Chytáme koně ve výběhu

Pátek, 10. červenec 2015

Například takoví motýli se chytají poměrně lehce, stačí nám k tomu síťka na motýly. Ale jak chytit koně? Koně, který je sice ve výběhu, ne v prérii, ale přesto si s námi hraje na honěnou. A to tak důkladně, až to vypadá, že nechytáme my jeho, ale naopak. Upřímně řečeno, takováto situace není tak vzácná, a proto jistě neuškodí, když si řekneme něco o tom, jak chytit ve výběhu koně, jehož plány jsou trochu jiné než naše.

Zjistěme, proč kůň utíká

Pokoušíme-li se marně chytit koně čtveráka, který před námi ve výběhu utíká, nesmíme především ztratit klid a rozvahu. Jakékoliv silové řešení nemá šanci na úspěch, a pokud bychom přece jen uspěli, neuděláme nic jiného, než jen to, že v koni posílíme jeho nedůvěru.

První věc, po které musíme pátrat, je příčina toho, proč kůň před námi vlastně utíká. Může to být tím, že se bojí odloučení od stáda. Nebo je přes celý den zavřený v boxu, do kterého se mu pochopitelně nechce z výběhu vracet. Důvodem může být také, že kůň je při práci přetěžován či jinak stresován a proto utíká před člověkem, který ho chce odvést do práce.

Pokud zjistíme příčinu jeho chování, tak nám to v mnohém usnadní další postup. Budeme vědět, čeho se máme vyvarovat, a na co se naopak při chytání koně soustředit.

Například, nechce-li se koni od stáda, nesmí si příchod člověka spojovat s tím, že bude od stáda odveden. V takovém případě je nejlépe koně z výběhu hned neodvádět, ale věnovat se mu přímo tam. Kůň tak neztratí kontakt se stádem, ale zároveň se naučí důvěřovat člověku.

 

Trpělivost s koněm nade vše

Mysleme taky na to, že spěchat se opravdu nevyplácí. Nahánění koně ve výběhu nikam nevede a nic neřeší. Nehledě na to, že se tím stresují a plaší i druzí koně, příště se možná nenechají chytit ani oni.

Takže žádné „hrr na to!“, ale hezky pomalu a obezřetně. Zásadní roli hraje už to, jak k nepolapitelnému koni přicházíte. Jestli chcete, aby vás kůň hned od začátku podezíral z něčeho nekalého, pak jděte k němu hezky zpříma, pokud možno co nejrychleji, hleďte mu přímo do očí a usmívejte se u toho. V takovém případě vás kůň okamžitě vyhodnotí jako predátora a vezme nohy na ramena, dřív než se nadějete.

 

Jak tedy koně chytit?

Správný postup je tento. Jdeme ke koni hezky pomalu, pohled upíráme k zemi, ramena jsou svěšená. Nepřibližujeme se přímo, ale obloukem, čím větším, tím lépe, natočeni ke koni ramenem. Vodítko nedržíme v ruce, ale máme ho pěkně schované.

Koně ale samozřejmě bedlivě sledujeme. Zbystří-li pozornost, zastavíme, předstíráme naprostý nezájem. Nejlépe tak, že se natočíme stranou, nebo se začneme věnovat úplně jinému koni. Ano, je to tak trochu válka nervů, ve které je tou nejúčinnější zbraní trpělivost.

Když už koně máme, nesmíme udělat tu chybu, že jej hned odvedeme. Kůň si dá příště větší pozor. Stačí, když ho pohladíme a necháme ho, ať se dál pase. Je to vlastně to, o čem jsme už mluvili. Pokud budeme chodit do výběhu nejen proto, abychom koně odvedli, bude jeho důvěra k nám mnohem pevnější a nebude už mít důvod před námi utíkat. A to je přesně to, co chceme.

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 3332

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.