Úskalí jarní pastvy pro koně

Středa, 23. březen 2011

Není všechno zlato, co se zelená! Tato parafráze známé lidové moudrosti platí na jaře dvojnásob. Pastviny se zelenají a po nich pobíhají koně, kteří se spokojeně popásají. Tato jarní idyla se totiž může velmi rychle změnit v nepříjemné zdravotní komplikace koně jako je silný průjem nebo i střevní kolika. Kůň, který byl přes zimu ustájen a dostával jen seno a jádro v pravidelných dávkách, si totiž musí na pastvu nejdříve zvyknout.

Nahrazení sena jarní trávou totiž způsobuje změny ve složení střevní mikroflóry, jejíž význam je pro trávení potravy u koně rozhodující. Pokud jsou tyto změny příliš prudké, pak zpravidla nevyhnutelně dojde k výše uvedeným zdravotním problémům, protože kůň není schopen jarní trávu dostatečně trávit.

 

Jarní tráva obsahuje totiž jen dvacet procent sušiny, zbývajících osmdesát procent je voda. To je v poměru k senu markantní rozdíl, který prostě nejsou schopna koňská střeva zničehonic strávit. Problémem je i značná výživnost jarní trávy. V trávicím ústrojí koně, který na ni není zvyklý, tak dochází k rychlé tvorbě plynu, mění se i střevní motilita.

 

Koně je proto nutné na jarní pastvu postupně navyknout.

 

Jak koně zvyknout na jarní pastvu?

Navykání koně na jarní pastvu trvá zhruba dva týdny. Její princip spočívá v postupném prodlužování pobytu koně na pastvině. V praxi to vypadá tak, že první dva dny se kůň nechá na pastvě třicet minut. Následně se tento pobyt prodlužuje každé dva dny o patnáct minut. Po dvanáctém dni se nechají koně na pastvě už dvě hodiny.

 

Po dvou týdnech už může kůň přejít k trvalému pobytu na pastvině. Pokud kůň dostane v tomto období průjem, je nutné se vrátit k původnímu rozpisu, který se uplatňoval při jeho navykání na pastvu. Pokud potíže přetrvávají, je dobré pastvu na několik dní i vysadit.

 

Na co dbát při navykání na jarní pastvu?

Při uvykání na pastvu se vyplatí dodržovat určité zásady. Předně by se na pastvu neměli vyvádět koně, kteří jsou hladoví. Hladový kůň se totiž může trávy doslova přežrat, což mu pochopitelně nijak neprospěje, ba právě naopak. Na pastvině by měli mít koně k dispozici i seno. Na pastvině nesmí chybět ani solný liz, a rovněž obecně platí, že i koně na pastvě potřebují minerální doplňky.


Jarní tráva má vysoký obsah lehce stravitelných sacharidů a bílkovin, naproti tomu má ale málo vlákniny, čímž se podobá jádru. Koním, kteří jsou již vyváděni na pastvu, by se proto měl i snížit přísun kalorií, to znamená minimalizovat v jejich krmné dávce jádro. I když na už pastvinách všechno raší a roste, mělo by v případě pastvy koní platit: „Spěchej pomalu.“

 

Tato moudrost by tak mohla na závěr přesně vystihnout to, jak se má postupovat při vypouštění koní na pastvinu po dlouhé zimě strávené ve stáji, když konečně přijde jaro a pastviny se nedočkavě zazelenají svěží travou.

 

Autor: Karel Trčálek

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 7388

Zpět na výpis

 • .

  26.04.2011 18:54:06

  Michaela napsal(a):

  Naše koně s tímto také nikdy problém neměly a to jsou půl roku na pastvě celou dobu a přes celou zimu ve stáji...

 • pastva

  08.04.2011 13:40:41

  Věrka napsal(a):

  Naši koně s tímto nikdy neměli problém,jelikož jsou celoročně venku,tudíž mají k trávě přístup pořád - nemají tendence se přežírat,nijak jsme zjara jejich pobyt na pastvě nekorigovali,sami vědí,kdy mají dost;-D

 • doplnění

  24.03.2011 14:35:20

  Kachnit napsal(a):

  k problémům se štavnatou a energetickou jarní pastvou bych ještě přidala možnost schvácení kopyt a taky neřízené tloustnutí:)

Celkem záznamů: 3
|< << >> >|

Dnes má svátek  Mandát, Manka

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.