Overeček nebo vzpřimovací otěž

Středa, 8. červenec 2009

Overeček, neboli také obršek, je vlastně vzpřimovací otěž. Vzpřimovací otěž slouží k tomu, aby mechanickým působením nutila koně k umělému vzpřímení hlavy a krku. Dříve se používala především u kočárových koní nebo při práci na dlouhých otěžích.

Jedná se o donucovací prostředek?

Každý, kdo si položil tuto otázku, na ní bohužel může rovnou kladně odpovědět. Žádoucího vzhledu koně se totiž dosahuje pouze opticky - pokud se kůň pokusí hlavu povolit a natáhnout ji dolů, bolestivě mu to cukne hubou. Ano, overeček je tedy donucovací prostředek, a to nejhoršího kalibru.

 

Jak vypadá?

Overeček se připíná dvěma řemeny oboustranně k udidlu. Řemeny se na čele koně spojí tak, že jeden z řemenů vede nad týlem a hřebenem krku přímo k náhřbetníku.

 

Kde se s ním setkám?

Jak jsme si již řekli, používání overečku nutí koně k prudkému zvednutí hlavy. Proto se s ním setkáme především v klusáckých dostizích. Zvednutí hlavy dozadu totiž zabraňuje nežádoucímu nacválání koně, které se v klusáckých dostizích hodnotí jako nedovolený chod. Protože bylo používání overečku chovateli koní velice často kritizováno a hodnoceno dokonce jako týrání koní, tak se tato pomůcka v dnešní době naštěstí používá jen minimálně...

 

Autorka: Petra Hanáčková

autor článku: Petra Hanáčková

Počet přečtení tohoto článku: 2143

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Favory,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.