Průvodce na koni

Neděle, 26. leden 2014

Zadáte-li do vyhledávače heslo „průvodce“, vyhledá vám spoustu odkazů na knižní turistické průvodce, turistické agentury s průvodci, již méně průvodců na historických a kulturních atrakcích a jako šafránu průvodců na koni. Přitom je pro zdatnější jezdce vyjížďka do terénu jednou z nejpříjemnějších variant. A pokud neznáte krajinu a případně ani koně, je průvodce více než na místě.

Úloha průvodce na koni

Ideálně by měl být průvodce na koni něco jako mentor jezdce. Zná terén, zná koně a velice dobře ovládá zvolený styl jízdy. Vybírá tedy náročnost terénu a koně s povahou, zkušenostmi a tělesnou stavbou, odpovídající zdatnosti a tělesné konstituci jezdce. Při vyjížďce má za úkol nezabloudit, neztratit po cestě ostatní jezdce a nejlépe je ještě něco naučit o koních a jízdě na nich.

 

Agroturistika v praxi

V praxi to ovšem tak růžově nevypadá. Zodpovědní provozovatelé agroturistiky se nastíněným modelem více méně řídí. Existují však i méně uvědomělí podnikatelé, jejichž praktiky se zakládají spíše na nutnosti vydělat než na péči o koně a jezdce. Potom už záleží jen na povaze jezdce, které středisko si vybere.

 

Poznávací vyjížďky na koni v ČR

Vyjížďka na koni ovšem nemusí souviset jen s požitkem z jízdy v přírodě. Lze se přiučit i něco z historie. Zde pak průvodce na koni plní i funkci podobnou průvodcům na hradech a zámcích. Zatím se tato praxe příliš neujala, ale na některých místech se přímo nabízí. Takovým místem je třeba Babiččino údolí v Ratibořicích, které se váže k slavnému románu Boženy Němcové Babička. V době turistické sezony a příležitostně i během roku se stanoviště koní nachází u mlýna. Trasa půlhodinové vyjížďky začíná u pískovcového sousoší babičky s dětmi, vede kolem starého bělidla a končí u Viktorčina splavu, odkud se jezdci vrací zpátky do výchozího bodu. Jezdec si tak může výletní místa prohlédnout z koňského hřbetu a případně i požádat o bližší informace svého průvodce.

 

Vyjížďky na koních za poznáním v zahraničí

Vyjížďky na koních lze vyhledat snad v každé zemi. A to jak poznávací, tak i pouze prožitkové. Mě ale nejvíce zaujala možnost vyjížděk na koni, či na koňmi taženém povozu v rumunském Banátu. Jedná se o jakousi sondu do historie ČR, jelikož tamní sociální a kulturní podmínky připomínají podmínky u nás v raném novověku. Mluví se zde česky a lze použít českou měnu. Vyjížďky můžete absolvovat i bez průvodce, ale připravíte se tak o zajímavosti a vědomosti, které byste se od něj mohli o této zajímavé zemi dozvědět.

 

Autorka: Michaela Matějková

autor článku: Michaela Matějková

Počet přečtení tohoto článku: 2880

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.