Pastevní ustájení rozhodně není krmení stylem „Co si ukousneš, to máš.“

Sobota, 30. duben 2016

Pod pojmem pastevní ustájení si někteří z nás stále představují „vypustit koně na louku, postavit mu tam nějaký přístřešek a více se o něj nemuset starat“. Mít ze svého miláčka tímto stylem stepního mustanga je možná zajímavá představa, ovšem poněkud nereálná.

Podmínky pro pastevní ustájení koně

Koně, kteří jsou pastevně ustájení, mají dostatek pohybu po pastvině, která také musí splňovat i další kritéria, a to především rozlohu. Na jednoho pastevně ustájeného koně bereme cca 1ha pastvy.

Ne všechny pastviny jsou co do bohatosti stejné. Je proto opět nutné brát každý případ/pastvinu individuálně. Koně na celodenní pastvě nemají upravený denní režim jako tomu je u koní boxovaných. Pasou se přes celý den, přičemž si určují sami dobu odpočinku a dobu pasení. Při dokrmování takto ustájených koní je důležité brát zřetel na využitelnost a věk koně. Pokud máme svého rekreačního koně na pastvině, ve většině případů není nutné ho dokrmovat velkým množstvím jádra. Koně zbytečně tloustnou a neprospívá to jejich zdraví. Těmto koním „přilepšujeme“ spíše přes zimu, kdy jsou krmeni jen senem. Pastevně ustájení koně mají přes zimu k dispozici seno adlibidum – tedy neomezeně. Je nutné hlídat kvalitu sena a nekrmit seno zatuchlé nebo plesnivé. Přivodili bychom tak koníkovi jen zdravotní problémy.

 

Dokrmování jadrným krmivem

Druh a množství jadrného krmiva si můžeme ze široké škály vybrat podle potřeb i my sami. Dávkování je vždy uvedeno na obalu od krmení. U rekreačních koní platí spíše méně nežli více. Je možné také podávat koni jadrné krmení pouze ve dnech, kdy s ním plánujeme jet na vyjížďku nebo pracovat na jízdárně. Ve „volné“ dny jádro dostávat nemusí.

U menšího množství krmiva ho můžeme podat najednou. U množství většího, cca 3kg apod., je nutné tuto dávku rozdělit do více dílčích dávek přes den. Koňský žaludek není schopen přijmout tolik krmiva naráz. Proto krmíme cca množství 1-1,5kg krmiva najednou, ne více. Je možné koně krmit buď cca 1,5hod před zátěží nebo potom až po zátěži.

Pokud máme pastevně ustájeného staršího koníka, určitě je potřeba hlídat jeho zdravotní stav a dle toho dokrmovat vhodně zvoleným krmivem. S tímto výběrem nám opět pomůže buď výživář nebo se můžeme informovat i sami. Vyrábějí se granule, musli nebo i mashe, dokonce přímo pro koně v důchodu, které v sobě mají obsažené potřebné vitamíny a minerály. Přilepšit můžeme těmto koním také bylinkami.

 

Dokrmování velkých stád koní

Pastevně ustájené kobyly s hříbaty ve velkých stádech se většinou nezahánějí domů na krmení. Pro ně by se měla vybrat taková pastva, kde dokáží prospívat i bez přidaných jadrných krmiv. Pokud máme nastávající maminu nebo už kobylu s hříbátkem sami doma, péče o ně je určitě jiná a více individuální a osobní. Hříbata by se neměla určitě překrmovat, aby nenarostla příliš rychle. Mají pak problémy s kostmi a křivením nohou.

 

Péče o pastevně ustájené koně v zimě

Pastevně ustájení koníci určitě mohou zůstat „venku“ i přes zimu, pokud k tomu mají odpovídající podmínky. Čímž myslíme hlavně dostatek sena a závětří, kam se mohou schovat. Není možné ale 100% srovnávat koně v divočině s koňmi domestikovanými. Přeci jen jsme si naše koníčky už za ty generace poněkud rozmazlili a poupravili jim režim. Požadujeme po nich úplně jiný druh aktivity, než mají koně ve volné přírodě a musíme jim tedy dopřát odpovídající péči.

autor článku: Michaela Patková

Počet přečtení tohoto článku: 1756

Zpět na výpis

  • přechod na pastevní ustájení - jaký přístřešek pro koně

    16.02.2017 18:29:30

    Jiras napsal(a):

    Také jsme si nejdříve představovali situaci ohledně pastevního ustájení podobně jako v úvodu, ale zdá se, že to nebude úplně tak :( . Paradoxně v úvodu zmíněný přístřešek ale pro nás představuje největší problém - nevíme, který zvolit. Jestli klasický pevný, anebo mobilní přístřešek pro koně (jako například plachtové zhttp://pristreskyprokone.cz/ - na něm nás zaujala hlavně nižší cena. Má s podobnými řešeními někdo ?? zkušenost?)

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Sitek, Saleb

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.