Přirozená komunikace

 • Pozná nás kůň? Řehtá opravdu kvůli nám? - mýty vs. skutečnost

  Pondělí, 12. prosinec, 2016
  Asi každý zná pověst o Horymírovi a jeho koni Šemíkovi, který je ukázkovým příkladem koňské věrnosti, když neváhá skočit z Vyšehradu do Vltavy. Kdo by nechtěl mít tak věrného koně! A kdo, ruku na srdce, si nemyslí, že ho kůň neomylně pozná sotva vejde do stáje a že je zařehtání projevem radosti? Asi málokdo. Ale je opravdu tomu tak? Cítí koně k nám lidem opravdu to, co si myslíme, že k nám cítí?
 • Víš, co si myslí tvůj kůň?

  Středa, 9. březen, 2016
  Určitě vás někdy napadla otázka: „Co si myslí můj kůň?“ V jedné pohádce stačilo sníst kousek upečeného bílého hada a každý, kdo tak učinil, okamžitě porozuměl řeči zvířat. Abychom věděli, co si myslí náš, nebo obecně jakýkoliv, kůň, nemusíte shánět tuto poněkud vzácnou delikatesu. Postačí vám, když si přečtete tento článek.
 • Dominantní kůň nemusí být problém

  Úterý, 20. říjen, 2015
  Nezvladatelný kůň bývá často považován za koně dominantního. Jeho neposlušnost a tvrdohlavost se zpravidla pokládá za nezvratný důkaz jeho snahy o dominanci nad jezdcem. Není divu, že takový kůň si brzy vyslouží nálepku „problémového jedince“. Je ale v těchto, ne zase až tak vzácných případech, na vině opravdu kůň, respektive jeho „dominantní povaha“, nebo tkví příčina problémů s takovýmto koněm někde jinde?
 • Trestat koně nebo netrestat?

  Pátek, 18. září, 2015
  Jak víme, nejlepší výchovnou metodou je metoda cukru a biče. Cukr necháme protentokrát stranou a zaměříme se na bič. Ten byl kdysi nezbytnou proprietou nejen krotitelů dravé zvěře, ale i vozků. Bič se stal synonymem pro trestání, a pro některé „koňáky“ zůstává bič, nebo i horší věci, bohužel pořád nezbytnou "pracovní pomůckou".
 • Chytáme koně ve výběhu

  Pátek, 10. červenec, 2015
  Například takoví motýli se chytají poměrně lehce, stačí nám k tomu síťka na motýly. Ale jak chytit koně? Koně, který je sice ve výběhu, ne v prérii, ale přesto si s námi hraje na honěnou. A to tak důkladně, až to vypadá, že nechytáme my jeho, ale naopak. Upřímně řečeno, takováto situace není tak vzácná, a proto jistě neuškodí, když si řekneme něco o tom, jak chytit ve výběhu koně, jehož plány jsou trochu jiné než naše.
 • Proč nás koně neposlouchají?

  Pondělí, 15. červen, 2015
  „Je tvrdohlavý jako mezek“, říká se o někom, kdo se staví na zadní, a nejspíše se tímto vžitým rčením mezkům zase až tak moc nekřivdí. Ale i koně dovedou být tvrdohlaví jako mezci. Nechce se jim ven ze stáje, a když je přece jen nějak dostaneme ven, stojí na místě, ani se nehnou. Prostě trucují, i když jindy jsou docela milí a ochotní, ale teď jako by jim něco přelétlo přes nos. Co za tím vězí? A jak koně „přemluvit“, aby pracoval?
 • Ovládají koně telepatii?

  Úterý, 6. srpen, 2013
  Každý, kdo pracuje s koňmi, jistě potvrdí, že koně dokáží naprosto přesně odhadnout náladu, rozpoložení a pocity lidí, se kterými přicházejí do bezprostředního styku. A někdy tak přesně, až to vypadá, jako by koně četli lidem rovnou i jejich myšlenky. V této souvislosti nemůže nezaznít otázka: „Ovládají koně snad telepatii?“
 • Tajemství koní - co koně vědí a lidé ne

  Úterý, 30. červenec, 2013
  Možná se vám to taky stalo. Jeli jste na koni, ale váš kůň najednou začal být nervózní, pak zastavil a odmítal jet dál, ačkoliv k tomu neměl žádnou evidentní příčinu. Uklidnil se teprve, až když jste jej obrátili zpátky. Jedná se o klasický příklad toho, kdy se pro nás lidi, chová kůň nepochopitelně.
 • Proč koně značkují? A co vůbec značkují?

  Čtvrtek, 29. listopad, 2012
  Značkování je u zvířat rozšířeným způsobem pachové komunikace. Koně, pro něž je čich velmi důležitým smyslem, nejsou samozřejmě výjimkou. Co si vlastně koně tímto způsobem mezi sebou sdělují? To se dozvíte v tomto článku.
 • Jak se stát certifikovaným instruktorem Parelli Natural Horsemanshipu

  Pondělí, 4. květen, 2009
  Zajímáte se o horsemanship? Pak je jistě i pro vás lákavá představa pořádat různé kurzy, předávat své znalosti ostatním a zajistit tak životní pohodu co největšímu počtu koní. Stát se však oficiálním certifikovaným instruktorem Parelli Natural Horsemanshipu není jen tak. Cesta k oficiálnímu uznání je trnitá a pro obyčejného českého smrtelníka s průměrnými finančními možnostmi, řekla bych, až skoro nemožná. Pojďme se však přesto podívat, co je pro tento oficiální certifikát třeba udělat.
Celkem záznamů: 15
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Jadran,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.