Horse boom po česku!

Úterý, 17. listopad 2015

Česká republika je zemí milovníků zvířat. Dle statistik vychází na každého Čecha dva psi a jedna kočka. A koní je u nás dohromady 34 000 a stále jich přibývá. Aneb horse boom po česku!

Koně jako stádové zvíře

Koně jsou – jak známo – stádová zvířata a o samotě je jim smutno. A když už si koupíte jednoho, dost možná si koupíte i druhého. Se vzrůstajícím počtem koní však vzrůstá i odpovědnost. Musíte myslet nejen na zákonná opatření (přihlášení koní, očkování), ale i na dodržení podmínek welfare pro pohodu a prospěch zvířat. Jak už to tak v EU bývá, na všechno máme standardy a tabulky.

 

Welfare  koní

Pojem welfare staví svou koncepci na tzv. pěti svobodách – svoboda od nepohodlí, od bolesti, od hladu a žízně, od strachu a úzkosti a svoboda projevit danému druhu přirozené chování. Na těchto 5 svobod se zaměřili odborníci a stanovili standardy a doporučení, jak welfare dodržet. Dozvídáme se tak, že výška stropu stáje by měla být 1,5 násobek kohoutkové výšky nejvyššího koně ve stáji, ale minimálně 2,20 m nebo že při venkovním chovu uskutečňovaném nepřetržitě déle jak 24 hodin musí mít koně zajištěn přístup k vodě. Což může být problémem v zimě, kdy voda zamrzá.

 

Není kůň jako kůň

V Česku jsou nejčastěji chovaným plemenem èeský teplokrevník, což napovídá, že nejčastějším důvodem chovu koní je rekreační ježdění a sport. Pro práci jsou pak koně využíváni jen z dvaceti procent (do kočárů nebo do lesa). Převažují koně klasického vzrůstu nad poníky, nejméně zastoupeni jsou nevykastrovaní hřebci – na celé čáře počtem vítězí klisny.

 

Kde hledat?

Zajistit optimální podmínky tak, aby vás to finančně nezruinovalo a aby to vyhovovalo všem stanoveným standardům, není nijak jednoduché. Pokud si nejste čímkoliv jisti, všechny podmínky pro správný welfare lze dohledat na internetu. Ačkoliv se v Česku s koňmi neobchoduje tolik, jako například se skotem (kterého jen za minulý rok bylo vyvezeno do zahraničí bezmála 47 000 kusů!), narůstající počty doma chovaných koní napovídají, že žokej Váňa nastartoval plnění snů nejen majiteli jeho vítězného koně. A co vy, nechcete si taky jednoho konì koupit? Můžete pro začátek prohledat inzeráty těch, kteří si například koně koupili za účelem ježdění, ale koník už je starší nebo oni už nemají tolik času. Nebo úplně nejlépe mrkněte do nějakého útulku pro koně! Pomůžete tím dobré věci.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 2694

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Etna,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.