Bezkostrová sedla

Pátek, 4. prosinec 2009

Jak už název napovídá, nemají bezkostrová sedla oproti sedlům klasickým tuhou konstrukci, což jim umožňuje dokonale se přizpůsobit tvaru koňského hřbetu. V tomto směru jsou bezkostrová sedla nepochybně k našim koňským přátelům ohleduplnější a vstřícnější, kůň pod bezkostrovým sedlem může vyklenout hřbet tak, aby se mu hmotnost jezdce lépe nesla.

Od chvíle, kdy se člověk poprvé vyhoupl na koně jako jezdec, uplynuly již tisíce let. První jezdci na koních se v dávných dobách jistě obešli bez sedla, ale v průběhu doby se osedlaný kůň stal symbolem běhu dějin, které pomáhal tvořit.

Bezkostrová sedla se prosazují stále víc

 

Samotná historie koňských sedel je tedy hodně dlouhá. Během staletí se jeho základní konstrukce ustálila na klasickém provedení sedla, jehož základ tak tvoří tuhá kostra, která je vyrobená ze dřeva nebo z oceli. Tato kostra sedlo nese a dává mu jeho tvar, přičemž se díky kostře může rozložit hmotnost jezdce. Z toho ovšem vyplývají i základní nevýhody klasického sedla. Mezi ně patří především pevný tvar, který nelze přizpůsobit specifické stavbě hřbetu koně, takže v některých případech dochází k tomu, že sedlo koni nepadne a způsobuje mu otlaky. Proto je nutné při použití klasického sedla vybrat a používat takové sedlo, které koni naprosto vyhovuje.

 

Vedle klasických sedel se však stále více na koních objevují sedla bezkostrová. Jak už jejich název napovídá, nemají tato sedla oproti sedlům klasickým tuhou konstrukci, což jim umožňuje dokonale se přizpůsobit tvaru koňského hřbetu. V tomto směru jsou bezkostrová sedla nepochybně k našim koňským přátelům ohleduplnější a vstřícnější, kůň pod bezkostrovým sedlem může vyklenout hřbet tak, aby se mu hmotnost jezdce lépe nesla.


Bezkostrová sedla mají své nesporné výhody i po praktické stránce. Předně jde o mnohem užší kontakt s koněm, který lze přirovnat s jízdou na neosedlaném koni, přičemž je však zachován jak komfort, tak bezpečí hlubokého sedla. Další nesporná výhoda bezkostrového sedla spočívá v tom, že je schopno se plně přizpůsobit měnící se konstituci koně, což je určitě velmi vítané například u mladých koní, kteří se ještě vyvíjejí. Nižší hmotnost bezkostrového sedla usnadňuje i sedlání koně, což oceňují především jezdkyně, které se při sedlání bezkostrovým sedlem nemusí tolik namáhat jako při sedlaní těžkými klasickými sedly.

 

Sedla Barefoot patří ke světové špičce

 

Mezi přední výrobce bezkostrových sedel patří například firma Barefoot. Bezkostrová sedla Barefoot se mohou pochlubit konstrukcí, jejíž tvar se dokonale přizpůsobuje anatomii koně. Kůň se tak lépe podvoluje otěžím a jeho chody jsou plynulejší. To je způsobeno tím, že sedlo Barefoot vychází svojí konstrukcí plně vstříc anatomickým a fyziologickým potřebám koně. Ovšem i jezdec se v sedle Barefoot cítí pohodlně a bezpečně, protože přední a zadní výztuhy spolu s třemeny poskytují dostatečnou oporu. Všechny tyto vlastnosti činí bezkostrová sedla Barefoot plným právem nejpoužívanějšími sedly svého druhu.


Autor: Karel Trčálek

 

 

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 10237

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  30.10.2014 08:35:34

  Sany napsal(a):

  Já bych si takové sedlo nepořídila z důvodu nedostatečného rozkládání váhy. Pokud ne klasické kostrové sedlo,tak Balouna,to je tak asi ten TOP,který skýtá všechny výhody kostrového i bezkostrového sedla a i ježdění bez sedla.

 • Bezkostrové sedlo na kobylu mající problémy s pánví

  28.10.2013 14:27:14

  MireilleT napsal(a):

  Mám kobylu mající problémy s pánví. (Hůře chodí, natékají jí zadní nohy, pokud dlouho stojí.) Zajímalo by mě, zda by jí takové, bezkostrové sedlo, nevadilo a nedělalo ještě více problémy?? 8-| Děkuji, Tereza

 • Nasedání

  30.07.2012 13:01:57

  ♫ Adell ♫ napsal(a):

  Ahoj může se na bezkostrové sedlo nasedat přes třmeny. Někde jsem četla že ne, ale nikde jinde ten názor nikdo nerozšiřuje.
  Děkujii moc:)

 • neváhejte :)

  12.08.2011 18:37:50

  Konís napsal(a):

  Ano,bezkostrová western sedla jsou,stačí hledat :-) taky drezurní :) ;)
  jinak,tato sedla všem doporučuju,uleví koňským a vašim zádům,navíc sou fakt pohodlná :-D ;-)

 • -- bez nadpisu --

  21.03.2011 13:20:58

  Karol napsal(a):

  Stále váhám jestli do něj mám nebo nemám jít. Máte někdo nějáké zkušenosti nebo radu:( ?

Celkem záznamů: 8
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Favory,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.