Výcvik koně a jezdce

 • Pozná nás kůň? Řehtá opravdu kvůli nám? - mýty vs. skutečnost

  Pondělí, 12. prosinec, 2016
  Asi každý zná pověst o Horymírovi a jeho koni Šemíkovi, který je ukázkovým příkladem koňské věrnosti, když neváhá skočit z Vyšehradu do Vltavy. Kdo by nechtěl mít tak věrného koně! A kdo, ruku na srdce, si nemyslí, že ho kůň neomylně pozná sotva vejde do stáje a že je zařehtání projevem radosti? Asi málokdo. Ale je opravdu tomu tak? Cítí koně k nám lidem opravdu to, co si myslíme, že k nám cítí?
 • Víš, co si myslí tvůj kůň?

  Středa, 9. březen, 2016
  Určitě vás někdy napadla otázka: „Co si myslí můj kůň?“ V jedné pohádce stačilo sníst kousek upečeného bílého hada a každý, kdo tak učinil, okamžitě porozuměl řeči zvířat. Abychom věděli, co si myslí náš, nebo obecně jakýkoliv, kůň, nemusíte shánět tuto poněkud vzácnou delikatesu. Postačí vám, když si přečtete tento článek.
 • Dominantní kůň nemusí být problém

  Úterý, 20. říjen, 2015
  Nezvladatelný kůň bývá často považován za koně dominantního. Jeho neposlušnost a tvrdohlavost se zpravidla pokládá za nezvratný důkaz jeho snahy o dominanci nad jezdcem. Není divu, že takový kůň si brzy vyslouží nálepku „problémového jedince“. Je ale v těchto, ne zase až tak vzácných případech, na vině opravdu kůň, respektive jeho „dominantní povaha“, nebo tkví příčina problémů s takovýmto koněm někde jinde?
 • Trestat koně nebo netrestat?

  Pátek, 18. září, 2015
  Jak víme, nejlepší výchovnou metodou je metoda cukru a biče. Cukr necháme protentokrát stranou a zaměříme se na bič. Ten byl kdysi nezbytnou proprietou nejen krotitelů dravé zvěře, ale i vozků. Bič se stal synonymem pro trestání, a pro některé „koňáky“ zůstává bič, nebo i horší věci, bohužel pořád nezbytnou "pracovní pomůckou".
 • Chytáme koně ve výběhu

  Pátek, 10. červenec, 2015
  Například takoví motýli se chytají poměrně lehce, stačí nám k tomu síťka na motýly. Ale jak chytit koně? Koně, který je sice ve výběhu, ne v prérii, ale přesto si s námi hraje na honěnou. A to tak důkladně, až to vypadá, že nechytáme my jeho, ale naopak. Upřímně řečeno, takováto situace není tak vzácná, a proto jistě neuškodí, když si řekneme něco o tom, jak chytit ve výběhu koně, jehož plány jsou trochu jiné než naše.
 • Proč nás koně neposlouchají?

  Pondělí, 15. červen, 2015
  „Je tvrdohlavý jako mezek“, říká se o někom, kdo se staví na zadní, a nejspíše se tímto vžitým rčením mezkům zase až tak moc nekřivdí. Ale i koně dovedou být tvrdohlaví jako mezci. Nechce se jim ven ze stáje, a když je přece jen nějak dostaneme ven, stojí na místě, ani se nehnou. Prostě trucují, i když jindy jsou docela milí a ochotní, ale teď jako by jim něco přelétlo přes nos. Co za tím vězí? A jak koně „přemluvit“, aby pracoval?
 • Osedlejte si svého nezkušeného koně - 3. Díl: Vzhůru do sedel!

  Pondělí, 6. leden, 2014
  Pokud jste již zvládli rodeovou část výcvikových hodin a váš kůň bez zoufalé snahy rozmáznout vás na zemi poklidně stojí a čeká, co se bude dít, můžeme přikročit k závěrečné fázi. Možná se to vašemu koníkovi nebude líbit, nechat se ovládat netrpí každý kůň s maximální benevolencí. Nicméně trpělivost růže přináší. Jak tedy naučit vašeho koně správné práci pod sedlem, aby byl do budoucna prvotřídním spolupracovníkem? Záleží, na jaký styl ježdění se s ním chystáte.
 • Jak naučit koně na rušivé podněty

  Pondělí, 2. prosinec, 2013
  Představa, že se nějaký živočich narodí již s veškerými znalostmi a dovednostmi, je poněkud scestná. Platí to i o koních. Někdo prostě předpokládá, že stačí v určitém věku dát koni sedlo na hřbet a rovnou se může začít plnohodnotně jezdit. Chyba lávky.
 • Osedlejte si svého nezkušeného koně - 2. díl: Vzhůru do sedel!

  Pondělí, 25. listopad, 2013
  Pokud jste již dostatečně dlouho (obvykle 3-6 týdnů) a pečlivě trénovali na lonži krok, klus i cval a dychtíte po tom posunout vašeho koně o úroveň dál, je čas přejít na postroje. Ačkoliv vám to zpočátku bude připadat možná trochu jako rodeo, neztrácejte naději a vytrvalost. Úspěch je zaručen, musíte jen být důslední. Jak na to, aby se z vašeho koně nestal prvotřídní rodeový šampión, ale ukázněný závodník Velké pardubické?
 • Osedlejte si svého nezkušeného koně – 1. díl: Koníčka si okšíruju

  Pondělí, 18. listopad, 2013
  Když se hříbátko narodí, je to ten nejsladší tvoreček na světě a jeho nádherným obrovským očím by nikdo nedokázal říci jediné špatné slovo. Jakmile ovšem začne dorůstat v puberťáka, valí se na nás jako velký kamion jeden problém za druhým. Kdo by nechtěl mít koně poslušného jako hodinky a schopného překonat kdejakou překážku? Koně hodného Velké Pardubické? Možná jednou na jejím startu budete stát. My vám však pro začátek poradíme, jak správně vycvičit a obsednout sedlem nepolíbeného koně – a začneme od začátku, tedy u ohlávky.
Celkem záznamů: 40
|< << 1234 >> >|

Dnes má svátek  Jadran,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.