Vybavení a výstroj pro koně

 • Udidla a uzdění Díl 1. - Druhy udidel

  Pondělí, 22. červen, 2009
  Nejrozsáhlejší a z hlediska současného jezdectví i nejdůležitější skupinu tvoří stihlové uzdění. Výrobci přicházejí na trh se stále novými variantami, čímž vzniklo nespočetné množství podskupin.
 • Nosní skřipec - fajfka

  Středa, 3. červen, 2009
  Nosní skřipec, neboli fajfka, je donucovací prostředek pro udržení koně při veterinárním zákroku nebo kování.
 • Pomocné otěže

  Pondělí, 18. květen, 2009
  Práce s koněm začíná jeho uvolněním a přivedením na pomůcky. Dnešní koně již mají díky šlechtění geneticky zakódovaný odpovídající exteriér. Jenže ani tato skutečnost mnohdy nestačí, a proto je nutné mladého koně trochu poopravit. Současně je potřeba také pozměnit pohyb koně. K tomu, aby kůň mohl na svých zádech nosit jezdce nebo tahat vůz bez jakéhokoli zranění, je nutné, aby přizpůsobil tomuto, pro něj nepřirozenému zatížení, svoje svaly a rovnováhu. Ve volnosti má kůň většinu své váhy na předních končetinách. Při nepřirozeném zatížení se proto musí naučit zatížit zadní nohy, vyklenout a posílit hřbet. V zatáčkách je nucen se ohýbat.
 • Dámská sedla a jejich vývoj

  Pátek, 28. listopad, 2008
  Každý, kdo kdy viděl nějaký historický film, si mohl povšimnout, že dámy v jezdeckých kostýmcích s širokou sukní, drobnými cylindry a bičíkem v ruce sedí na koni tak trochu jinak. Chvíli o ně máte i strach, aby z koně nespadly. Jsou poněkud zkroucené, ale i tak se snaží vypadat nonšalantně. Pak zjistíte, že na koni vlastně sedí bokem, i když jejich ramena jsou stočena dopředu. Napadne vás, proč si na toho koně nesednou normálně? To by ovšem pod sebou nesměly mít speciální dámské sedlo, sukni až po kotníky a přísný dohled inkvizice.
 • Jak vybrat správné sedlo

  Pátek, 28. listopad, 2008
  Sedlo je základní pomůcka pro jízdu na koni, a jelikož musí být pohodlné jak pro jezdce tak pro koně, není nic důležitějšího, než správný výběr. Existuje mnoho typů sedel a pokud se rozhodneme pro určitý styl ježdění, měli bychom mít sedlo navržené právě pro námi zvolenou jezdeckou disciplínu. Obecně ale platí, že pro začátečníky je nejlepší sedlo určené pro všestrannost protože je hluboce vykrojené a umožňuje tak jistější sed. Některá sedla jsou tedy vyrobena pro speciální účely jako je například western či dostihy, jiná jsou pro určitý styl přizpůsobena, například drezurní sedlo.
 • Druhy westernových udidel

  Středa, 26. listopad, 2008
  Ve westernovém ježdění se udidla rozdělují na dva základní typy - jednoduché stihlové udidlo (snaffle bit) a pákové udidlo (curb bit). Oba typy udidel je možno na trhu sehnat ve velkém množství tvarů, materiálů, šířek i velikostí. Nabídka se neustále modernizuje, proto se bude následující popis udidel týkat nejzákladnějších typů.
 • Druhy podkov

  Úterý, 25. listopad, 2008
  Jistě není třeba vysvětlovat, co podkova je. Ale co se na ni podívat blíž? Podkovy se vyrábějí většinou z oceli, hliníku, slitin, nebo z gumy a plastů. Ke kopytu se připevňují tzv. podkováky, hřebíky z měkčího materiálu, které mají obdélníkovou hlavu a velmi ostrou špičku. Existují však i nalepované podkovy. 
 • Bezpečnostní a ochranné vybavení jezdce

  Neděle, 16. listopad, 2008
  Pokud se rozhodnete jezdit v solidním jezdeckém klubu nebo oddílu, dostanete pravděpodobně seznam (nebo alespoň ústní doporučení), co všechno byste měli na jezdeckou hodinu mít na sobě. Postačí vám pohodlné tepláky (takové, o kterých víte, že předejdete nepříjemným odřeninám a pruzeninám), tričko a boty s rovnou podrážkou. Důležitými prvky výbavy jsou ale také takzvané ochranné pomůcky, jejichž význam a rozdíly mezi nimi by vám měl osvětlit následující článek.
Celkem záznamů: 18
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Favory,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.