Facebooková invaze "koňských adminek"

Úterý, 27. prosinec 2016

Předem bych chtěla upozornit, že nejde o příběh, nýbrž o názor na mladé jezdkyně (v méně početném množství i jezdce), které se na internetu (především na Facebooku) představují jako tzv. "adminky".

I já jsem tomu propadla

Propadla? Tvrdé slovo. Prostě jsem to chtěla zkusit. Jelikož se u koní pohybuji už nějaký ten pátek, znám z tohoto prostředí i dost děvčat podobné věkové kategorie, ve které se takových adminek vyskytuje nejvíce. A taky že jo, znala jsem se osobně, či minimálně "od vidění" s rovnou několika známými adminkami (jmenovat nebudu). A takhle je to vždy, když má někdo s někým jiným něco společného, v tomto případě jezdectví, a jeden z nich to rozšiřuje v něco dalšího, v tomto případě adminování. Kdo by to s takovým okolním nátlakem nezkusil, že?

Ale nejdříve si udělejme jasno, co to vlastně adminství je

Jak už jsem zmínila, především mladé jezdkyně, obvykle ve věku 11 - 18 let (v souladu s facebookovými pravidly samozřejmě 13+) si vytvářejí facebookové stránky, obvykle pod názvem "Adminka ...jméno..." (např. Adminka Jana), což jsou jejich hlavní, adminské stránky, kterou má téměř každá z nich, a přidává na ni příspěvky a fotografie jen ona sama.
Pak se obvykle několikero adminek spojí a dohromady založí jejich společnou stránku, název obvykle bývá nějaký krátký citát, nebo výstižné sousloví (např. "Kůň je Pegas vyhnaný z Olympu").
Tam pak přidávají jejich "koňácké příspěvky" všechny.


Typů adminek je však rovnou několik. Existují takové, které já opravdu uznávám, něco dokázaly a radí ostatním, dělí se o své zkušenosti a názory... Těm já fandím, je zajímavé si od nich ledacos přečíst.

Pak je tu více početná skupina adminek. Ty sice možná rozumí koním, ale většinou jen píší příspěvky o tom že "dnes byly s Juráškem a trenérkou na vyjížďce, Jurášek dvakrát vyhodil, ale nikdo nespadl, dojeli živí". Mezi takové jsem se jednu dobu řadila i já.

Potom je zde moje nejneoblíbenější skupina. To jsou obvykle ty, které dělají samé soutěže, obvykle o nevěcné ceny, většinou třeba o diplom (samozřejmě přes pc), často vyhlašují například "vyřazovačky", kam můžou lidé posílat své fotografie s koňmi (jak už jsem se párkrát zděsila, někdy i samotné fotky, bez koní) a "fans"- fanoušci jé vyřazují, až zbyde nejoblíbenější fotka, která pak jakoby vyhraje.
Tyto adminky většinou nejezdí tak často, párkrát jsem ku svému zděšení zjistila, že tímto stylem adminuje i někdo, kdo třeba v životě neseděl na koni... takže to už pak úplně ztrácí smysl.

Už nejsou jen koňské adminky. Je toho všude plno. Ale k čemu je to dobré? Proč si děti místo trapného "adminování", za které se budou (např. jako já) za pár let stydět, nejdou třeba hrát s míčem? Nebo - pokud už mají toho koně, o kterém píší ty jejich příspěvky - proč raději ten čas nevěnují jemu? Vždyť i u nás se trenérka musí smát, jak holky chodí s foťákem po stáji a pak píší - chytré jak rádio - poučné příspěvky na facebook, ovšem když mají nasedlat koně, neví kde má hlavu a kde zadek!


Doufám, že jsem tímto článkem nikoho neurazila, byl to pouze názor. Tímto také smekám těm, které už našly pravý smysl adminování a píší smysluplné články, ze kterých se kde kdo může něco naučit...
A samozřejmě - je to vaše věc, čemu svůj čas věnujete, ale občas stojí za to, se prvně zamyslet nad následky a vytyčit si plusy a minusy...
Přeji hezký zbytek dne,
V.

 

Uděleno: 60 bodů

autor článku: Vailer

Počet přečtení tohoto článku: 425

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.