Jezdecké stezky (hipostezky)

Čtvrtek, 12. únor 2009

Za poslední desetiletí neuvěřitelně vzrostl zájem o všechna odvětví jezdeckého sportu. Ani turistika na koni není výjimkou. Stoupající počet jezdců - turistů - tak dal vzniknout síti jezdeckých stezek, která se neustále rozšiřuje a snaží se vyrovnat cyklostezkám, stezkám pro pěší a běžkaře.

V srpnu roku 2005 byl pod záštitou Klubu českých turistů vyznačen první úsek jihočeské jezdecké stezky Rohy - úbočí Kletě - chata pod Kletí. Trasa měří 10 km a je značena červeně. Po Jihočeském kraji vytvořily své trasy také Pardubický kraj a v roce 2007 kraj Královéhradecký.

 

Jezdecké stanice

Pokud cestujete déle než jeden den, musíte se svým koněm někde přespat a odpočinout si, nakrmit a napojit se, případně vyřešit nějaký zdravotní problém. Od toho jsou na trasách jezdecké stanice, kde poskytnou ubytování vám i vašemu koni. Například na trase Maříž - Nová říše najdete stanice Maříž, Cizokrajov, Chlumec, Kandusův lom a Bohuslavice.

 

Způsob značení

Značení jezdeckých tras je podobné jako značení cest pro pěší. Místo barevného pruhu je ale ve středu čtverce 10x10 cm kruh o průměru 6 cm. Pro zlepšení viditelnosti (na druhé straně louky) se používá značka větších rozměrů (tzv. volavka). Značky jsou umisťovány 180 cm nad zemí, pokud trasa vede souběžně s jinou stezkou, umisťuje se značka 20 cm pod cykloznačku a 10 cm pod značku pěší nebo běžkařské trati. Značení provádějí členové jezdeckých organizací proškolení Klubem českých turistů (KČT).

 

Hipostezky jsou navrhovány tak, aby co nejméně zasahovaly do stezek pro pěší, cyklisty a běžkaře. Pokud to nejde jinak a trasy se musí v některých úsecích křížit, cesta má být široká minimálně 2 m, aby se kůň a jiný uživatel cesty mohli bezpečně vyhnout.

 

Barva a číslo trasy

 • páteřní stezky: červená

 • vedlejší větve: modrá

 • místní a regionální okruhy, odbočky k jezdeckým stanicím: zelená a žlutá

 

Každá nová stezky dostane od KČT své evidenční číslo, které rozlišuje její barvu: 101 - 299 červená, 301 - 499 modrá, 501 - 699 zelená, 701 - 899 žlutá.

 

Jízdárenské okruhy

Jsou určeny pro komerční jezdeckou turistiku. Značkaři KČT je značí a udržují pouze po dohodě s majiteli jezdecké stáje, k níž se okruh vztahuje. Jízdárenské okruhy jsou značeny barevnou podkovou v bílém čtverci o rozměrech 10x10 cm.

 

Městské okruhy

Jsou hipostezky, které vedou městem. Mohou být chápány jako regionální či místní okruhy, pak jsou značeny zeleně nebo žlutě, nebo jako jízdárenské okruhy (barevná podkova).

 

Jak se chovat na českých hipostezkách

 • Chovejte se ohleduplně k přírodě, neničte porost, neplašte zvěř.

 • Sbírejte po sobě odpadky, neznečišťujte přírodu.

 • Berte ohled na ostatní uživatele stezky, upozorněte na předjíždění a předjíždějte zleva. Chodce míjejte zásadně v kroku, zvláštní zřetel berte i na cyklisty. Nezapomeňte, že svou neopatrností můžete ublížit nevinnému člověku, sobě i svému koni.

 • Cválejte pouze na přehledných a bezpečných úsecích. Překážky překročte nebo obcházejte. Úzké úseky projděte krokem.

 • Na frekventovaných a rozbahněných cestách choďte v zástupu.

 • Upozorněte jezdeckou stanici na jakékoliv nedostatky na trase - odpadky, překážky, sesuvy půdy, poškozené značení.

 • Pokud budete mluvit s pěším nebo jiným turistou, chovejte se vždy slušně a ochotně. Děláte tak obraz o celé společnosti jezdeckých turistů.

 • Jízda na stezkách je na vlastní nebezpečí. Po majiteli pozemků nemůžete chtít žádnou náhradu za utrpěný úraz.

 • Na stezky nepatří volně pobíhající psi.

 

Kde hledat informace

Informace o jezdeckých stezkách a stanicích v jednotlivých krajích můžete hledat například na těchto webových stránkách:

 

Jihočeský kraj: www.jemnice.cz, www.turistikanakoni.cz

Vysočina: www.sothis.cz

Jihomoravský kraj: www.konskestezky.cz

Královéhradecký kraj: www.hippostezky-vc.info

Moravskoslezský kraj: www.povodimoravky.cz

Olomoucký kraj: www.cernykun.cz

Pardubický kraj: www.kovarov.cz

Středočeský kraj: www.dixina.wz.cz

Ústecký kraj: www.usti-nl.cz

 

Autorka: Anna Tětková

autor článku: Anna Tětková

Počet přečtení tohoto článku: 26752

Zpět na výpis

 • Jasně

  29.07.2010 20:29:17

  slodicakova napsal(a):

  určitě tam pojedem :D :-)

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.