Jak krmit hříbě

Středa, 30. duben 2014

Právě narozené hříbě váží asi deset procent své dospělé hmotnosti. Je proto nasnadě, že právě kvalitní výživa je jedním z rozhodujících faktorů pro další zdravý vývoj koňského drobečka. V prvních dnech je hříbě samozřejmě odkázáno na mléko klisny. Ale než se nadějeme, my i hříbě, přijde čas odstavu a s ním i otázka, jak dál krmit hříbě.

Důležité je množství i složení krmiva pro hříbě

Hříbě, jako každé mládě, roste. Proto je nutné, aby jeho výživa podporovala optimální růst. To znamená, že hříbě by nemělo růst ani příliš rychle, ale ani by nemělo trpět podvýživou. Ale důležité je nejen množství, ale i skladba krmiva. A to jak z hlediska energetické vydatnosti, tak i z hlediska obsahu a kvality bílkovin, a rovněž i obsahu pro zdravý růst organismu nezbytných stopových prvků.

Rychlost růstu hříběte určuje především příjem energie. Ačkoliv hříbata by se tomu jistě nebránila, neplatí zde přímá úměra, čím více, tím lépe. Nadměrný příjem energie je totiž příčinou příliš rychlého růstu, který zase může způsobit ortopedické problémy. Proto i u hříbat platí okřídlené: „Všeho s mírou!“

 

Důležité bílkoviny pro růst hříběte

Neméně důležité pro růst jsou bílkoviny. Nejsou ovšem bílkoviny jako bílkoviny, hříbata vyžadují specifické aminokyselinové složení krmiva. Tou nejdůležitější aminokyselinou je lyzin a také treonin. Proto je třeba vhodným doplňkovým zdrojem bílkovin pro hříbata sojový šrot.

A nezapomínejme na stopové prvky, u nichž je především důležitý jejich vzájemný poměr. Například ideální poměr vápníku a fosforu je 1,5:1, přičemž by neměl být nikdy menší než 1:1 v neprospěch vápníku. Naproti tomu ideální poměr mědi a zinku je 1,3:4. Vedle těchto prvků by měla mít hříbata zajištěn i příjem hořčíku a jódu.

 

Kvalitní pastva hříběte nad zlato

Snad teoreticky dostatečně proškolení můžeme konečně zodpovědět základní otázku, která krmiva jsou vlastně pro hříbata nejvhodnější?

Základem jsou, jak se dalo čekat, objemná krmiva, v optimálním případě kvalitní pastva. Není-li k dispozici kvalitní pastva, nezbude než zajistit výživu hříbat koncentrovanými krmivy. Krmných směsí určených pro hříbata, respektive rostoucí koně je k dostání samozřejmě spousta.

Lze si vypomoci i obilninami, konkrétně ječmenem nebo tradičním ovsem. Tady se však skrývají jistá úskalí. Jednak obilniny neobsahují dostatečné množství minerálů, které je tak potřeba doplnit, a jednak jde o nadměrný příjem škrobu, který při zkrmování obilnin hrozí.

Tento problém se týká především čerstvě odstavených hříbat. Důsledkem nadměrného příjmu škrobu je totiž i zvýšená hladina glukózy v krvi, což může být příčinou osteochondritidy u hříbat.

Z toho důvodu jsou pro hříbata vhodnější krmiva, která nevyvolávají v organismu zvýšenou glykemickou reakci, tedy např. staré dobré, jistě nejen hříbaty oblíbené řepné řízky.

Nezapomínejme ani na stravovací návyky. Je nezbytné, aby byla hříbata v době odstavu již plně navyklá na krmiva, kterými mají být krmena a nebyla překvapena tím, že to co mají před sebou, je opravdu k snědku.

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 5041

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  12.06.2014 15:49:41

  Niki napsal(a):

  :_/

 • -- bez nadpisu --

  12.06.2014 15:49:15

  Niki napsal(a):

  ne

 • Velšský pony

  04.05.2014 20:51:27

  nokarca napsal(a):

  Vím,že se to sem nehodí,ale nevíte jestli je velšskýpony vhodný pro začátečníka? Tím myslím náročností na srst,povahou,kolik toho sežere atd..;-)

Celkem záznamů: 3
|< << >> >|

Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.