Jak pohlaví ovlivňuje výcvik koně - hřebec

Čtvrtek, 17. září 2009

Výcvik mladého koně je velmi důležité období, které takřka rozhoduje o kvalitě vaší vzájemné spolupráce po celý jeho život. Nezávisle na pohlaví je důležité přistupovat ke koni s porozuměním a klidem. Spousta lidí přistupuje k hřebci s despektem a vynáší nad ním rozsudky. Jiní k němu naopak vzhlíží se strachem. Myslím, že to pramení z nezkušenosti. Samozřejmě, málokterého hřebce můžeme svěřit začátečníkům při lekci na jízdárně, či ještě lépe na vyjížďku. Sama jsem však zažila situaci, kdy jsem jako malá chodívala tajně do stáje za plemeníkem a v boxu se škrábala na jeho hřbet úplně beztrestně (to je samozřejmě pouze příklad a vy to nezkoušejte:) ).

Ve skutečnosti je velmi jednoduché přijít na kloub tomu, co se hřebci právě honí hlavou, pokud začne během lekce „vyrušovat" - myslí na klisny. Tady se ale vůbec není čemu divit. Jeho chování je naprosto přirozené. Pramení ze života jeho předků, kteří byli nuceni se patřičně prosadit v konkurenci jiných hřebců.

 

V divočině byli hřebci vychováváni pro svůj úděl už od chvíle, kdy jako hříbata pobývali ve stádě se svými matkami, i v době, kdy byli odstaveni, aby se nakonec mohli stát vůdci svého vlastního stáda. Když hřebec dospěl a našel si svou vlastní skupinu, získal tím odpovědnost a musel své stádo neustále kontrolovat, aby věděl, zda není některá z klisen připravena k páření, nebo jestli se někde kolem nepotuluje jiný hřebec, který by se jej pokoušel nahradit.

 

V momentě, kdy se v blízkosti hřebce nevyskytuje žádná říjící se klisna, je schopen se dobře soustředit na práci a je opravdu příjemný.

 

Velký vliv na průběh výcviku mladého koně má jeho hříběcí období. Během něj je hříbě vychováváno svou matkou a přichází do kontaktu s ostatními koňmi ze stáje, nebo nejlépe chodí se stádem do výběhu. Je začleňováno do fungující hierarchie a učí se ji respektovat. Schopnost hřebce žít v hierarchii je velmi důležitá. Pokud nebylo hříběti umožněno naučit se pravidlům ve společnosti ostatních koní, může to pak při výcviku působit značné potíže.

 

Když hřebec dospívá, pravděpodobně s ním zažijete období, kdy se chová velmi vzrušivě, protože pohlavně dospěl. Málokdo chápe, že takové chování není špatné. Je přirozené. Častokrát se setkáváme s názorem, že hřebcům se musí nastolit disciplína. A jaké má tato disciplína důsledky? Vždy záporné. Pleskání, škubání, nebo hlasitý křik jsou totiž hřebcem chápány jako výzva. Myslí si, že s ním chcete bojovat tak, jako museli jeho předkové bojovat o klisny a o své postavení. Je to koňská logika. Proč se tedy pokoušet s hřebcem bojovat? Je nutné naučit ho, aby udržel svou pozornost vzhledem k cvičiteli, a ne aby si zafixoval, že cvičitel je soupeř k boji.

 

Řešením je stanovit si řád, určitou rutinu. Pravidelně jej cvičit na klidném a tichém místě bez výzev. Pravidelná práce ze země jej naučí klidné spolupráci a připraví půdu i pro klid pod sedlem i poslušnost během jeho působení v chovné stáji. Důležité je, aby se mladý hřebec od začátku učil správně chodit na vodítku. Nesmí nikam utíkat, ani zpomalovat a nechávat tak cvičitele před sebou. Brzy se naučí chodit na vodítku tak, že má vodiče na úrovni plece, je lépe ovladatelný a snižuje se riziko úrazu. Pokud zrychlíte a dostanete se tak před koně, měl by kůň na tento signál reagovat také zrychlením a naopak. Během připouštění vás pak nebude chápat jako soupeře a bude vás vedle sebe respektovat. Bude vás brát jako součást, bez které by se připouštění neuskutečnilo.

 

Další nepříjemnou věcí během výcviku bývá u hřebečků oblíbené štípání. Jak ho to odnaučit bez boje? Při hřebelcování ve stáji můžete použít těsnější (ale ne utažený nadoraz!!!) nánosník, který zabrání otevírání huby. Když se hřebec snaží vás štípnout, můžete mu vložit palec mezi čelisti na místo, kde nemá zuby a mírně zatlačit. Kůň přijme bez zbytečných výzev, že štípat člověka pro něj nemá dobré důsledky. Některá hříbata jsou v tomto ohledu hodně drzá. Ale když budou mít stabilizovanou čelist, nikdy nebude třeba ho pleskat, šťouchat nebo strašit.

