Může se kůň otrávit trávou?

Úterý, 19. červenec 2011

Plesnivé seno určitě nepůsobí už na první pohled dojmem „zdravé a racionální výživy“. Asi málokdo by měl tolik odvahy, nebo spíše nezodpovědnosti, aby senem, které je prorostlé plísní, krmil koně. Nejde samozřejmě jen o vizuální či o chuťovou stránku takového „krmiva“, plísně totiž mohou velmi vážně poškodit i zdraví koně.

Otrava koně plísní - nebezpečné mykotoxiny

Plísně patří mezi nižší houby. Jejich výskyt v krmivech, zvlášť když jsou špatně uskladněná, je přirozený. Plísně jsou tvořeny dlouhými vlákny, tzv. hyfy. Hyfy se rozrůstají a větví, tak vytvářejí tzv. mycelium, tedy to, co můžeme pozorovat v plesnivém seně nebo obilí.

 

Plísně samotné nemusí být vždy natolik jedovaté, aby poškozovaly zdraví.Problém plísní tkví v produkci jedů, zvaných mykotoxiny. Tyto mykotoxiny jsou druhotným produktem metabolismu některých druhů plísní. K vylučování mykotoxinů dochází tehdy, ocitne-li se plíseň v stádiu stresu. Většinou se tak děje při změnách teploty, vlhkosti nebo provzdušnění.

 

Mykotoxiny jsou primárně jedy. Dostanou-li se prostřednictvím krmiva do organismu koně, velmi rychle začínají nepříznivě ovlivňovat mikroflóru zažívacího ústrojí, v důsledku čehož dochází k narušení rovnováhy a potížím s trávením. Následkem toho jsou průjmy, koliky, může být poškozena i sliznice.

 

Mykotoxiny se postupně vstřebají ze střev koně do krve a tak se rozšíří v celém organismu. Toto ohrožení vyvolá následnou reakci imunitního systému koně, který se je snaží odbourat. Je-li však těchto toxinů příliš velké množství, může dojít přetížení imunitního systému, který již nestačí jedy neutralizovat. Mykotoxiny se tak začnou v organismu koně kumulovat, což vede k následné otravě a poškození zdraví.

 

Jak k otravě koně dojde

Tyto otravy se nazývají mykotoxikózy. Mohou být způsobeny jednak jednorázově, když kůň zkonzumuje najednou velké množství mykotoxinů, a jednak dlouhodobým zkrmováním krmiva, které obsahuje tyto jedy v nižším množství.

 

Nebezpečnost mykotoxikóz se zvyšuje s přítomností více druhů toxinů v podávaném krmivu. Je to způsobeno tím, že mykotoxiny působí kumulativně, to znamená, že se jejich účinky sčítají. Krmivo, které obsahuje více mykotoxinů, je tak o to nebezpečnější pro organismus koně.

 

Škála negativních účinků, kterými působí na koňský organismus, je opravdu ´pestrá´. Mykotoxiny poškozují játra a ledviny koně, ale mohou působit i neurotoxicky. Některé mykotoxiny mají vliv na reprodukci a také narušují syntézu bílkovin, důsledkem toho jsou kožní problémy či zpomalení růstu hříbat a mladých koní.

 

Vdechnuté spóry plísní obsahující mykotoxiny zase mohou u koní vyvolat dýchací potíže. Obecně pak platí, že mykotoxiny především značně zatěžují imunitní systém koní. To může vést v závaznějších případech i k jeho celkovému selhání.

 

Plesnivé seno či jiné krmivo proto raději vyhoďme a příště ho uskladněme tak, abychom možnost napadení plísní pokud možno zcela eliminovali. I koně mají totiž zdraví jen jedno.

 

Autor: Karel Trčálek

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 3656

Zpět na výpis

  • -- bez nadpisu --

    16.02.2017 18:32:19

    Jiras napsal(a):

    dobře, že jsem na tento článek natrefil. Užitečné info.

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.