Jak naučit koně na rušivé podněty

Pondělí, 2. prosinec 2013

Představa, že se nějaký živočich narodí již s veškerými znalostmi a dovednostmi, je poněkud scestná. Platí to i o koních. Někdo prostě předpokládá, že stačí v určitém věku dát koni sedlo na hřbet a rovnou se může začít plnohodnotně jezdit. Chyba lávky.

Nutnost výcviku koně

Alespoň základní výcvik koně je nutností. Pokud chcete na koni jezdit, musí vědět, co po něm chcete a jak reagovat na různé pobídky. To je základ, bez něhož se kůň může stát nebezpečným sobě, vám i okolí. Nezáleží příliš na tom, jakou metodu výcviku zvolíte. Zda metodu klasickou nebo alternativní. Mějte však na paměti své možnosti a schopnosti a povahu vašeho koně.

 

Navykejte koně na okolní svět

Na světě neexistujete jen vy a váš kůň. Jsou zde další lidé, koně, jiná zvířata, stromy, domy, dopravní prostředky apod. Na valnou většinu z těchto vjemů by měl být kůň připraven již z domova. Voďte za ním cizí lidi, nechte k sobě jezdit jezdce na cizích koních. Eliminujte jeho závislost na stájových partnerech. Ukazujte mu přírodu a příkladem dokažte, že není nutné se jí bát. Pokud výběh vašeho koně nesousedí se silnicí, vymyslete způsob, jak k němu nějaké hlučnější vozidlo dostat. Kůň se ze začátku bude plašit, proto dbejte na bezpečnost. Avšak po krátké době si zvykne.

 

Co třeba policejní koně?

Vezměte si příklad z výcviku policejních koní. Vy samozřejmě nemáte takové možnosti jako policisté, ale stále ještě zůstává prostor pro vynalézavost a fantazii. Cvičení proti bázlivosti nechte do výběhu nebo jízdárny. Rozhodně ne do stáje. Uvažte třeba na ohradu nafouknuté balonky. Jsou barevné, hýbou se ve větru a čas od času některý rupne. Ideální! Můžete také rozvěsit igelitové tašky. Ty ještě k tomu šustí. Najděte si plech a zkuste si povolání bubeníka. Zaparkujte u výběhu a čas od času zatrubte na klakson. Přemluvte známého-motorkáře, aby se občas projel kolem a pořádně „natúroval“ mašinu. Možností je mnoho.

 

Naučte koně překračovat podezřelé předměty

Koně jsou v přírodě kořistí. Vyznačují se proto nedůvěrou ke všemu podezřelému. Navíc špatně odhadují hloubku. Trénujte s nimi přechody přes různé povrchy: voda, kluzké povrchy, příkopy, ale i lávky apod. Položte na zem kus igelitu, nebo deku. Nechte koně očichat a prohlédnout si novinku. Pomalu s ním po daném povrchu přejděte. Cvičení opakujte každý den, dokud kůň přechod nezačne brát jako samozřejmost. Důležité je zajistit, aby se koni opravdu nic nestalo. Mohli byste tak dosáhnout úplně opačného účinku. Není od věci naučit koníky, jak zvedat nohy a udržovat rovnováhu. Poslouží k tomu překračování kavalet, kličkování mezi stromy a jízda na blátivém terénu.

 

Zásadní je důvěra koně

Kůň vám musí hlavně věřit a vy musíte být klidní. Promyslete si, co po svém koni budete chtít a kde se s ním budete pohybovat. Pokud vám kůň věří a připravíte ho na většinu možných „nebezpečí“ dopředu, je ve vaší moci řešit další nastalé problémy již za pochodu.

 

Autorka: Michaela Matějková

autor článku: Michaela Matějková

Počet přečtení tohoto článku: 5281

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.