 

Hřebci jsou stejní jako všichni koně. Proto není nutné je trénovat jinak než jakéhokoliv jiného koně. Rozdíl je v našem postoji. Důležité je opakování a vytvoření řádu tak, aby si jej hřebec zapamatoval a byl schopen je použít na kteroukoli situaci. Pokud řád pro něj bude smysluplný a bude založen na koňské logice a chápání, neměl by vám dělat velké problémy.

 

Autorka: Anna Petříková

autor článku: Anna Petříková

Počet přečtení tohoto článku: 9143

Zpět na výpis

 • Hřebci

  05.02.2011 19:11:18

  Lanzinka napsal(a):

  Zastávám názor, že dobře vychovaný hřebec, je ten nejlepší kůň jakého si jen může člověk přát. Jako malá jsem se seznámila s plemenným hřebcem Anglického plnokrevníka. Byla jsem malá a on stál vedle kobyl ve stáji a jediné co udělal bylo, že nás všechny celé oslintal a nechal se mazlit. Neštípal, nikam se necpal.. Ve výběhu ale řádil jako černá ruka :D
  Měla jsem také možnost jezdit hřebce, křížence Fjordského koně o kterých se říká, že sice mají dobrou povahu, ale také že jsou dominantní. Byl to skvělý koník a až díky němu jsem poznala koňskou škodolibost, ale také hřebčí inteligenci.
  Myslím, že hřebec může velmi dobře vycházet se ženami, pokud se k němu budou chovat jako k partnerovi, respektovat ho a zároveň mu vymezí hranice ;-D

 • mam zrebceka

  13.11.2010 20:13:57

  nyka napsal(a):

  Mam dva a pol rocneho zrebceka, je to najrozmaznanejsi kon akeho poznam a je to uplny pubertiak a lubim ho najviac. Presto to robi, ze stipe kazdeho, ked s nim pracujem pravidelnejsie, tak je kludnejsi. Kazdy sa ma pyta, kedy ho dam vykastrovat, ale mne je to luto, lebo je to naozaj uplne ina praca. Tento clanok je fakt dobry a pravdivy, ludia sa zrebcov boja. Pravdupovediac som so zrebcom nikdy doteraz velmi nerobila, par krat som nejakeho viedla do vybehu ale to je vsetko. Uz sa tesim, ked mojho mladeho budeme obsadat. Drzte palce aby mi nepolamal kosti :)

 • Hřebec

  30.08.2010 12:48:54

  Stáj-Rektořík napsal(a):

  V naší stáji je jeden hřebec, který své ,,hřebcovství,, nedává najevo. Může před ním klidně i klisna chodit bez problému, tefa pokud nemá říji. V térenu je to taky docela v pohode. Je to spíš takový drzý kobylák ;-D

 • Hřebci :)

  11.05.2010 18:58:00

  napsal(a):

  Jako prvnímu koni jsem zvedala kopyta (asi 175cm v KVH plemennému hřebci) byl úžasný...jako začátečnice jsem ho chodila česat atd..byl to úžasný koník :) slovenský tepl./anglický pln. bývalý drezurní kůň :) po nejmín třičtvrtě roce šel pod sedlo..šel první za ním kobyle asi 3m..a hodnš se mu vyhíbali na jízdrárně měl své vlastní kolečko..ale krásně chodil..Byl to vyjímečný kůň :) Taky se starám o nyní 2leteho 2měsíce valáška..prožila jsem s ním jeho období hřebčení kdy se snažil obskakovat..bylo to hodně náročné ale velice poučné..toho koníka znám od jeho narození..a je skvělí :) nevím proč by měli být ti "zlí" hřebci

 • Hřebci

  07.11.2009 12:42:15

  napsal(a):

  Měla jsem možnost pracovet s několika hřebci a jsou to z mého pohledu nejlepší koně. Člověk se s nimi nenudí, veškerá práce je jako dialog. Jak se říká, když po koni něco chceš, valachovi to přikaž, klisnu popros a s hřebcem o tom diskutuj. Škoda jen, že je na ně nahlíženo jako na nebezpečné, nevycvičitelné atd., přestože je to jen vinou nezkušených lidí, kteří si s hřebcem nevědí rady a pokazí výcvik. Bohužel i vzhledem k tomu, že velmi málo lidí je ochotno vzít hřebce na ustájení a mladí jezdci nemají možnost si je kolikrát ani pohladit ("K tomu nechoď, to je hřebec"), zůstává názor že s hřebci je těžké pořízení stále hluboko zakořeněný v podvědomí jezdecké veřejnosti. Věčná škoda.

Celkem záznamů: 5
|< << >> >|

Dnes má svátek  Sára, Shagy

Narozeniny slaví >><




Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.