Výcvik koně a jezdce

 • Jak naučit chodit mladého koně na vodítku?

  Úterý, 14. červenec, 2009
  K tomu, aby s námi byl kůň schopný a ochotný spolupracovat, je potřeba při přípravě a při výcviku respektovat několik základních pravidel. Hlavním pravidlem je vytvoření kladného vztahu mezi zvířetem a člověkem.
 • Zkoušky základního výcviku jezdce

  Úterý, 16. červen, 2009
  Chceme-li se jízdě na koni věnovat na úrovni co nejvyšší, nebo dokonce sportovní, nezbývá nám, než si opatřit jezdeckou licenci udělovanou Českou jezdeckou federací, která v České republice zaštiťuje jezdecký sport. Tato jezdecká licence nám umožní účastnit se jednotlivých akcí pořádaných Českou jezdeckou federací, což je určitě vynikající příležitost pro všechny, kteří mají soutěživého ducha a chtějí konfrontovat své jezdecké umění nebo i výkonnost svého koně s ostatními aktivními milovníky jezdeckého sportu.
 • Jak se stát certifikovaným instruktorem Parelli Natural Horsemanshipu

  Pondělí, 4. květen, 2009
  Zajímáte se o horsemanship? Pak je jistě i pro vás lákavá představa pořádat různé kurzy, předávat své znalosti ostatním a zajistit tak životní pohodu co největšímu počtu koní. Stát se však oficiálním certifikovaným instruktorem Parelli Natural Horsemanshipu není jen tak. Cesta k oficiálnímu uznání je trnitá a pro obyčejného českého smrtelníka s průměrnými finančními možnostmi, řekla bych, až skoro nemožná. Pojďme se však přesto podívat, co je pro tento oficiální certifikát třeba udělat.
 • Monty Roberts

  Pondělí, 4. květen, 2009
  Monty Roberts, další z „horsemanů", tedy lidí, hledajících cestu lepšího porozumění s koňmi. Vychází z podobných principů jako Pat Parelli, tedy snaží se naučit koňskou řeč, aneb jak on ji pojmenoval - Jazyk Equus. Na rozdíl od Parelliho se Monty snaží spíše o zpříjemnění standardního výcviku koně, dále využitelného pro normální anglické či westernové ježdění. Jeho cílem je například nenásilné obsedání, navykání na sedlo, nakládání do vozíku apod.
 • Ježdění bez udidla

  Středa, 25. březen, 2009
  Nacházíme se v boxu a připravujeme svého koně na pravidelný výcvik nebo vyjížďku. Sundáme ohlávku, jednou rukou uchopíme uzdečku za lícnice a druhou rukou vložíme koni jemně do huby udidlo. Ten ho více či méně ochotně přijme a my tak můžeme umístit nátylník za uši a zapnutím dalších řemínků klidně uzdění dokončit... Co když to jde ale i jinak?
 • Otázky a odpovědi ke zkouškám základního výcviku jezdce

  Pondělí, 9. březen, 2009
  Pro případ, že se chystáte absolvovat ZZVJ, připravili jsme pro vás malou pomůcku. Najdete zde popis částí koňského těla, barvy koní, získané a vrozené znaky u koní, informace o krmení zásady bezpečnosti práce a spoustu dalšího. Více v článku.
 • Metody přirozené komunikace

  Čtvrtek, 19. únor, 2009
  Přirozená komunikace, horsemanship, Pat Parelli, Honza Bláha, Václav Bořánek, Václav Vydra... Všechna tato jména slýcháme poslední dobou kolem sebe stále častěji. Čím to? Dalo by se snad říci: přirozená komunikace = trend dnešní doby? Snad. Jednou stranou koňáků vychvalována, druhými zatracována. Klady horsemanshipu už jsme vyzdvihli mnohokrát. Je však nutno kouzlo tohoto slova vynášet do takových výšin? Co si vlastně pod tou přirozenou komunikací představit? Musíme být nutně absolventi kurzu Honzy Bláhy, abychom se mohli stát skutečnými horsemany? Papírově jistě, avšak s koněm se můžeme přirozeně bavit jakkoliv, hlavně, aby nám rozuměl.
 • Výcvik mladého koně,aneb jak na koňského juniora – 5. díl

  Úterý, 10. únor, 2009
  I když se nám může zdát, že mladý koník lehčí jízdárenské cviky již zvládá bez problémů, neměli bychom na něj spěchat a raději dané cviky nějakou dobu procvičovat. Nejen z důvodu jejich pevnění, ale musíme brát v potaz i anatomickou zralost koně, a proto bychom s malými obraty měli začínat až později.
 • Začínáme jezdit

  Pondělí, 26. leden, 2009
  Není nikdy pozdě na to, naučit se jezdeckému umění. Začít se dá v podstatě kdykoliv, ale jako u každého sportu i zde platí - čím dříve, tím lépe. Děti bývají ohebnější většinou i učenlivější, ale zase na rozdíl od dospělých si neuvědomují riziko úrazu. Klíčem k tomu, jak se naučit správně jezdit, je vzájemná důvěra. Jezdec musí věřit ve své schopnosti a kůň musí důvěřovat jezdci. Jediný způsob, jak této rovnováhy může začátečník dosáhnout, je najít dobrého instruktora, který ho naučí chovat se v sedle i mimo něj přirozeně a klidně.
 • Napojení (Join Up)

  Neděle, 11. leden, 2009
  Napojení koně na člověka je proces založený na komunikaci společným jazykem. Vše musí probíhat bez násilí, a úspěchu dosáhneme pouze tehdy, účastní-li se oba partneři dobrovolně.
Celkem záznamů: 40

Dnes má svátek  Jadran,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.