Výcvik koně a jezdce

 • Ovládají koně telepatii?

  Úterý, 6. srpen, 2013
  Každý, kdo pracuje s koňmi, jistě potvrdí, že koně dokáží naprosto přesně odhadnout náladu, rozpoložení a pocity lidí, se kterými přicházejí do bezprostředního styku. A někdy tak přesně, až to vypadá, jako by koně četli lidem rovnou i jejich myšlenky. V této souvislosti nemůže nezaznít otázka: „Ovládají koně snad telepatii?“
 • Tajemství koní - co koně vědí a lidé ne

  Úterý, 30. červenec, 2013
  Možná se vám to taky stalo. Jeli jste na koni, ale váš kůň najednou začal být nervózní, pak zastavil a odmítal jet dál, ačkoliv k tomu neměl žádnou evidentní příčinu. Uklidnil se teprve, až když jste jej obrátili zpátky. Jedná se o klasický příklad toho, kdy se pro nás lidi, chová kůň nepochopitelně.
 • Proč koně značkují? A co vůbec značkují?

  Čtvrtek, 29. listopad, 2012
  Značkování je u zvířat rozšířeným způsobem pachové komunikace. Koně, pro něž je čich velmi důležitým smyslem, nejsou samozřejmě výjimkou. Co si vlastně koně tímto způsobem mezi sebou sdělují? To se dozvíte v tomto článku.
 • Jak sestavit tréninkový plán koně?

  Úterý, 28. červen, 2011
  Při sestavování tréninkového plánu je hlavním faktorem kondice koně. Ta je dána především tím, jak dlouho kůň před zahájením tréninku nepracoval. Podle toho se odvíjí doba nutná k získání základní kondice.
 • Trénink koně - co a jak

  Pátek, 17. červen, 2011
  „Zchvácená herka líně kráčí, jako by ho dál nést nechtěla...“, zpívá se ve známé písničce o posledním kovbojovi. Co dělat, aby i váš kůň nebyl jen ospalou a línou herkou? Chcete-li, aby vás kůň opravdu donesl, tam kam chcete, přinejmenším alespoň zase zpátky domů, musí mít odpovídající kondici. Této kondice lze ovšem dosáhnout jen tréninkem.
 • Víkendové soustředění pro koně a jezdce

  Čtvrtek, 6. květen, 2010
  Víkendová soustředění jsou stále oblíbenější mezi jezdci, kteří nemají pravidelného trenéra buď z důvodu finančního, nebo z důvodu nedostupnosti kvalitních trenérů. Druhá část účastníků těchto kurzů jsou lidé, kteří si díky soustředění s uznávaným trenérem rozšiřují svoje „jezdecké obzory“.
 • Lonžování na dvou lonžích

  Úterý, 19. leden, 2010
  Lonžování je klasickou metodou výcviku koně, jejímž prostřednictvím si kůň osvojuje potřebné návyky a připravuje se pro další pokračování svého výcviku. Klasické lonžování se provádí na jedné lonži, kdy se kůň pohybuje v kruhu. Kromě této klasiky lze však koně lonžovat i na dvou lonžích, což je pokročilejší metoda lonžování. S koněm na dvou lonžích lze totiž stejně tak dobře pracovat jak v jízdárně, tak i v terénu.
 • Jak pohlaví ovlivňuje výcvik koně - hřebec

  Čtvrtek, 17. září, 2009
  Výcvik mladého koně je velmi důležité období, které takřka rozhoduje o kvalitě vaší vzájemné spolupráce po celý jeho život. Nezávisle na pohlaví je důležité přistupovat ke koni s porozuměním a klidem. Spousta lidí přistupuje k hřebci s despektem a vynáší nad ním rozsudky. Jiní k němu naopak vzhlíží se strachem. Myslím, že to pramení z nezkušenosti. Samozřejmě, málokterého hřebce můžeme svěřit začátečníkům při lekci na jízdárně, či ještě lépe na vyjížďku. Sama jsem však zažila situaci, kdy jsem jako malá chodívala tajně do stáje za plemeníkem a v boxu se škrábala na jeho hřbet úplně beztrestně (to je samozřejmě pouze příklad a vy to nezkoušejte:) ).
 • Jak pohlaví ovlivňuje výcvik koně – klisna

  Čtvrtek, 10. září, 2009
  Tento článek se nebude točit okolo správného výcviku mladé klisny krok za krokem. Podnětem k jeho napsání je snaha popsat postoje, jaké můžete ke své klisně zaujmout, a usnadnit si tak komunikaci s ní bez zbytečných rozepří.
 • Proč je důležité mít paty dole?

  Úterý, 21. červenec, 2009
  Pakliže také patříte k populaci, jež propadla kouzlu koňských čtyřnožců, a toužíte spatřit okolní luhy a háje z koňského hřbetu, dozajista vás nemine pár výcvikových lekcí. A během těchto hodin téměř jistě budete od svého trenéra slýchat následující frázi - paty dolů, palce nahoru!
Celkem záznamů: 40

Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.