Výživa a krmení koní

 • „Už je čas, dej mi najíst“…aneb naučené krmení koní v boxovém ustájení

  Středa, 18. květen, 2016
  „Koníčku AHOJ, POZOR, USTUP, KRMENÍ, POJĎ SEM, NA STRANU, K SEDLOVNĚ, NA JÍZDARNU, DO MYCÍHO BOXU, DO SOLÁRKA, KRMENÍ…..“ a mnohé další zažívají koně ustájení v boxech. Jejich každodenní režim je hektičtější než u koní, kteří jsou „vypuštěni na pastvinu“. I přesto bychom koni měli dopřát čas a klid na podávané krmení. V tu chvíli si tedy odpustíme ho čistit, muchlat, odsedlávat apod.
 • Pastevní ustájení rozhodně není krmení stylem „Co si ukousneš, to máš.“

  Sobota, 30. duben, 2016
  Pod pojmem pastevní ustájení si někteří z nás stále představují „vypustit koně na louku, postavit mu tam nějaký přístřešek a více se o něj nemuset starat“. Mít ze svého miláčka tímto stylem stepního mustanga je možná zajímavá představa, ovšem poněkud nereálná.
 • Kůň není kráva, abychom ho nechali se vyžrat

  Pátek, 15. duben, 2016
  Jak a čím máme vlastně koně nakrmit? Po tom, co si každý z nás domů doveze svého vysněného koně, určitě přemýšlíme, co vše mu nakoupíme při příští návštěvě obchodu s koňskými potřebami. A zde vyvstává otázka, CO mu vlastně koupit? Mnoho lidí žije v domnění, že koníci „papají jen cukříček a chlebíček“. Tak tomu samozřejmě není. Pro každého majitele koně by mělo být prioritou především zdraví a pohoda svého svěřence. Jak tedy na to?
 • Jak plesnivé seno může otrávit vašeho koně

  Pondělí, 15. prosinec, 2014
  Plesnivé seno určitě nepůsobí už na první pohled dojmem „zdravé a racionální výživy“. Asi málokdo by měl tolik odvahy, nebo spíše nezodpovědnosti, aby senem, které je prorostlé plísní, krmil koně. Nejde samozřejmě jen o vizuální či o chuťovou stránku takového „krmiva“, plísně totiž mohou velmi vážně poškodit i zdraví koně.
 • Jak poznat podvyživeného koně

  Středa, 26. listopad, 2014
  Pokud si lámete hlavu nad tím, jak poznat koně, který trpí podvýživou, buďte si jisti, že to není nic složitého. Podvyživený kůň je po dlouhou dobu vystaven nedostatku jídla a vody, což se jednoznačně podepíše na jeho fyzické i psychické kondici. Pro každého majitele koně je důležité, aby proces podvýživy poznal již v samotném počátku a okamžitě zahájil kroky vedoucí k nápravě. Podvyživeného koně lze poznat podle několika příznaků již na první pohled.
 • Jak krmit hříbě

  Středa, 30. duben, 2014
  Právě narozené hříbě váží asi deset procent své dospělé hmotnosti. Je proto nasnadě, že právě kvalitní výživa je jedním z rozhodujících faktorů pro další zdravý vývoj koňského drobečka. V prvních dnech je hříbě samozřejmě odkázáno na mléko klisny. Ale než se nadějeme, my i hříbě, přijde čas odstavu a s ním i otázka, jak dál krmit hříbě.
 • Krmení podvyživených koní

  Pondělí, 30. prosinec, 2013
  To, že se tělesná hmotnost koní mění, ať už směrem nahoru či dolů, není nic neobvyklého. Ale u zanedbávaných koní, kteří trpí chronickou podvýživou, je ztráta tělesné hmotnosti doslova fatální. V takovém případě není ohroženo jen zdraví koně, ale přímo i jeho život.
 • Krmení nervózních a psychicky labilních koní

  Úterý, 16. duben, 2013
  „Dej kobylám, co ti povídám, dej kobylám oves!“ radí se v jedné lidové písničce. Ale co dát koním, kteří jsou nervózní, a které vyplaší každý šelest? Může tato psychická labilita nějak souviset s výživou?
 • Koně a zimní jídelníček

  Čtvrtek, 27. prosinec, 2012
  Zima udeřila, pastviny přikryl sníh. Jak krmit koně v tomto období, když je všude bílo? Krmení koní v zimě má svoje specifika, o kterých si něco řekneme v tomto článku.
 • Může se kůň otrávit trávou?

  Úterý, 19. červenec, 2011
  Plesnivé seno určitě nepůsobí už na první pohled dojmem „zdravé a racionální výživy“. Asi málokdo by měl tolik odvahy, nebo spíše nezodpovědnosti, aby senem, které je prorostlé plísní, krmil koně. Nejde samozřejmě jen o vizuální či o chuťovou stránku takového „krmiva“, plísně totiž mohou velmi vážně poškodit i zdraví koně.
Celkem záznamů: 19
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Halla,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.