Cukroví pro koně?

Čtvrtek, 21. prosinec 2017

Každý správný koňař se jistě těší na vyjížďky ve sněhových závějích, na
promrznuté prsty a větrem ošlehané tváře. A dozajista také na Štědrý den
se svým koníkem! Pokud chcete svému býložravci udělat nefalšovanou
radost, máme pro vás pár tipů na vánoční cukroví!

Co tam dáme?

I když vás to možná překvapí, všechny recepty na koňské dobroty jsou založeny na stejném principu. Základem je obilovina, nejlépe mleté ovesné vločky. Dalším nečekaným komponentem je ovoce a zelenina. Volíme dle toho, co má koník raději. Překvapivě budeme dále potřebovat něco, čím vločky a rozmixované vitamínové bomby spojíme. Dobře může posloužit kupodivu med nebo cukrová melasa. Co už je čistě dle vašeho uvážení je přídavek bylinek popřípadě koření jako například anýzu. Může být a nemusí. Vytvořte jednolitou, tvarovatelnou hmotu a můžete péct.

Trouba v plném provozu

Většinou se koňské dobroty pečou cca půl hodiny na 180°. Koňské zuby to zvládnou, my lidé pak máme šance o poznání menší. Těsto můžete obměnit rozmačkaným banánem nebo přídavkem lněného semínka. Máte-li strach, jak začít, můžete hrudky naházené lžičkou na pečící papír zprvu jen spíše sušit.

horse-cookies.jpeg

Vychytávky léty vymakané

Kdybyste náhodou chtěli být einsteinovitější než Einstein, můžete zkusit několik inovací. Místo cukrového pojidla lze použít namočené otruby, pokud se rozhodnete vylepšit cukroví něčím pokrokovým, raději nepoužívejte ani prášek do pečiva ani koření. Dobrým tipem je nechat dobrotky odležet alespoň do druhého dne. Že by vám je sežral někdo jiný, třeba pes, je málo pravděpodobné, tyto dobroty jsou opravdu dělané na koňský chrup.

Na co si dát pozor

Ať se již rozhodnete pro jakkoliv velkou první pokusnou várku, myslete pořád na to, že jde tak či tak o jádro a nepřekrmujte cukrovím koně, pokud mu ještě hodláte večer dát klasicky krmení. Většinou si většího rozdílu, že podáváte jinou mlsku než jindy, koníci ani nevšimnou a ochotně cukrovinky zbaští. Jen pokud hledíte na ekonomiku věci, vězte, že pečení cukroví pro koně příliš ekonomické není a děláte to hlavně proto, že svého koníka tak moc zbožňujete. Pokud mu chcete dopřát do cukroví kvalitní bylinky, med nebo třeba echinaceový olej, trochu se vám to pečení prodraží. Na druhou stranu, v čase vánočních svátků, v čase míru, pohody a lásky, se taková snaha vyplatí!

horse-zima.jpg

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 1054

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sargo,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.