Výživa a krmení koní

 • Cukroví pro koně?

  Čtvrtek, 21. prosinec, 2017
  Každý správný koňař se jistě těší na vyjížďky ve sněhových závějích, na promrznuté prsty a větrem ošlehané tváře. A dozajista také na Štědrý den se svým koníkem! Pokud chcete svému býložravci udělat nefalšovanou radost, máme pro vás pár tipů na vánoční cukroví!
 • „Už je čas, dej mi najíst“…aneb naučené krmení koní v boxovém ustájení

  Středa, 18. květen, 2016
  „Koníčku AHOJ, POZOR, USTUP, KRMENÍ, POJĎ SEM, NA STRANU, K SEDLOVNĚ, NA JÍZDARNU, DO MYCÍHO BOXU, DO SOLÁRKA, KRMENÍ…..“ a mnohé další zažívají koně ustájení v boxech. Jejich každodenní režim je hektičtější než u koní, kteří jsou „vypuštěni na pastvinu“. I přesto bychom koni měli dopřát čas a klid na podávané krmení. V tu chvíli si tedy odpustíme ho čistit, muchlat, odsedlávat apod.
 • Pastevní ustájení rozhodně není krmení stylem „Co si ukousneš, to máš.“

  Sobota, 30. duben, 2016
  Pod pojmem pastevní ustájení si někteří z nás stále představují „vypustit koně na louku, postavit mu tam nějaký přístřešek a více se o něj nemuset starat“. Mít ze svého miláčka tímto stylem stepního mustanga je možná zajímavá představa, ovšem poněkud nereálná.
 • Kůň není kráva, abychom ho nechali se vyžrat

  Pátek, 15. duben, 2016
  Jak a čím máme vlastně koně nakrmit? Po tom, co si každý z nás domů doveze svého vysněného koně, určitě přemýšlíme, co vše mu nakoupíme při příští návštěvě obchodu s koňskými potřebami. A zde vyvstává otázka, CO mu vlastně koupit? Mnoho lidí žije v domnění, že koníci „papají jen cukříček a chlebíček“. Tak tomu samozřejmě není. Pro každého majitele koně by mělo být prioritou především zdraví a pohoda svého svěřence. Jak tedy na to?
 • Jak krmit hříbě

  Středa, 30. duben, 2014
  Právě narozené hříbě váží asi deset procent své dospělé hmotnosti. Je proto nasnadě, že právě kvalitní výživa je jedním z rozhodujících faktorů pro další zdravý vývoj koňského drobečka. V prvních dnech je hříbě samozřejmě odkázáno na mléko klisny. Ale než se nadějeme, my i hříbě, přijde čas odstavu a s ním i otázka, jak dál krmit hříbě.
 • Krmení podvyživených koní

  Pondělí, 30. prosinec, 2013
  To, že se tělesná hmotnost koní mění, ať už směrem nahoru či dolů, není nic neobvyklého. Ale u zanedbávaných koní, kteří trpí chronickou podvýživou, je ztráta tělesné hmotnosti doslova fatální. V takovém případě není ohroženo jen zdraví koně, ale přímo i jeho život.
 • Krmení nervózních a psychicky labilních koní

  Úterý, 16. duben, 2013
  „Dej kobylám, co ti povídám, dej kobylám oves!“ radí se v jedné lidové písničce. Ale co dát koním, kteří jsou nervózní, a které vyplaší každý šelest? Může tato psychická labilita nějak souviset s výživou?
 • Koně a zimní jídelníček

  Čtvrtek, 27. prosinec, 2012
  Zima udeřila, pastviny přikryl sníh. Jak krmit koně v tomto období, když je všude bílo? Krmení koní v zimě má svoje specifika, o kterých si něco řekneme v tomto článku.
 • Může se kůň otrávit trávou?

  Úterý, 19. červenec, 2011
  Plesnivé seno určitě nepůsobí už na první pohled dojmem „zdravé a racionální výživy“. Asi málokdo by měl tolik odvahy, nebo spíše nezodpovědnosti, aby senem, které je prorostlé plísní, krmil koně. Nejde samozřejmě jen o vizuální či o chuťovou stránku takového „krmiva“, plísně totiž mohou velmi vážně poškodit i zdraví koně.
 • Úskalí jarní pastvy pro koně

  Středa, 23. březen, 2011
  Není všechno zlato, co se zelená! Tato parafráze známé lidové moudrosti platí na jaře dvojnásob. Pastviny se zelenají a po nich pobíhají koně, kteří se spokojeně popásají. Tato jarní idyla se totiž může velmi rychle změnit v nepříjemné zdravotní komplikace koně jako je silný průjem nebo i střevní kolika. Kůň, který byl přes zimu ustájen a dostával jen seno a jádro v pravidelných dávkách, si totiž musí na pastvu nejdříve zvyknout.
Celkem záznamů: 18
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Jadran,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.