Trimování kopyt

Pondělí, 27. říjen 2014

Pokud jste si položili otázku, co je to trimování kopyt, odpověď je zdánlivě složitá, a přitom tak jednoduchá – trimování kopyt je ten správný nástroj pro udržení kopyt v přirozeně zdravém stavu bez nutnosti používání podkov.

Proč kopyta trimovat

Použití trimování kopyt lze přirovnat např. k balení televizoru do papírové krabice pro následný transport. Pokud chcete ochránit televizor, nebude stačit, když krabici obalíte pevným papírem a zabalíte ji třeba do silné fólie. Protože tím zaručíte, že se neporuší krabice. Pokud ovšem krabice spadne na zem, televizor bude pravděpodobně nárazem poškozen. Je třeba ještě televizor vypodložit na těch správných místech polystyrénovými výstelkami, které zabrání pohybu. Pak je televizor perfektně ochráněn. Stejně tak je to s kopyty – pokud získáte pevnou stěnu kopyta, která roste těsně kolem kopytní kosti, vznikne tím velmi silný ochranný obal.

Správný tvar a přirozeně vzhledně vyhlížející kopyto, které je pevné v přední a střední části, podpůrné a polstrované vzadu. A uprostřed tohoto obalu je uložená člunkovitá kost a ohýbač šlach, které jsou dokonale chráněné. A to vše díky přirozenému ořezu kopyt.

 

Trimování kopyt jako návrat k přirozenosti

Uvnitř kopyta můžeme nalézt tři pevné kosti – kopytní kost, člunkovitou kost a na dolním konci krátké nadprstí. Zbytek kopyta je měkký a pružný. Je složený z ohýbače šlach, vazů, polštáře a bočních chrupavek. Ve zdravém kopytu se kopytní kost nachází až v přední části kopyta. Pokud je stěna v souladu s přirozenou stavbou, existuje zde velmi dobré laminární spojení. Přírodní ořez kopyta podporuje toto silné spojení. Minimalizuje napětí ve šlachách, podporuje přirozený přenos zatížení mezi stěnami a spodkem kopyta. Celá konstrukce kopyta se tak stává silnější.


Trimování kopyt jako nástroj procesu

Je třeba mít na paměti, že získání přírodního řezu kopyta je proces. Trimování kopyt je nástroj, kterým se tohoto stavu dosáhne. Je těžké tento proces provést na koni, pokud si nevezmeme jeho kopyta a důkladně neprostudujeme jejich současný stav. Je třeba si zodpovědět, co je současné době největší slabinou kopyta. Klíčem k úspěchu je ve většině případů správné zaoblení hrany, díky kterému lze zvýšit plasticitu kopyta. Pokud se rozhodnete studovat samotný proces trimování kopyt, určitě na internetu najdete plno stránek, které se zabývají samotným způsobem a průběhem trimování kopyt. Nezapomínejte však, že nejprve je nutné pochopit anatomii kopyta a logiku procesu trimování, protože s teprve s těmito znalostmi budete schopni provést kvalitní trim kopyt vašeho koně.

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 3987

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.