Zimní údržba koňské výstroje

Pátek, 20. leden 2012

Zimní ježdění má bezesporu svoje kouzlo, o tom nemůže být nejmenších pochyb. Druhou stranou mince zimních projížděk jsou ovšem rovněž mnohem náročnější povětrnostní podmínky, kterým musíme v sedle odolávat nejen my, ale také i samotné sedlo a vůbec veškerá výstroj.

Sníh, mráz, nebo naopak i déšť či bahno, to všechno dává koňské výstroji pořádně zabrat. Má-li zůstat i při zimním ježdění výstroj funkční, nemá-li podléhat předčasné zkáze, pak je potřeba věnovat patřičnou pozornost i její údržbě.

 

Výstroj vždy řádně vysušit, řádně promazat

Většina součástek výstroje je vyrobena z kůže, čili organického materiálu. Pokud je kůže suchá, mrazivé počasí jí krátkodobě při zimním ježdění nijak zásadně nevadí. Potíže ale nastávají, pokud je kůže výstroje vlhká a venku mrzne, až se hory zelenají. Voda v kůži se totiž změní v led a při tom dochází k poškození struktury kůže, což se pochopitelně odrazí na její snížené pevnosti a zkrácené životnosti výstroje.

 

A nejde jen o mrazy, protože vlhká kůže je i mnohem náchylnější k plesnivění.

 

Vrátíme-li se z vyjížďky s navlhlou výstrojí, tak rozhodně neváhejme ani chvilku a postarejme se o její dostatečné vysušení. Vysušit ovšem neznamená pověsit nad rozpálená kamna. Platí, že kůže by měla vysychat postupně, protože při příliš rychlém a intenzivním sušení zcela jistě popraská.

 

A až uschne, tak ji namažme. Mazání totiž nejen navrací kůži potřebnou vláčnost, ale také ji impregnuje. Prostředků na mazání kůže je samozřejmě celá řada v nejrůznější kvalitě. Ty kvalitnější se poznají jednoduše. Dobře se do kůže vstřebávají a nezanechávají po sobě na jejím povrchu mastný film.

 

Jak očistit znečištěnou koňskou výstroj?

Kůže by měla přicházet do styku s vodou co nejméně. Ale jak očistit koženou výstroj od bláta, se kterým se v zimě potkáme možná častěji než s pravým a nefalšovaným sněhem?

 

Na čištění zablácené výstroje je nejvhodnější tzv. sedlové mýdlo. Jeho přednost spočívá v tom, že se při jeho použití kůže nemusí nijak extrémně namáčet. Stačí ji jen navlhčit, třeba hadříkem. A co víc, sedlové mýdlo není třeba z kůže oplachovat, jeho zbytky kůži nijak neublíží. Mimo to lze použít i sedlové mýdlo ve spreji. Výstroj se popráší sprejem a pak se bláto jen pohodlně setře nějakým tím hadříkem.

 

Ale i po takovéto takřka suché očistě musí kůže řádně vyschnout, aby se jí pak opět dostalo z našich rukou nezbytného a blahodárného promazání.

 

Výstroj koně skladovat v suchu a teple

Pokud v zimě nejezdíme, a i takoví lenoši se možná najdou, pak je nutné výstroj řádně „zazimovat“, abychom se na jaře náramně nedivili. Předně by se veškeré součástky výstroje měly po ukončení jezdecké sezóny řádně očistit, nechat vyschnout a až vyschnou, tak je s láskou řádných hospodářů zase promažme, ať jim není přes zimu smutno.

 

Příchod další jezdecké sezóny by měla výstroj vyčkat v teple a v suchu. Stáj, kvůli vlhkosti, ani kůlny či stodoly, kvůli mrazům, opravdu nejsou ideálními přezimovacími prostory, i když se tak mohou tvářit.

 

Autor: Karel Trčálek

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 3158

Zpět na výpis

  • -- bez nadpisu --

    14.03.2013 16:01:36

    napsal(a):

    Ahoj, chci se zeptat. Nedá se sehnat sedlo, všechno vybavení co je z kůže, sehnat i z jiného materiálu?

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Favory,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.