Druhy anglických nánosníků

Středa, 15. červenec 2009

Nánosník doplňuje uzdečku, zajišťuje účinnost udidla. Udržuje vzájemné postavení horní a dolní čelisti koně. Správně zapnutý nánosník ulehčí působení udidla, neboť přenáší část tlaku na nosní kost. Nánosník koni zabraňuje otevřít hubu a tím se vyhýbat působení udidla. Při výběru vhodného nánosníku se dobré brát ohled na individualitu každého koně a nejlepší je se poradit s cvičitelem.

Anglický nánosník

Anglický nánosník se používá hlavně při uzdění uzdou. Dříve tento nánosník sloužil  jako úchyt pro pevný martingal. Tento nánosník má širší a silnější nosní řemínek. Zapíná se nad udidlem v místě těsně pod jařmovou kostí tak, aby na ni netlačil. Nedotahuje se na pevno, ale pouze tak, aby pod něj šly vložit dva prsty.

anglický nánosník.jpg

Kombinovaný nánosník

Kombinovaný nánosník je složen z anglického nánosníku. Ten má na předním okraji našité očko, kterým se protáhne tenčí řemínek, zapínající se pod udidlem na dolní čelisti. Musí se dbát na správný postup při zapínání - nejprve se zapne samotný nánosník a až poté se zapne tenký řemínek. Díky tomuto postupu se zabrání nežádoucímu stáhnutí nánosníku dolů.

kombinovaný nánosník.jpg

Kombinovaný nánosník je vhodný u koní s dobrou činností huby.

 

Hannoverský nánosník

Hannoverský nánosník je tvořen řemínkem vedoucím přes nos koně. Obepíná nos se zapínáním pod udidlem. Tento řemínek je širší a směrem ke stranám se zužuje. Po obou stranách je zakončen malými kroužky, k nimž je připevněn podbradní řemínek a nátýlní řemen. Vždy je nutné dát pozor na délku nosního řemínku, neboť musí být tak krátký, aby kroužky nemohly tlačit na udidlo. Je nutné, aby ležel přibližně na čtyři prsty nad horním okrajem nozder na nosní kosti. Podbradník hannoverského nánosníku se zapíná pod udidlem, přičemž mezi ním a spodním okrajem dolní čelisti musí být mezera na dva prsty. Musí se dbát na to, aby nánosník neomezoval dýchání koně. Musí být dobře konstruovaný a řádně zapnutý. Zadní řemínek by neměl být moc krátký, tehdy by nánosník musel být zapnutý příliš nízko a tím by mohl překážet ve spodní oblasti nosu. Správná poloha by měla být 6,5 až 7,5 cm nad nozdrami na konci nosní kosti. Pokud je upevněn níž, začíná bránit koni v dýchání. Zárukou, že nánosník nemůže klesnout na nozdry, je kroužek na obou stranách nánosníku. Tento kroužek obsahuje dva ostny, přes které jsou připevněny nátylník a horní díl nánosníku. Většinou tyto dva díly jsou pevně sešity.

hannoverský nánosník.jpg

 

Hannoverský nánosník se používá zejména u koní s tendencí vyhýbat se stihlu. Pomáhá také vyklenout zátylek přes tlak na dolní čelist a nosní kost. Tento účinek je doplňován tlakem na dásně vyvolávaný udidlem.

 

Mexický nánosník

Mexický nánosník se skládá ze dvou řemenů, které se na hřbetě nosu koně kříží. Kombinuje působení hannoverského nánosníku s nánosníkem dříve sloužícím k uchycení pevného martingalu. Mexický nánosník je velmi oblíbený, i když v uzavření huby koně není tak účinný jako hannoverský nánosník. Nevyvolává tlak na nos a pokud je dost utažený, brání sklonu ke křížení čelisti koně.

mexický nánosník.jpg

Nánosníky mexický, hannoverský a kombinovaný se nepoužívají k pákovým udidlům.

 

Autorka: Karolína Pachotová

autor článku: Karolína Pachotová

Počet přečtení tohoto článku: 11066

Zpět na výpis

 • Hanoverský

  16.02.2013 19:49:51

  Májuška napsal(a):

  Já teda taky znám že se zapíná na udidlo!!! :-)

 • Re: Máte tu chybu

  23.11.2012 11:17:43

  Simule napsal(a):

  Uživatel39025 (19.07.2010 10:44:16) napsal: Hannoverský nánosník se nezapíná pod udidlem ale na udidlo

  žádná chyba tam není, hannoverský se zapíná pod udidlo stejně jako podepínací řemínek u kombinovaného nánosníku. Hannoverský je ale lepší v tom, že je níž čímž zajišťuje lepší uzavření huby koně, nez kombinovaný, ale to je tam myslím již napsané,8-}

 • -- bez nadpisu --

  13.09.2010 19:24:45

  napsal(a):

  Mně se ty nánosníky na koních líbí, ale někdy ne, ale nevím proč8-}

 • Máte tu chybu

  19.07.2010 10:44:16

  Uživatel39025 napsal(a):

  Hannoverský nánosník se nezapíná pod udidlem ale na udidlo

Celkem záznamů: 4
|< << >> >|

Dnes má svátek  Favory,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.