Jak v létě vyzrát na hmyz?

Sobota, 16. červenec 2016

„Léto je fajn, až na ten hmyz! Bzučí a nedá pokoj!“ zní teď jistě nejeden povzdech. Není se čemu divit. Invazní vlny hmyzích nájezdníků dokážou znepříjemnit léto i lidem. Natož pak koním, na kterých se v létě často vytvářejí souvislé vrstvy hmyzích tělíček. A nejde „jen“ o nepříjemný pocit. Hmyz je také častou příčinou zdravotních komplikací, například letní vyrážky. Přinášíme proto několik tipů, jak v létě s hmyzem „zatočit“.

Repelenty většinou fungují. Ale pozor na alergické reakce u koně!

Kůň stříhá ušima, mává ocasem jako divý. Hejna hmyzu se na chvíli zvednou, aby vzápětí opět přistála na svém nedobrovolném koňském hostiteli. Co dělat? Vzít v zoufalství do ruky plácačku na mouchy?

Možná by to na chvíli pomohlo, a možná by si to i kůň nechal na chvíli líbit. Ale rozumnější bude se přece jen poohlédnout po nějakém repelentu. Po pravdě řečeno, na trhu je spousta repelentů, až jde z toho hlava kolem. Problém je ale s jejich účinností. Tím nechceme říct, že některé repelenty, v rozporu s tvrzením jeho výrobce, nefungují. Ale praktické zkušenosti ukazují, že ne každý repelent musí fungovat vždy a všude.

Nezbývá tedy než zkoušet. Nějaký repelent, je-li používán podle návodu výrobce, by určitě fungovat měl. Ale pozor! Stejně tak některé repelenty mohou u koně vyvolat alergickou reakci. V takovém případě nezbývá, než sáhnout po jiném repelentu a vyzkoušet, jak na něj bude kůň reagovat. Snad to bude ten pravý.

 

Pomůže čelenka i letní deka proti hmyzu

Jistě jste si všimli, že jedním z velmi oblíbených shromaždišť hmyzu na koňském těle je blízké okolí oči. Je nasnadě, že kůň je v tomto případě proti hmyzu zcela bezmocným. V této situaci mu můžeme pomoci nasazením čelenky proti hmyzu. Třásně, kterými je čelenka tvořena, ochrání jeho oči před dotěrnými blanokřídlými vetřelci. Čelenky nabízí každý internetový obchod.

Je-li kůň na hmyz citlivý, např. má chronické problémy s již zmíněnou letní vyrážkou, pak se nabízí jako ochrana proti hmyzu rovněž i letní deka. K dispozici jsou i „celotělové“ modely, ve kterých je kůň takřka celý hermeticky uzavřen, takže vypadá jako ve skafandru. Řešení je to bezesporu účinné, ovšem používané většinou asi opravdu jen těch případech, kdy by hmyz mohl koni skutečně způsobit zdravotní komplikace.

 

Zkontrolujte okolí a dbejte na čistotu

Ale odhlédněme teď od koně samotného a důkladně prozkoumejme jeho okolí. Nalézá se tam třeba souvislý porost vysoké trávy?

Pokud ano, tak právě on je většinou spolehlivým útočištěm hmyzu. Praxe ukazuje, že redukcí všech vysokých travních porostů na pastvině, nebo třeba i v okolí výběhu či stáje, se znatelně snižuje i koncentrace hmyzu. Doporučení je pak jednoduché. Co můžeme posekat, to posekejme.

 

Čistota koňského výběhu, půl zdraví

Hm, na zemi je plno koňských koblížků. Ty přitahují hmyz doslova jako magnet. Ne nadarmo se říká, že čistota je půl zdraví. Budeme-li dbát na čistotu výběhu, stájí a všech prostorů, kde se koně pohybují, hmyz to určitě náležitě ocení. Vděčný nám za to asi moc nebude, ale co už?

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 1421

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.