý, třeba pod obrázkem, že z něho vyčuhuje jen část. Po každém znovuotevření článku se dárek zobrazí jinde, dokud ho nevyberete.

Celkem záznamů: 19
|< << 1234 >> >|

Dnes má svátek  Favory,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.