Tip na prázdninový výlet - Muráňská planina

Pondělí, 20. červenec 2015

Prázdniny jsou i časem výletů. Kam se letos o prázdninách vydat? Možná si taky teď lámete hlavu s touto obligátní otázkou. Abyste si ale s ní nemuseli lámat hlavu příliš dlouho, nabízíme vám tip na prázdninový výlet, který bezpochyby stojí za to.

Muráňská planina, přírodní klenot ve znamení koní

Jdete lesem. Ten se rozestoupí a před vámi se rozprostře horská pastvina, na které se popásá koňské stádo. Najednou se koně rozeběhnou. Země se chvěje dusotem kopyt, oblaka prachu halí koně, kteří sbíhají po prašné cestě z horské pastviny dolů do údolí, k potoku, ze kterého budou za chvíli pít. Prach pomalu zase usedá, vítejte na Muráňské planině!

Muráňská planina, je podivuhodně krásný, a přitom zapomenutý kout Slovenska, i cosi jinde nevídaného, volně žijící polodivoké koně.

 

Polodivocí koně - jak se sem dostali?

Něčím zdejší koně připomínají huculy. A opravdu mezi jejich předky najdeme příslušníky tohoto houževnatého plemene. Tito huculové původně pocházeli ze Zakarpatské Rusi. Během války se dostali s československou armádou přes Slovensko a Moravu až do Čech.

Po válce se měli vrátit zpátky na Zakarpatskou Rus. Ale místo toho nakonec skončili na Muráňské planině, kde byl pro ně na místě zvaném Velká louka postaven hřebčín. Armáda, jíž koně patřili, zde chtěla založit chov koní, kteří by se mohli využít při bojových akcích v členitém horském terénu.

Nakonec však generálové rozhodli, že armáda koně už nepotřebuje. Koně dostali lesníci. Pro těžkou lesní práci se ale drobní huculové příliš nehodí. Dochází ke křížení s plemeny fjord, hafling a především norik. Ale kromě těchto plemen je pro osvěžení krve dokonce využit i hřebec koně Převalského, který je sem převezen z pražské ZOO.

Tak vznikne unikátní slovenský horský kůň, z něhož se časem vyvine neméně unikátní norik muráňského typu, extrémně odolné plemeno.

 

Muráňské planiny z koňského kočáru

Když zavítáte na Muráňskou planinu, můžete pozorovat tyto nádherné koně v jejich přirozeném prostředí, ať už na nesčetných loukách či ve zdejších hlubokých lesích (kdo by si přitom nevzpomněl na legendárního tarpana?!)

A pokud chcete, můžete obdivovat krásy Muráňské planiny z koňského kočáru. Vyjíždí se z hřebčína na Velké louce, a jedna z tras vede například k chatě pod Murání, odkud je vidět na Muráňský hrad. Ten se nachází na strmém pískovcovém bradle a je jednou z mnoha místních pozoruhodností.

Zkrátka a dobře, pokud na svých prázdninových toulkách dáváte přednost nedotčené krajině, kterou se prohání nádherní koně, před přeplněnými plážemi, pak je pro vás Muráňská planina prázdninovým cílem přímo ideálním.

Dostanete se tam z Banské Bystrice, z níž se pokračuje přes Brezno do malého městečka Tisovec. Odtud je to na Muráňskou planinu doslova už jen pár kroků.

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 2156

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Favory,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.